Klimat ocieplał się, gdy nie było jeszcze ludzi na ziemi

  Klimat ocieplał się, gdy nie było jeszcze ludzi na ziemi

  rozmawia Barbara Stefańska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Z dr. hab. Jerzym Żabą, prof. UŚ, sekretarzem Komitetu Nauk Geologicznych PAN, rozmawia Barbara Stefańska
  Globalne ocieplenie - to potwierdzony naukowo fakt czy "kwestia wiary"?
  To fakt naukowy. Od 12 tysięcy lat temperatura na ziemi stale wzrasta. Teraz znajdujemy się w pobliżu maksymalnego natężenia i można się spodziewać, że niedługo temperatura się ustabilizuje i zacznie spadać. Zmiany klimatu następują cyklicznie w całej historii ziemi. Na przemian następują okresy ocieplania i ochłodzenia. Tysiące lat temu u nas panował klimat śródziemnomorski, rosły palmy.

  A jak na te zmiany klimatyczne wpływa działalność człowieka i emisja znacznej ilości CO2 do atmosfery?
  Cykliczne zmiany klimatu to procesy naturalne, których człowiek nie wywołuje. Okresy ocieplenia następowały miliony lat temu, gdy w ogóle nie było na ziemi ludzi, a więc nie było przemysłu. A jeśli mówimy o zmianach spowodowanym ludzką działalnością, to jest to zaledwie klika procent w stosunku do całości.

  Jednak te klika procent być może narusza naturalną równowagę w przyrodzie?
  Klimat ziemski nie znajduje się w aż tak chwiejnej sytuacji. Oczywiście, że lepiej jest dbać o środowisko i nie zanieczyszczać go. Jednak ziemia radzi sobie z nadmiarem CO2 w sposób naturalny. Zmagazynowane złoża dwutlenku węgla znajdują się na dnie oceanów. Ponadto jest on absorbowany przez skały i w ten sposób tworzą się wapienie, takie jak np. w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zresztą, zawartości CO2 były wyższe niż dzisiaj nawet o setki razy w okresach, gdy jeszcze nie było ludzi na ziemi.

  Emisja gazów cieplarnianych przez człowieka nie wpływa na ocieplenie klimatu?
  Same erupcje wulkaniczne dostarczają nieporównywalnie więcej gazów cieplarnianych niż cała ludzka działalność od początku istnienia. Ciekawe wyniki dostarczyły badania temperatury i zawartości CO2 na jednym ze skrzyżowań w centrum Warszawy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W tym czasie zawartość CO2 wzrosła prawie tysiąckrotnie, ponieważ m.in. przybyło mnóstwo samochodów. Jednak roczna średnia temperatura nie zwiększyła się o ani jeden stopień. To daje do myślenia.

  Czyli nie ma sensu redukować emisji CO2?
  Na pewno będzie czyściej, gdy się go zredukuje. Mieszkam na Śląsku i po tym, jak zamknięto połowę kopalni, rzeczywiście jest mniej zanieczyszczeń. Należy iść w tym kierunku, ale nie za wszelką cenę, bo sytuacja nie jest katastrofalna. Jakbym miał tyle czasu, stałbym się ekologiem, gdyż lubię czystość. Ale jest to posunięte do granic absurdu. Chce się narzucić krajom biedniejszym takie ograniczenia jak rozwiniętym, podczas gdy one są na zupełnie innym etapie.

  Sądzi Pan, że można połączyć dbanie o środowisko i rozwijanie przemysłu? ro
  Jest to konieczne. Warto budować elektrownie atomowe oraz wodne, choć są one niebezpieczne w przypadku ataku terrorystycznego. Niestety, alternatywne źródła energii są w Polsce nieopłacalnie drogie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  profesor

  Student Żaby (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 47

  Profesor Żaba ma skłonność do stosowania niekonwencjonalnych porównań. Raz porównał intruzje magmy do intruza-złodzieja i się zastanawiał, czy skały, przez które przedziera się magma, lubią to. W...rozwiń całość

  Profesor Żaba ma skłonność do stosowania niekonwencjonalnych porównań. Raz porównał intruzje magmy do intruza-złodzieja i się zastanawiał, czy skały, przez które przedziera się magma, lubią to. W gruncie rzeczy jest jednak bardzo miły i wyrozumiały, dlatego myślę, że to co powiedział można by zwalić na karb jego ekscentryczności.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kompletny cymbał

  Rekin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 81 / 79

  I jak tu traktować sceptyków poważnie..? Takoż stanowisko Komitetu Nauk Geologicznych PAN i sam Komitet. To chyba rekord rozmijania się z rzeczywistością.

  Przyjrzyjmy się faktom:
  1. "Same...rozwiń całość

  I jak tu traktować sceptyków poważnie..? Takoż stanowisko Komitetu Nauk Geologicznych PAN i sam Komitet. To chyba rekord rozmijania się z rzeczywistością.

  Przyjrzyjmy się faktom:
  1. "Same erupcje wulkaniczne dostarczają nieporównywalnie więcej gazów cieplarnianych niż cała ludzka działalność od początku istnienia"
  Wulkany co roku emitują do atmosfery w sumie 130-230 milionów ton CO2, czyli 150-270 razy mniej, niż ludzie. Te szacunki (Gerlach 1999) obejmują zarówno wulkany lądowe, jak i podwodne.
  Swoimi działaniami na skalę przemysłową, tysiącami kopalń i elektrowni na paliwa kopalne, blisko miliardem samochodów i ponad miliardem sztuk bydła emitujemy tyle CO2, co 8000 dodatkowych wielkich wulkanów tarczowych, takich, jak Kilauea. Można to sprawdzić np. na stronach USGS. [http://hvo.wr.usgs.gov/volcanowatch/2007/07_02_15.html].

  2. "Zawartość CO2 [w ciągu kilkudziesięciu lat na skrzyżowaniu w Warszawie] wzrosła prawie tysiąckrotnie."
  Z poziomu 300 ppm do... 300 000 ppm? Czyli stężenie CO2 sięgnęło 300 000 cząsteczek na milion, czyli 30%? Przy takim stężeniu CO2 szybko zabija ludzi, nie starczyłoby nawet tlenu i powstawałby tlenek węgla CO. Rekordowe stężenia CO2 Kto wygaduje takie idiotyzmy?
  W miastach przy drogach rzeczywiście odnotowuje się podwyższony poziom dwutlenku węgla. Badania prowadzone w Paryżu pokazują, że w szczególnych warunkach koncentracja CO2 może zbliżać się do 2 000 ppm.

  3. "Jednak roczna średnia temperatura nie zwiększyła się o ani jeden stopień."
  Owszem, zmieniła się o więcej, niż jeden stopień.
  Rys. http://doskonaleszare.blox.pl/resource/warszawa.gif Średnia temperatura roczna dla stacji meteorologicznej Warszawa - Okęcie.

  Jest pewien poziom kompetencji, poniżej któremu osobie z tytułem doktora po prostu nie wypada schodzić. Pan Żaba nie tylko sięgnął dna, ale jeszcze wkopał się w muł do gołej skały.
  Totalna katastrofa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WUT?

  jsw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 52

  "Ciekawe wyniki dostarczyły badania temperatury i zawartości CO2 na jednym ze skrzyżowań w centrum Warszawy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W tym czasie zawartość CO2 wzrosła prawie...rozwiń całość

  "Ciekawe wyniki dostarczyły badania temperatury i zawartości CO2 na jednym ze skrzyżowań w centrum Warszawy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W tym czasie zawartość CO2 wzrosła prawie tysiąckrotnie, ponieważ m.in. przybyło mnóstwo samochodów. Jednak roczna średnia temperatura nie zwiększyła się o ani jeden stopień. To daje do myślenia."

  Na pana miejscu przynajmniej poprosił bym by nie umieszczać pod artykułem tytułu naukowego przy nazwisku, by wygłaszanie takich głupot nie kompromitowało innych naukowców. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo