Koalicja PiS z Kukiz'15 rządzi w Starostwie Powiatowym w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Nowy Zarząd Powiatu Łowickiego: starosta Marcin Kosiorek, wicestarosta Piotr Malczyk i członek Tadeusz Kozioł Rafał Klepczarek
Prawo i Sprawiedliwość wespół z przedstawicielami Kukiz'15 objęli rządy w Starostwie Powiatowym w Łowiczu. Od władzy odsunięta została koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej oraz Porozumienia Łowickiego.

Potwierdziły się nasze informacje dotyczące zawiązania w Radzie Powiatu Łowickiego koalicji między PiS a Kukiz'15. Teoretycznie w 19-osobowym gremium dysponuje ona 11 głosami (PiS - 8 i Kukiz'15 - 3). Teoretycznie, gdyż podczas wyborów starosty łowickiego na Marcina Kosiorka (PiS) głosowało 10 osób, a na jego rywala Krystiana Cipińskiego (Łączy Nas Łowicz i Powiat Łowicki) - 9 radnych.

Zarząd Powiatu Łowickiego uzupełniło dwóch reprezentantów ugrupowania Pawła Kukiza. Wicestarostą został nowy radny powiatowy Piotr Malczyk, a członkiem ZPŁ - także debiutujący radny powiatowy Tadeusz Kozioł, mający duże doświadczenie w gminnym samorządzie w Nieborowie.

Prezydium Rady Powiatu Łowickiego zdominowane zostało przez PiS. Na szefa RPŁ wybrano Marka Jędrzejczaka. W tajnym głosowaniu zdobył on 11 głosów i pokonał dotychczasowego przewodniczącego RPŁ - Krzysztofa Górskiego (Łowickie.pl), który zebrał 7 głosów. Jeden z radnych w tym głosowaniu oddał nieważny głos.

Zastępcami Jędrzejczaka zostali radni: Beata Sawicka i Waldemar Krajewski. Warto zaznaczyć, że tak znaczna dominacja PiS w prezydium rady powiatu wzięła się stąd, iż radni opozycyjni nie zgodzili się w nim zasiadać.

Przewodniczący Jędrzejczak oraz starosta Kosiorek zapewniają, że są otwarci na współpracę z wszystkimi radnymi. Nowy szef Zarządu Powiatu Łowickiego opowiada się za zrównoważonym rozwojem wszystkich gmin z tej części województwa łódzkiego.
- Inwestycje będą realizowane w każdej gminie - dodaje starosta łowicki.

Koalicja rządząca w powiecie łowickim będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe Sejmiku Województwa Łódzkiego, który również znalazł się pod kontrolą przedstawicieli partii Jarosława Kaczyńskiego.

Nowy zarząd ze starostą Kosiorek na czele zastąpił władze powiatowe, którym przewodził starosta Krzysztof Figat (PSL). Ten ostatni przedstawił wstępne założenia budżetowe na przyszły rok. Na inwestycje planowano przeznaczyć ponad 16,5 mln zł, z których 3,9 mln zł miało pójść na remont m. in. szpitalnej pediatrii oraz izby przyjęć. Ok. 8,5 mln zł planowano wydać na termomodernizację powiatowych obiektów. Inwestycja ta dotowana jest kwotą ponad 5 mln zł z funduszy unijnych.

Za te pieniądze władze powiatu chciały ocieplić jeden z obiektów Domu Pomocy Społecznej w Borówku, starą część Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi oraz szkolne obiekty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, ZSP nr 2 i ZSP nr 4.

- Kiedy zostałem starostą w 2012 roku majątek powiatu łowickiego wart był ponad 136 mln zł - podsumowuje ustępujący starosta łowicki. - Dziś jest wart ponad 177,5 mln zł. W ciągu tych lat na inwestycje wydaliśmy 70 mln zł, z których 22 mln zł pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych. W tym czasie zadłużenie starostwa wzrosło o 4,3 mln zł.

Czas pokaże, jak do projektu powiatowego planu finansowego na 2019 rok odniosą się nowe władze.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Koalicja PiS z Kukiz'15 rządzi w Starostwie Powiatowym w Łowiczu [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I jeszcze nasrać! Koniecznie nasrać!

Dodaj ogłoszenie