Kłęby czarnego dymu nad Sudanem: Najsłynniejszy wieżowiec stolicy stanął w ogniu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Walki między armią a grupą paramilitarną Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) - wynikające z militarnej, finansowej i politycznej rywalizacji dowodzących nimi generałów - trwają od połowy kwietnia.
Walki między armią a grupą paramilitarną Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) - wynikające z militarnej, finansowej i politycznej rywalizacji dowodzących nimi generałów - trwają od połowy kwietnia. PAP/Abaca
Jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców stolicy Sudanu stanął w niedzielę w płomieniach. To efekt walk toczonych już od niespełna pół roku między armią tego kraju a Siłami Szybkiego Wsparcia. Miasto zmieniło się w pole bitwy.

Jak wynika z doniesień sudańskich mediów, wieża Greater Nile Petroleum Oil Company, znajdująca w centrum Chartumu, zapaliła się w niedzielę rano podczas starć między armią sudańską a Siłami Szybkiego Wsparcia. Nie jest jasne, w jaki konkretnie sposób doszło do wybuchu pożaru. Nie wiadomo też, czy są ranni bądź ofiary śmiertelne.

W mediach społecznościowych pojawiło się szereg nagrań, ukazujących kultowy budynek w kłębach czarnego dymu.

"To naprawdę bolesne" – napisał na platformie X, wcześniej znanej jako Twitter, architekt budynku Tagreed Abdin.

Greater Nile Petroleum Oil Company Tower, znany również jako GNPOC Headquarters, to wieżowiec w Chartumie w Sudanie. Budowa 18-piętrowego budynku o wysokości 65,72 metrów została ukończona w 2010 roku i stał się jednym z symboli miasta.

Wojna domowa w Sudanie

Walki między armią a grupą paramilitarną Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) - wynikające z militarnej, finansowej i politycznej rywalizacji dowodzących nimi generałów - trwają od połowy kwietnia. W rezultacie walk ponad 7,1 mln mieszkańców Sudanu musiało opuścić domy - informuje agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR.

Część uchodźców przedostała się do sąsiednich krajów. Zdaniem ONZ, w tej grupie aż 2,8 miliona to mieszkańcy Chartumu, co oznacza, że miasto straciło mniej więcej połowę przedwojennej ludności.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z sierpnia br., w wyniku konfliktu zginęło ponad 4000 osób. Lekarze i aktywiści twierdzą jednak, że prawdziwa liczba ofiar jest znacznie wyższa.

Walki powodują zniszczenia w infrastrukturze, w tym lotnisk, mostów i dróg w kraju, który należy do najbiedniejszych na świecie. Około jedna trzecia z ponad 45 milionów mieszkańców Sudanu cierpiała głód jeszcze przed rozpoczęciem walk, co było wynikiem konfliktów regionalnych i przedłużającego się kryzysu gospodarczego.

BBC, PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojɐk
Płonie🔥🔥 od rana i jeszcze się nie złożył❓
Wróć na i.pl Portal i.pl