Kodeks Drogowy 2019. Ministerstwo nie chce przyznać pierwszeństwa pieszym

Marek Weckwerth
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce przyznać pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście - pisze „Rzeczpospolita”.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce przyznać pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście - pisze „Rzeczpospolita”. Jacek Smarz
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce przyznać pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście - pisze „Rzeczpospolita”.

Cytuje przy tym Dariusza Minkiewicza z Departamentu Porządku Publicznego tegoż resortu, który zamiast zmian w prawie stawiałby na edukację.

Głos w tej dyskusji zajął związany obecnie nieformalnie z PiS Janusz Wojciechowski, były sędzia, były prezes NiK, były poseł, który przesłał do Sejmu petycję w sprawie przyznania pieszym więcej praw. Przyznał się do autorstwa tej petycji, bo na stronie sejmowej (co sprawdziliśmy) autor jest anonimowy.

Na portalach społecznościowych Wojciechowski wyjaśnia, że nie chodzi o wprowadzenie prawa pieszych do wchodzenia przed samochody, tylko obowiązku kierowców, żeby przepuszczali pieszych. Dowodzi, że trzeba tylko - zgodnie z Konwencją Wiedeńską - nakazać kierowcom przepuszczenie pieszych wchodzących na przejście, czyli tych, którzy stoją zwróceni w stronę przejścia.

Przeczytaj także: Kodeks Drogowy 2019 - zmiany. Pojawi się nowy obowiązek dla kierowców

Agnieszka Pomaska, posłanka PO, poparła pomysł Wojciechowskiego: „Może uda się panu przekonać koleżanki i kolegów z PiS do zmiany zdania i wsparcia ustawy zwiększającej prawa pieszych na przejściach? Może chociaż w tej sprawie uda się razem zrobić coś dobrego” - napisała na portalu.

Paweł Kościelny, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych, przypomniał w komentarzu do petycji, że w przeszłości w parlamencie toczyły się prace nad przyznaniem pieszemu pierwszeństwa przed pojazdami w obrębie przejścia dla pieszych, również w sytuacji gdy pieszy oczekuje na możliwość wejścia na nie. Ostatecznie, uchwalona ustawa została odrzucona na wniosek Senatu.

Ekspert napisał, iż sformułowane w petycji żądanie nowelizacji może być punktem wyjścia dla dyskusji i prac nad zmianą przepisów. Jego zdaniem, taka zmiana powinna mieć szerszy zakres niż zaproponowany w petycji i objąć zarówno przepisy adresowane do kierujących, jak i pieszych.

Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Drogowym 2019. Sejm przyjął ustawę o cofaniu licznika. Będą wysokie kary!

Sejmowa Komisja ds. Petycji przesłała wniosek do premiera.

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że pieszy jest w Polsce uczestnikiem i najczęściej ofiarą co trzeciego wypadku drogowego. Ponad 90 proc. wypadków z pieszymi ma miejsce na obszarze zabudowanym i w wypadkach tych śmierć ponosi ok. 65 proc. uczestników. Około 30 proc. wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na zebrach.

Jak informuje nas podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, w tym roku (do wczoraj) wydarzyły się 83 wypadki z udziałem pieszych. Jest 18 zabitych i 69 rannych. Na przejściach dla pieszych odnotowano 49 wypadków, 6 osób zginęło, 46 zostało rannych.

- Te dane mówią jednoznacznie, że problem jest palący - komentuje Paweł Górny, społeczny rzecznik pieszych w Bydgoszczy. - Przykład państw, gdzie piesi uzyskali więcej praw, wskazuje na poprawę bezpieczeństwa. Statystyka wypadków w Polsce mówi o tym, że przyczyną większości wypadków na przejściach jest nadmierna prędkość pojazdów, a nie wtargnięcie pod koła. Piesi nie są samobójcami.

Paweł Górny przypomina, że petycja Wojciechowskiego nie jest jedyną w tej sprawie; wcześniej złożył ją do ministra infrastruktury rzecznik praw obywatelskich. Zrobił to na wniosek stowarzyszeń „Miasto Jest Nasze” i „Pieszej Masie Krytycznej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kodeks Drogowy 2019. Ministerstwo nie chce przyznać pierwszeństwa pieszym - Gazeta Pomorska

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
ratownikmed
Poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, tzw. zebrach może TYLKO poprawić LIKWIDACJA wymalowanych pasów ! ludzie zaczną myśleć zanim wtargną na jezdnię. Jezdnia dla samochodów, chodniki dla pieszych ! Trzeba to ludziom uświadomić, a nie wmawiać, że każdy pieszy ma pierwszeństwo na pasach.
G
Gość
W Polsce jest nieformalna licencja na mordowanie. Każdy kierowca może być Jamesem Bondem 007 jeśli tylko ma ochotę. Jeśli kogoś nie lubisz to zaczekaj aż wejdzie na pasy i go rozjedź. Bezkarność gwarantowana. Biegły policyjny nawet zarzuci osobie niewidomej przechodzącej po pasach, że nieuważnie obserwowała drogę.
T
Taka prawda
Do Roman ... Chlopie ciezarowka jedzie na luku a tu poeszy wskakuje na przejscie bo ma pierszenstwo .... Latwiej wygamowac 100kg niz 10 i wiecej ton, prawda??? Ludzie wy na prawde jestescie tak ciemni?
O
Obserwator
Tylko rozsądek z obu stron przyniesie efekty, piesi już teraz wchodzą na przejścia ( bo mają pierwszeństwo )zapatrzeni w telefony , z kapturami ,i bez zastanowienia wchodzą - brak kultury i rozsądku , A gdy tylko jednej grupie dać prawa to doprowadzi do totalnej masakry na przejściach ( czy o to chodzi ? czy też o wiekszą ściągalność mandatow ?) bo na pewno to nie poprawi bezpieczeństwa.Pieszy po staremu powinien spojrzeć w lewo w prawo i jeszcze raz w lewo i dopiero wchodzić Tylko kultura z obu stron przyniesie efekty !!
S
Sokular
...........to może zmniejszyć problem z emeryturami...........populacja seniorów zmaleje..................jakimi przesłankami ten resort sie kieruje???????????????????????????
P
Proste
Wystarczy namalować pasy na chodniku, tworząc strefę przed jezdnią. Pieszy na takiej części chodnika juz byłby na pasach, jednocześnie będąc bezpiecznym na chodniku
W
Wojtek
Już to widzę - totalne zakorkowanie miast. Piesi nie chcą czekać, by przechodzić w większej grupie. Kiedy w Bydgoszczy otwarto przy głównej ulicy największy hipermarket, utworzono 2 dodatkowe przejścia dla pieszych. Totalne korki - łańcuszek pieszych w ruchu niemal ciągłym maszeruje po przejściach. Danie pieszym postulowane prawa spowoduje totalne zakorkowanie.Właściwie będzie można umieścić znak "Droga bez przejazdu", inaczej ślepa.
R
Roman
Szkoda, ze nie wyszlo. I znowu Polska wykazuje się zacofanie i brakiem podstawowych zasad kultury na drodze. Chcemy być w Europie zachodniej ale dziki wschód wyłazi Polakom z butów. Wstyd i żenada.
T
Trucker
Ciekawe czy nie pryma aprilis...
K
Kierowiec
Dawny dobry i skuteczny obyczaj na przejsciach :: popacz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo i dopiero przechodź !!!! a teraż jak mają ""prawo tzw pierszeństwa " to wchodzą działając na telefonach kom. , w kapturach i bez zastanowienia ...i to są skutki oplakane ( nie dorośli jeszcze )a prawo interpretują tylko w jedną strone . Za dużo praw osłabia czujność!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl