Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z CEPiK-iem. W Katowicach samochodu raczej nie zarejestrujecie

PC
To już trzeci dzień paraliżu. W poniedziałek w całej Polsce wprowadzono nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednak nie działa jak należy. W większości urzędów w kraju nie można było zarejestrować pojazdu, czy zgłosić jego zbycia. Katowicki Urząd Miejski wydał specjalny komunikat, żeby mieszkańcy z powodu problemów wstrzymali się z rejestracją pojazdów. Ale uwaga! W Częstochowie dziś, 15 listopada, CEPiK zaczął działać. W Bielsku-Białej z kolei urzędnicy starają się obsługiwać mieszkańców w miarę możliwości.

Nowy system o nazwie CEPiK 2.0 został uruchomiony w poniedziałek i niestety nie obyło się bez problemów, które trapią urzędy w całym kraju aż do teraz. Eksperci od oprogramowania w Ministerstwie Cyfryzacji od wczoraj systematycznie usuwają usterki i wkrótce płynność załatwiania spraw powinna zostać przywrócona, jednak nie wiadomo ile dokładnie to potrwa.

PISALIŚMY:
CEPIK nie działa. Problemy z CEPiK. Część stacji kontroli nie nawiązała kontaktu z bazą
Przeglądy techniczny samochodu NOWE ZASADY Co czeka kierowców po 13 listopada?

- Niestety w aplikacji występują problemy związane z wprowadzaniem informacji do systemu, co powoduje tymczasowy brak możliwości zrealizowania w Biurze Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów katowickiego Urzędu Miasta rejestracji pojazdu oraz zgłoszenia zbycia pojazdu - informuje katowicki magistrat.

CZYTAJCIE TEŻ:
Katowice: w Urzędzie do odowałania nie zarejestrujemy pojazdu

Co prawda, jak zapewniają katowiccy urzędnicy do rejestracji tłumów nie było, jednak osoby, które zostały odprawione przyszły także we wtorek, kiedy system nadal sprawiał problemy.

- W poniedziałek system nie miał w ogóle łączności z centralą. Po tym, jak specjaliści zaczęli nad tym pracować, system ruszył, ale wciąż nie działa poprawnie. Część danych udaje się zapisać, a część niestety nie. Jest postęp, ale usterek było wiele - mówi Dariusz Czapla z Urzędu Miasta w Katowicach.

Z tych właśnie powodów katowicki urząd prosi mieszkańców o wstrzymanie się z rejestracją pojazdu i zgłoszeniem zbycia pojazdu do czasu naprawienia usterki na poziomie centralnym. Jak ostrzegają urzędnicy, pracownicy nie będą mieć możliwości zrealizowania czynności – nawet w przypadku przybycia Mieszkańca do Urzędu. Z kolei mieszkańcy załatwiający w katowickim urzędzie sprawy związane z prawem jazdy są obsługiwani normalnie.

W Częstochowie nie lepiej

Z tymi samymi problemami borykali się mieszkańcy i urzędnicy w Częstochowie. Jednak dziś, 15 listopada system zadziałał.

- Od dziś CEPiK u nas działa - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.

W poniedziałek urząd wydawał jeszcze numerki do obsługi interesantów, ale potem zaprzestano to robić, gdyż mieszkańcy nie mogli być obsłużeni. Tak samo było we wtorek.

- Podejrzewam, że w momencie przywrócenia pełnej sprawności systemu w urzędzie zrobią się spore kolejki i niestety mieszkańcy muszą się z tym liczyć. Wiem, że im dłużej będzie trwała przerwa, tym mieszkańcy będą się bardziej niecierpliwili. Mam nadzieję, że te problemy zostaną szybko rozwiązane - tłumaczył wczoraj Włodzimierz Tutaj.

W Bielsku próbują działać, mimo problemów z CEPiK-iem

Do problemów z CEPiK-iem inaczej podszedł Urząd Miasta w Bielsku-Białej. Pomimo problemów i przedłużającego się oczekiwania na połączenie z centralnym systemem, mieszkańcy są obsługiwani.

- My działamy. Na początku był problem. Pewne operacje trwają dłużej. Część operacji się nie udaje i trzeba je powtarzać. Większość problemów leży po stronie oprogramowania. Na starcie tak dużego systemu problemy nie są niczym dziwnym. Jednak pewne błędy zgłaszane były już na etapie testów i nie zostały one poprawione, a na dodatek pojawiły się kolejne. Pomimo tego staramy się obsługiwać mieszkańców, nawet jeśli trwa to dłużej niż zwykle - mówi Marek Stańco z UM w Bielsku-Białej.

Jak wyliczono w bielskim urzędzie 4 na 5 pojazdów udaje się zarejestrować. Choć mieszkańcy zostali poinformowani o problemach, to nie są odsyłani z kwitkiem.

- Na tę chwilę sprawność systemu jest na poziomie około 70 procent. Kiedy wcześniej udało nam się zarejestrować 100 pojazdów, to teraz jest to 70. Niektórzy z braku czasu rezygnują, ale staramy się pomóc wszystkim - dodaje Marek Stańco.

Urzędnicy w całym kraju od poniedziałku słyszą zapewniania Ministerstwa Cyfryzacji o tym, że to priorytetowe zadanie dla ich informatyków. Kiedy jednak system będzie funkcjonował w pełni prawidłowo nadal nie wiadomo. Jak mówią nam urzędnicy, jedyne co jest pewne to, to że do poprzedniego systemu wrócić się już nie da.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Ford Mustang stanął w płomieniach na DTŚ. Kierowca spłonął. Nic nie dało się zrobić ZDJĘCIA + WIDEO

Zapraszamy do fotoreportażu multimedialnego, który jest zwieńczeniem naszej podróży.

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Sprawdź, czy masz prawo do rekompensaty za deputat POBIERZ WNIOSEK

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!