5/13
Mary Kingsley...
fot. domena publiczna

Mary Kingsley
ur. 13 października 1862, zm. 3 czerwca 1900

Angielska pisarka i podróżniczka, która wpłynęła na europejski pogląd na Afrykę i tamtejszą ludność, autorka dwóch książek.

Mary nigdy nie odebrała edukacji. Jako nieślubna córka kucharki i brytyjskiego lekarza była samoukiem. Dziewczynka była na tyle chłonna wiedzy, że czytała wszystko, co wpadło jej w ręce. Literatura podróżnicza była tym, co w największym stopniu pobudzało jej wyobraźnię.

Zrządzeniem losu w 1892 roku, w przeciągu kilku miesięcy, Mary straciła oboje rodziców, dziedzicząc ich cały majątek. Pieniądze pozwoliły jej zacząć realizować marzenia – jako cel podróży wybrała Afrykę. Pustynie i tropikalne dżungle przemierzała zawsze w eleganckim, angielskim stroju: gorsecie i wełnianej spódnicy. W czasie kolejnej wyprawy postanowiła zapoznać się z kulturą plemienną, a spotkania z kanibalami, które opisała w dwóch książkach, przysporzyły jej niemałego rozgłosu.

6/13
Junko Tabei...
fot. Wikimedia Commons/Jaan Künnap/CC BY-SA 4.0

Junko Tabei
ur. 22 września 1939

Japońska alpinistka i podróżniczka, autorka pierwszego kobiecego wejścia na szczyt Mount Everest (1975), a także pierwsza kobieta, która zdobyła „Koronę Ziemi” (1992).

Junko od dziecka interesowała się wspinaczką, a pierwsze kroki w stronę realizacji swojej pasji podjęła w roku ukończenia studiów, wstępując do klubu wysokogórskiego. W odpowiedzi na to, jak wpinacze traktowali kobiety związane z alpinizmem, w 1969 roku Junko założyła pierwszy w Japonii żeński klub wspinaczkowy. Jego celem było zdobycie Mount Everestu.

Mimo negatywnego nastawienia sponsorów, patrzących z drwiną na pomysł kobiecej wyprawy, Junko dopięła swego i w 1975 roku stanęła na szczycie najwyższej góry świata.

Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

7/13
Hester Stanhope...
fot. domena publiczna

Hester Stanhope
ur. 12 marca 1776, zm. 23 czerwca 1839

Brytyjska podróżniczka, jedna z najbardziej ekscentrycznych osobowości swojej epoki.

Hester od początku zdawała się nie przystawać do swoich czasów, wykazując wysoce rozwinięty indywidualizm. Gdy zmarł jej wuj, ówczesny premier Królestwa Wielkej Brytanii, Hester otrzymała w spadku sporą pensję państwową. Gdy zmarł jej brat oraz ukochany, postanowiła ruszyć w podróż, zabierając ze sobą lekarza oraz pokojówkę. Pechowo, w trakcie rejsu z Turcji do Egiptu, jej statek rozbił się i zatonął, wraz z całym jej dobytkiem. Ocaleli musieli nosić tureckie ubrania, jednak Hester odmówiła noszenia hidżabu, zakładając męskie szaty. Następnie zakupiła konia, haftowane złotem siodło, strój sułtański i w męskim przebraniu ruszyła przez pustynię. Choć w Anglii jej postać wywołała skandal, wśród Beduinów Hester budziła podziw. Napotykani przez nią ludzie uznawali ją za nieziemską istotę. W ciągu dwóch lat zwiedziła Gibraltar, Maltę, Wyspy Jońskie, Peloponez, Ateny, Konstantynopol, Rodos, Egipt, Palestynę, Liban i Syrię.

8/13
Maria Antonina Czaplicka...
fot. domena publiczna

Maria Antonina Czaplicka
ur. 1886, zm. 26 maja 1921

Polska etnografka, podróżniczka i geografka, autorka książek, pierwsza kobieta w Europie, która uzyskała doktorat z antropologii.

Urodzona w biednej rodzinie, nie byłaby w stanie ukończyć studiów, gdyby nie otrzymane stypendium. To dzięki niemu wyjechała do Londynu, gdzie olśniła swoich wykładowców i otrzymała propozycję kontynuacji nauki na Oxfordzie. Później było już tylko z górki. Maria otrzymała fundusze na badania antropologiczne na Syberii, spisując się znacznie lepiej, niż jej brytyjscy koledzy, którzy nie znali rosyjskiego. W 1914 roku wydała książkę „Aboriginal Siberia”, napisaną w sposób, który czynił ją przystępną także dla osób spoza środowiska naukowego. Jako jedna z niewielu kobiet została członkinią Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, była także pierwszą stypendystką Polskiej Akademii Umiejętności.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Spontaniczne wakacje Szczęsnego. Właśnie tam wziął ślub

Spontaniczne wakacje Szczęsnego. Właśnie tam wziął ślub

Marsz z okazji Święta Pracy. „Mieszkań, pracy, godnej płacy”

Marsz z okazji Święta Pracy. „Mieszkań, pracy, godnej płacy”

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Zobacz również

Marsz z okazji Święta Pracy. „Mieszkań, pracy, godnej płacy”

Marsz z okazji Święta Pracy. „Mieszkań, pracy, godnej płacy”

Wypadek na A4. Zderzyły się trzy samochody. Jezdnia zablokowana

Wypadek na A4. Zderzyły się trzy samochody. Jezdnia zablokowana