Kluczowa rola profilaktyki w walce z rakiem jelita grubego. Marzec miesiącem profilaktyki i świadomości raka jelita grubego

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Ruch to zdrowie - przekonują lekarze. Zdrowy styl życia pomaga w nowotworowej profilaktyce jelita grubego
Ruch to zdrowie - przekonują lekarze. Zdrowy styl życia pomaga w nowotworowej profilaktyce jelita grubego Fot. 123rf
Rak jelita grubego to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Lekarze przypominają o znaczeniu profilaktyki i regularnych badań, takich jak kolonoskopia, która pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. Marzec, znany jako "Blue March", to miesiąc świadomości raka jelita grubego.

Rokowanie i znaczenie profilaktyki

"Rokowanie w przypadku raka jelita grubego zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby" - zauważa dr Dariusz Lupa ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. W tym kontekście, inicjatywy takie jak "Blue March" są kluczowe, aby uświadomić społeczeństwu znaczenie profilaktyki.

Jak podkreśla dr Lupa, odpowiednio częste badania kontrolne mogą skutecznie zwiększyć szansę na wczesne wykrycie raka jelita grubego, a tym samym, zwiększyć szansę na wyleczenie. Jednym z takich badań jest kolonoskopia.

Waga badania kolonoskopowego

"Gorzej, jeśli wstyd i lęk biorą górę. Nie badamy się, bo zawsze znajdzie się coś ważniejszego do zrobienia. To +efekt strusia+, czyli wsadzanie głowy w piasek i unikanie konfrontacji z rzeczywistością" - mówi dr Lupa, odnosząc się do bariery, jaką stanowi strach przed badaniem kolonoskopowym.

Statystyki jednak pokazują, że zdecydowana większość pacjentów przeżywa pięć lat po leczeniu, gdy nowotwór został u nich wczesne zdiagnozowany. Dlatego też tak ważne jest pokonanie lęku i poddanie się badaniu.

Przełamywanie lęku przed kolonoskopią

"Kolonoskopia jest w tej chwili mało przerażającym badaniem. Można ją wykonywać bez tak zwanego znieczulenia, ale też w analgosedacji (płytkiego znieczulenia - PAP) i wtedy pacjent ma zdecydowanie wyższy komfort, bo praktycznie jest to bezbólowe" - nie bez powodu podkreśla dr Lupa.

Warto pamiętać, że na badania profilaktyczne jelita grubego można dostać się powyżej 50. roku życia bez skierowania w różnych ośrodkach w całej Polsce.

Czynniki ryzyka raka jelita grubego

"Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jelita grubego są predyspozycje genetyczne, fatalna dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, a uboga w błonnik, warzywa i owoce, otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, nieswoiste choroby zapalne jelit" - wylicza dr Lupa.

Potrzeba edukacji i akcje typu "Blue March"

Inicjatywy edukacyjne, takie jak "Blue March", są niezbędne, aby uświadomić społeczeństwu, jak ważne jest ich zdrowie oraz jak o nie zadbać. "Każdego roku w Polsce diagnozę słyszy ponad 19 tysięcy osób. Nowotwory jelita grubego są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowe wśród kobiet oraz drugą wśród mężczyzn" - podkreśla specjalista. W tym kontekście, kluczowe są profilaktyka i działania na rzecz wczesnego wychwytywania zmian w obrębie jelita.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Trzy ważne zasady:

  1. Regularne badania - Jedną z najważniejszych zasad profilaktyki raka jelita grubego jest regularne przeprowadzanie badań. Osoby w wieku powyżej 50 lat oraz ci, którzy mają historię chorób jelita grubego w rodzinie, powinni co najmniej raz na kilka lat wykonywać kolonoskopię. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie zmian, które mogą prowadzić do rozwoju raka. Prócz kolonoskopii, warto także regularnie wykonywać badanie kału na obecność krwi.
  2. Zdrowy styl życia - Rak jelita grubego jest silnie związany z trybem życia. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, dieta bogata w czerwone mięso i tłuszcze zwierzęce, niska aktywność fizyczna, nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania. Dlatego ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia – regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa, utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie alkoholu i palenia tytoniu.
  3. Genetyka - Osoby, które mają rodziny z historią raka jelita grubego, powinny szczególnie uważać na swój styl życia i regularnie przeprowadzać badania. Istnieją testy genetyczne, które mogą pomóc zidentyfikować ryzyko dziedziczenia raka jelita grubego. Mimo, że nie zapobiegnie to podstawowej chorobie, to pozwoli na wczesne wykrycie i podjęcie odpowiednich kroków.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl