Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety decydują się na legalną aborcję z powodu dużych wad płodu

Redakcja
Zazwyczaj ciąża rozwija się prawidłowo, jednak gdy badania prenatalne wykazują wady,  kobiety decydują się na aborcję
Zazwyczaj ciąża rozwija się prawidłowo, jednak gdy badania prenatalne wykazują wady, kobiety decydują się na aborcję 123RF
Złe wyniki badań prenatalnych są powodem przerywania ciąży w naszym regionie. W tym roku legalnych aborcji wykonano niemal 240

Dla wielu kobiet macierzyństwo jest spełnieniem marzeń. Ciąża, ząbkowanie dziecka, pierwszy podręcznik do szkoły i pierwsze radości. Niestety, organizm nie każdej kobiety jest przygotowany na ciążę, a ta często jest zagrożeniem dla życia matki i dziecka. W takich sytuacjach, jeśli kobieta wyraża wolę, dopuszczalna jest legalna aborcja, zgodnie z obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Łódzkie w ubiegłym roku było w czołówce województw, w których aborcji wykonano najwięcej. Ta liczba co roku wzrasta.

Po co jechać na Wyspy? Podziemie aborcyjne mamy duże

Ustawa dopuszcza aborcję w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Aborcja jest dozwolona także, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku w naszym regionie wykonano 109 legalnych aborcji w szpitalach. Więcej wykonano tylko w woj. mazowieckim (271) i na Śląsku (155). W sumie w całym kraju przeprowadzono około tysiąc legalnych aborcji.

Jak przygotować się do pobytu w szpitalu? Jakie dokumenty wziąć ze sobą?

W naszym regionie kobiety decydowały się na nią wyłącznie dlatego, że wyniki badań prenatalnych wykazywały dużą i nieodwracalną wadę płodu. Tylko w dwóch przypadkach w innych regionach ciążę usunięto z powodu gwałtu, zaś w 48, gdy życie ciężarnej było zagrożone.

Niektórzy łódzcy lekarze, choć nie chcą wypowiadać się oficjalnie, przyznają, że powodem tak dużej liczby zabiegów przerwania ciąży w naszym regionie jest rosnące zainteresowanie badaniami prenatalnymi, co jednak, ich zdaniem, jest pozytywne. NFZ w Łodzi przeznacza na nie rocznie około 3 mln zł. W ubiegłym roku badania wykonało niemal 4,6 tys. łodzianek, zaś pięć lat temu było ich 3,5 tysiąca. W sumie przez pięć lat trwania programu badań prenatalnych, skorzystały z nich aż 24 tys. kobiet.

NIK skontrolowała szpital im. Barlickiego. Łódzka placówka może świecić przykładem

Legalne aborcje są finansowane przez NFZ. Ze szpitalami NFZ rozlicza je jako indukcję poronienia. W tym roku placówki z naszego regionu poinformowały już o 236 zabiegach. Dane resortu zdrowia za ten rok będą dopiero w połowie przyszłego roku.

Kolejki do secjalistów. Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza? Nawet 13 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki