Koalicja Obywatelska we Wrocławiu to już fikcja. Co zrobi Jacek Sutryk?

  • Gazeta Wrocławska

Malwina Gadawa

Nie minęły nawet dwa miesiące po wyborach samorządowych a koalicja, która miała być zapleczem dla prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka praktycznie nie istnieje. Niewiele już pozostało po wyborczej przyjaźni Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Dziś doszło do trzęsienia ziemi w Sejmie - siedmiu posłów Nowoczesnej zasiliło szeregi klubu Platformy Obywatelskiej, który od dziś nazywa się Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. Na odpowiedź Nowoczesnej nie trzeba długo czekać. We wrocławskiej radzie miejskiej partia ma już swój klub. Teraz, z naszych informacji wynika, że Nowoczesna będzie myślała o utworzeniu swojego klubu także w sejmiku.
Obecna sytuacja może znacznie utrudnić komfort rządzenia Jackowi Sutrykowi.
 Pawel Relikowski / Polska Press

O rozłamie w Nowoczesnej słychać było już od jakiegoś czasu. W partii ścierały się dwie koncepcje. Jedna grupa polityków uważała, że partia powinna jeszcze bardziej związać się z Platformą Obywatelską i stworzyć z nią wspólny klub. Druga mówiła wręcz przeciwnie - że zachowanie tożsamości jest jedyną szansą na przetrwanie Nowoczesnej. Dziś PO oświadczyła, że siedmioro posłów dołączyło do nowego klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Zrobili to wbrew woli przewodniczącej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer. W gronie tych posłów znalazła się m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz posłowie z Dolnego Śląska: Michał Jaros i Elżbieta Stępień.

Taki rozwój wydarzeń na pewno nie polepsza i tak napiętej sytuacji we Wrocławiu. W ubiegłym tygodniu przewidując to, co wydarzy się w klubie Nowoczesnej,Tadeusz Grabarek, przewodniczący Nowoczesnej w regionie miał powiedzieć senatorowi Jarosławowi Dudzie - szefowi Platformy na Dolnym Śląsku, że ewentualne przyjęcie przez PO byłych polityków Nowoczesnej będzie oznaczać odkopanie topora wojennego i wojnę. I że to będzie oznaczało koniec koalicji we Wrocławiu.

Ta sytuacja może utrudnić komfort rządzenia Jackowi Sutrykowi. Najprawdopodobniej dlatego prezydent Wrocławia podpisał z klubami osobne porozumienie o współpracy, a nie jedną umowę koalicyjną. To pozwoli mu się uniezależnić od Koalicji Obywatelskiej, bo Sutryk decyzje będzie konsultował osobno z PO i z Nowoczesną. Dodajmy też, że siła Nowoczesnej we wrocławskiej radzie rośnie, ponieważ mandat po Renacie Granowskiej, która została wiceprezydentem (PO) obejmie Dariusz Ślusarek, związany z Nowoczesną. Wówczas na 24 radnych z trzech klubów, które popierają Jacka Sutryka aż ośmioro będzie z Nowoczesnej.

Z naszych informacji wynika, że Nowoczesna myśli również o stworzeniu własnego klubu w sejmiku. Z partią związana jest trójka radnych z 13-osobowego klubu Koalicji Obywatelskiej. Nowoczesna, żeby utworzyć klub musiałaby jednak przekonać do swojego pomysłu także dwójkę radnych Rafała Dutkiewicz.

- To nieprawda. Szybciej nasz klub zasili Ryszard Lech (komitet Rafała Dutkiewicza) niż ktoś odejdzie - tak sprawę komentuje Marek Łapiński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku. - Tworzymy zgraną drużynę i nie zmienią tego żadne decyzje polityczne - dodaje Łapiński.

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.12.2018, 15:05

Przez wiele lat we Wrocławiu było normalnie. Terza to tylko łup wyborczy. A gdzie charyzma i wizja Sutryka. To tylko niedorosły urzędas namaszczony przez Rd

25.12.2018, 08:20

Szkoda, że w tej grupie zabrakło mądrych ludzi. Chyba FUNKCJE ich przerosły< A nasz prezydent to chyba nieudacznik bez wizji i charyzmy. Skąd RD takiego wytrzasnął

10.12.2018, 16:21

sutek se pójdzie i kupi buty, jak każda nowoczesna i zalotna dziewczyna, jak ma problemy z koalicją.

10.12.2018, 16:19

sutek se pójdzie i kupi buty, jak każda nowoczesna i zalotna dziewczyna, jak ma problemy z koalicją.

09.12.2018, 14:35

Długo nie trzeba było czekać żeby Koalicja zaczela żreć się między sobą. A w tym układzie poza smrodem wizerunkowym ma chłop święty spokój.

06.12.2018, 19:15

Ten gość wie, jak to robić - w kółko na zmianę strzelać fochy, hałasować, a potem przytulać się do wodza.

06.12.2018, 15:39

gada

06.12.2018, 14:57

bo mu się byznes sypie, jak to w nowiczokach było i jest. 75 % Wyborców z Wrocławia cieszy się, że te koryciarze mają problemy z trawieniem pomyj jakie sobie nawarzyli. Hurra! Zwyciężymy nad koryciarzami platformiarsko-nowiczokowskimi w następnych wyborach

06.12.2018, 14:56

bo mu się byznes sypie, jak to w nowiczokach było i jest. 75 % Wyborców z Wrocławia cieszy się, że te koryciarze mają problemy z trawieniem pomyj jakie sobie nawarzyli. Hurra! Zwyciężymy nad koryciarzami platformiarsko-nowiczokowskimi w następnych wyborach

06.12.2018, 14:56

a nie teraz nas tu denerwowali, płacząc, co to zrobiliście, jak wam tłukliśmy do głowy i pokazywali wrocławski syf wszechwładny. weźcie spadajcie i płaczcie sobie w domciu do obrazka sutka i dutka, kretyni.

06.12.2018, 14:50

bo mu się byznes sypie, jak to w nowiczokach było i jest. 75 % Wyborców z Wrocławia cieszy się, że te koryciarze mają problemy z trawieniem pomyj jakie sobie nawarzyli. Hurra! Zwyciężymy nad koryciarzami platformiarsko-nowiczokowskimi w następnych wyborach

06.12.2018, 11:48

A jak by była jedna partia to prezydent by musiał wykonywać wolę jej prezesa bo albo ma całe poparcie albo nie ma nic. Nie konsultował by nic, bo tylko by realizował wolę partii. Czyli i tak źle i tak niedobrze. Z tym, że jak jest pewne rozdrobnienie i wiele ugrupować, to właśnie prezydent może realizować coś co nie podoba się ugrupowaniu A, poprzez dogadanie się z ugrupowaniem B i vice versa.

Więc z punktu niezależności prezydenta jest lepsze to, że jest kilka ugrupowań niż jedno duże.

06.12.2018, 11:06

to grupa przestępcza, nie masz Policji - a więc możliwości się przed nimi obronić.

06.12.2018, 11:04

i robi wszystko żeby ten ją utrzymał. Nie wierzcie mu, że "walczy z PiS"- to tylko słowa. W rzeczywistości Schetyna to człowiek Kaczyńskiego. Kupił go jak Kałuże.

06.12.2018, 10:44

Podobno ktoś ja utworzył w kontrze do PO. A teraz PO ich wchłania, nawet nazwy nie zostawia temu niby koalicjantowi.

06.12.2018, 10:38

Jestem KRETYNEM wiem.Przepraszam wszystkich.

06.12.2018, 09:34

Nie mogę się już doczekać bo wygląda na to że o osiągnięciach ciężko będzie pisać... A może na jaką kwotę WRO jest zadłużony???

06.12.2018, 09:33

Kim jest jaros. Na śmietnik

06.12.2018, 09:22

sprzedawaczyki,prostytytki POlityczne!!

06.12.2018, 09:22

to co zawsze la**e swojemu pryncypalowi z Ramiszowa!

sprzedawaczyki,prostytytki POlityczne!!

06.12.2018, 09:11

miastem "przeklętym" - przykre.

06.12.2018, 07:18

PiS ograł Bezpartyjnych Samorządowców. W budżecie państwa na 2019 r. nie zapisał obiecanych im pieniędzy na inwestycje. Nie ma żadnego śladu po postulatach z umowy koalicyjnej podpisanej na Dolnym Śląsku przez Bezpartyjnych Samorządowców oraz PiS. A także o zmniejszeniu podatku miedziowego.

06.12.2018, 06:16

Ja, jak i wielu przed wyborami, przewidywało taki właśnie scenariusz. Partie zeszły się razem, tylko po to, aby dorwać siw do koryta. Ludziom wcisnęli brednie, że przeciw PIS i łyknęli to. Teraz będziecie mieli ciąg dalszy tej szopki. Zostaliście wyr...ani bez wazeliny. Cieszę się, ze byłe w delegacji zagranicznej w dniu wyborów, bo jak nie mam żadnego szacunku do PIS to wolałbym ich niż to, co właśnie dzieje się na naszych oczach. I będziemy tak długo wykorzystywani, jak długo damy mydlić sobie oczy. Cały czas jestem za metodą buntu przez olanie wyborów. Niestety, "fanatycy" tylko na tym skorzystają. Potem będą zaklinać rzeczywistość i mówić, że głosowała na nich ponad połowa wyborców, nie wspominając, że z tych, którzy zagłosowali, czyli poniżej 50% uprawnionych. A przy korycie będą ci, którzy mają Was w głębokim poważaniu. Znowu przekupią patologię, która już wprost się śmieje, że łożą na nich pozostali normalnie pracujący ludzie. A Nigdy nie będzie dobrze. Czekam kiedy w końcu staniemy przeciwko sobie: Ci którzy mają dość wyzysku, okradania państwa przez te same twarze pod innym szyldem lub zza kulis i okradania przez państwo oraz ci, którzy za wszelką cenę będą chcieli utrzymać profity, jakie dostali w zamian za swój wybór. A potem tylko czekać, jak sąsiedzi wpadną i nas podzielą... znowu...

06.12.2018, 05:54

....RYŚ ZAKŁADA NOWĄ PARTIĘ :)))) I JUŻ PODPISAŁ POROZUMIENIE Z DIABŁEM ;)))
a słupek poparcia rośnie mu lawinowo NO CUD NAD WISŁĄ

05.12.2018, 23:28

Można powiedzieć że 7 przed kredytem Nowośmiesznej uciekło. Nie ma większej i mniejszej zdrady. .N powstała w kontrze do PO.