Kobiety w Wojsku Polskim. Z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem rozmawiamy o szczegółach

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ślubowanie uczniów klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza
Ślubowanie uczniów klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza Maciej Nędzyński/CO MON
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. O tym, ile kobiet służby w Wojsku Polskim i co skłania panie do służby w armii portal i.pl rozmawiał z wiceministrem obrony narodowej Wojciechem Skurkiewiczem.

Ile kobiet służy w Wojsku Polskim?

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany przez i.pl o to, ile kobiet służy w Wojsku Polskim, odpowiedział, że coraz więcej. – Bez wątpienia cieszy fakt, że panie coraz chętniej zakładają mundur i chcą służyć Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił.

Wiceszef MON wyjaśnił, że „w istocie jest dzisiaj różnica pomiędzy tym, ile kobiet służy w wojskach operacyjnych, bo jest to około 7 proc., a w Wojskach Obrony Terytorialnej, gdzie mamy 20 procent proc. kobiet. – Różnica jest więc znacząca, ale dostrzegamy również w formule dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, że naprawdę sporo pań garnie się do wojska i chce służyć Rzeczypospolitej Polskiej – dodał.

Jakie stanowiska w polskiej armii zajmują kobiety?

Wojciech Skurkiewicz pytany o to, czy kobiety zajmują jakieś eksponowane stanowiska w Wojsku Polskim odpowiedział, że np. szefową Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej jest pani pułkownik Alicja Trochimiuk.

– Jest wiele pań, które zajmują ważne, eksponowane stanowiska w wojsku. Oczywiście czekamy wciąż na pierwszą panią generał, która przywdzieje szlify generalskie i będziemy mogli mówić, że w Wojsku Polskim mamy w służbie panią generał – mówił.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz dopytywany, czy i dlaczego kobiety są potrzebne w Wojsku Polskim odpowiedział, że obserwując np. szkolenia wojskowe dostrzega, że kobiety są w niektórych sytuacjach bardziej zadziorne.

– Często jest tak, że podczas szkolenia kobiety dają z siebie wszystko – powiedział. – Mam również do czynienia z wojskowymi uczelniami wyższymi i tutaj też mamy jako podchorążych wiele kobiet i przecież bardzo często jest tak, że prymusami, jeżeli chodzi o uczelnie wojskowe, są też kobiety – dodał.

Co skłania kobiety do służby w wojsku?

Wiceszef MON dopytywany, co słyszy od kobiet, które służą w Wojsku Polskim, kiedy z nimi rozmawia, odpowiedział, że często słyszy, iż do służby w armii skłoniła je chęć służby ojczyźnie.

– To jest przede wszystkim to, co skłania panie, ale też często pojawiają się takie głosy, że chciały się sprawdzić – wskazał.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl