Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze: Atakują wszędzie, są groźne dla ludzi

Agata Pustułka
123RF
Czy po ukąszeniu przez kleszcza można trafić na wózek inwalidzki? Niestety, takie są często konsekwencje niezdiagnozowanej i źle leczonej boreliozy, która jest w Polsce jednym z największych problemów medycznych. Zaczyna się od bólu głowy, ogólnego rozbicia, zmęczenia, apatii, a kończy na problemach ze stawami i objawach przypominających nieuleczalne choroby neurologiczne. Atakuje stawy, serce, ośrodkowy układ nerwowy. Prowadzi do zanikowego zapalenia skóry, zaburzeń psychicznych.

Ze względu na lawinowo rosnącą liczbę zdiagnozowanych przypadków - co dzieje się, mimo iż testy nie są doskonałe - trzeba być szczególnie czujnym i unikać ekspozycji na kleszcze, które wprowadzają do naszego organizmu groźną bakterię Borrelię. Jest ona wyjątkowo podstępna, bo lokalizuje się w trudno dostępnych miejscach (w tkance łącznej), a wyeliminować ją może wielotygodniowa antybiotykoterapia. Skuteczna oczywiście wtedy, gdy choroba zostaje szybko wykryta. Niestety, czasem diagnoza następuje dopiero po latach.

Na boreliozę nie ma szczepionki, tak jak na inną chorobę wywoływaną przez kleszcze, czyli odkleszczowe zapalenie mózgu. Przechorowanie boreliozy nie daje nam też odporności. Oczywiście są osoby, które w ciągu swojego życia były wielokrotnie pokąsane przez kleszcze i nie zachorowały. Cóż, można uznać, że miały szczęście.

Nie wszystkie kleszcze przenoszą Borrelię, ale tych, które to robią, jest coraz więcej. Niektóre objawy pojawiają się zresztą po pewnym czasie i nawet my sami nie kojarzymy problemów zdrowotnych z działaniem kleszcza. Dane Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę mówią, że tylko 30 proc. zakażonych przypomina sobie ukąszenie przez kleszcza! Doktor Krzysztof Solarz z Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przebadał ok. 23 tysięcy kleszczy, żerujących zwłaszcza w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych. Z badań DNA 3 tysięcy kleszczy wynika, że co piąty z nich może zakazić Borrelią.

Gdy zaatakuje nas kleszcz, przede wszystkim nie należy wpadać w panikę i natychmiast go wyciągać, gdyż możemy to zrobić nieumiejętnie i pozostawić kleszcza w skórze. Najlepiej, gdyby zrobił to lekarz, ale liczmy też na siebie lub kogoś bliskiego, kto za pomocą specjalnego, dostępnego w aptece, urządzenia usunie intruza. Nie należy niczym kleszcza smarować, polewać, bo to go tylko zdenerwuje i nie poskąpi on nam swojej zarażonej śliny.

Kleszcze są odpowiedzialne nie tylko za boreliozę i zapalenie mózgu, ale też dwie inne groźne choroby: babeszjozę, przypominającą malarię, oraz anaplazmo-zę, która objawowo przypomina boreliozę, ale atakuje głównie serce oraz stawy. Także jeśli kleszcz jest... zdrowy jak ryba, to poprzez zawartą w ślinie neurotoksynę może doprowadzić u żywiciela do tzw. paraliżu kleszczowego (bardzo groźnego u dzieci), gdy kleszcz ukąsi nas w okolicy głowy czy szyi.

Warto wiedzieć, że wygłodzone kleszcze atakują przez całą dobę. Jednak szczególną aktywność zauważono w godzinach rannych i późnonocnych. Najczęściej kleszcze występują w lasach liściastych i mieszanych i właśnie tam można spotkać je najczęściej. Nie unikają też jednak dużych polan leśnych czy pastwisk przyleśnych (tu są aktywne wieczorem lub nocą, bo w ciągu dnia czyhają na ich obrzeżach). Liczebność kleszczy może się zmieniać w odstępie kilku metrów. Szczególnie na inwazję kleszczy powinniśmy się przygotować wiosną oraz we wrześniu. Wtedy mówimy o szczycie jesiennym.

Są nawet pomysły, by w miejscach, gdzie kleszczy jest najwięcej, zamieszczać tabliczki ostrzegawcze. Powinny o tym pomyśleć władze najbardziej zakleszczonych gmin. Nie możemy też być bezpieczni w parkach czy na osiedlowych skwerach.

Kleszcze są wszędzie. Borelioza już dawno przestała być chorobą leśników, bo kleszcze świetnie się czują także w dużych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!