Klasy dla niepełnosprawnych uczniów raczej nie powstaną....

  Klasy dla niepełnosprawnych uczniów raczej nie powstaną. Ministerstwo wycofuje się z pomysłu

  Magdalena Nałęcz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Marcin Osman

  Ministerstwo edukacji po fali krytyki zdystansowało się od pomysłu utworzenia oddzielnych klas dla niepełnosprawnych uczniów.

  ©Marcin Osman

  Ministerstwo Edukacji Narodowej w wydanym w czwartek komunikacie tłumaczy, że nie chce dyskryminować oraz izolować niepełnosprawnych dzieci. To reakcja na falę krytyki, która spłynęła na resort po tym, jak we wtorek wiceminister edukacji Teresa Wargocka pozytywnie oceniła pomysł wydzielenia w szkołach publicznych oddzielnych klas dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. – Dla nas jest to postawa uwsteczniająca. Cały czas dążyliśmy do integracji społeczeństwa, a teraz mielibyśmy wrócić do czasów byłego systemu, który tworzył getto – stwierdził Marcin Soszyński z Fundacji „Zobaczyć”, która zajmuje się pomaganiem osobom niepełnosprawnym, w tym przez realizację działań edukacyjnych.


  Ministerstwo podkreśla, że obecnie toczy się tylko debata, a nie praca nad konkretnym projektem, i zarzuca szefostwu resortu za rządów PO wiele zaniedbań w tym zakresie. – Moja poprzedniczka doprowadziła do tego, że dzieci niepełnosprawne zniknęły z subwencji oświatowej, są trochę na granicy prawa w subwencji okołobudżetowej – stwierdziła w czwartek minister edukacji narodowej.

  – To kompletna bzdura –powiedziała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) poprzednia szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska. Tłumaczy, że za jej czasów do ustawy okołobudżetowej na rok 2015 i 2016 wprowadzono mechanizm, który zmusza samorządy do pokazywania, na co wydały pieniądze otrzymane z myślą o dzieciach ze specjalnymi potrzebami.

  – Wcześniej samorządy traktowały te subwencje bardzo różnie i rzeczywiście było tak, że niektóre przeznaczały te pieniądze na inne rzeczy. Stąd nasz zapis – dodaje Kluzik-Rostkowska. Zdaniem Zalewskiej poprzedni rząd nie poradził sobie jednak z integracją dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. - Klasy integracyjne, które miały powstawać jak grzyby po deszczu, raczej nie powstają - stwierdziła szefowa MEN. Jej zdaniem wynika to m.in. z kłopotliwego dla samorządów sposób rozliczania dotacji na dzieci niepełnosprawne.

  Podczas wtorkowej małopolskiej debaty oświatowej „Uczeń-Rodzic-Nauczyciel. Dobra zmiana” wiceminister edukacji Teresa Wargocka zakwestionowała również jakość opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi w szkołach powszechnych. - Ta ekipa rządząca nie będzie oszczędzać na dzieciach niepełnosprawnych i trzymać ich w szkołach masowych, które często nie są w stanie znaleźć dla nich odpowiednich specjalistów - powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

  „W dyskusji pojawiły się głosy – szczególnie rodziców – że w szkołach ogólnodostępnych (najlepiej najbliższych miejscu zamieszkania) uczniowie z orzeczeniami powinni uczyć się w oddzielnych klasach”, czytamy w komunikacie ministerstwa. Podobny pogląd przedstawiła we wtorek wiceminister Wargocka.

  Jednak z doświadczenia Soszyńskiego wynika, że rodzice dzieci niepełnosprawnych, które dotychczas chodziły do szkół specjalnych, „na siłę” chcą wysyłać je do szkół publicznych. - Tak jest dla nich m.in. bliżej i wygodniej, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze miejscowości - powiedział w rozmowie z AIP Soszyński.

  Ministerstwo zapewnia, że jego celem jest realizowanie edukacji, która będzie integrować dzieci niepełnosprawne „zgodnie z oczekiwaniami rodziców i uczniów”. Efekty podejmowanych rozmów resort ma zamiar przedstawić podczas podsumowania ogólnopolskiej debaty oświatowej pod koniec czerwca.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sklep dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych

  4unlimited.com (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zapraszamy do sklepu internetowego ze sprzętem dla osób niepełnosprawnych 4unlimited.com

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOMUNIA TYLKO DO ZDROWYCH DZIECI

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  LICZY SIE TYLKO ZDROWY I BOGaty Z GIENTKIM KREGOSŁUPEM AMORALNYM I STALOWYMI ŁOKCIAMI A RESZTA NIECH GRA W TOTOLOTKA.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ministerstwo wycofuje się?

  bredzisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to q*** Minister który wycofuje się...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  abcd

  kich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Cóż, skoro sobie nie życzysz. .. pozostalo zyczyc tobie naglej niepelnosprawnosci. Zmienia ci sie życzenia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawy wniosek.

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy mógłbyś przedstawić sposób rozumowania, który doprowadził ciebie do takiego wniosku? Czy może to jedynie efekt niesprawności intelektualnej?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niepełnosprawność...

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Dzieci niepełnosprawne nie nadążają z definicji. Klasy integracyjne zapewniają nienadążanie wszystkim zdrowym, bowiem niepełnosprawny nie będzie nadążał na wycieczce (na wózku), nie będzie nadążał...rozwiń całość

  Dzieci niepełnosprawne nie nadążają z definicji. Klasy integracyjne zapewniają nienadążanie wszystkim zdrowym, bowiem niepełnosprawny nie będzie nadążał na wycieczce (na wózku), nie będzie nadążał w klasie (intelektualnie). Ja nie życzę sobie, aby moje dziecko było zatrudnione jako opiekun i służyło jako obiekt terapii dla osób niepełnosprawnych. Ja sobie nie życzę. Czy życzenia osób pełnosprawnych nie mają znaczenia?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  abcd

  człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Skoro sobie nie życzysz, by Twoje dziecko było opiekunem niepełnosprawnego, to wyobraź sobie siebie jako staruszka, którego dziecko nie będzie sobie życzyło opiekowania się Tobą, bo nie chce...rozwiń całość

  Skoro sobie nie życzysz, by Twoje dziecko było opiekunem niepełnosprawnego, to wyobraź sobie siebie jako staruszka, którego dziecko nie będzie sobie życzyło opiekowania się Tobą, bo nie chce zajmować się osobą niepełnosprawną. Pracuję w klasie integracyjnej, od wielu lat obserwuję prawidłowość, że w tych klasach poziom nauczania jest znacznie wyższy niż w pozostałych, co potwierdzały wyniki sprawdzianu po szóstej klasie. Najlepsza kadra, 2 nauczycieli na lekcji, wiele projektów, ciekawe i innowacyjne metody nauczania, to wszystko przynosi pozytywne efekty. Tobie życzę, żebyś na własnej skórze poczuł się kiedyś obywatelem drugiej kategorii.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie życzę sobie!

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie życzę sobie, aby szkolna klasa była miejscem terapii dla osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Dzieci wysyłam do szkoły po wiedzę i rozwój. Dla osób niepełnosprawnych najlepsze są...rozwiń całość

  Nie życzę sobie, aby szkolna klasa była miejscem terapii dla osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Dzieci wysyłam do szkoły po wiedzę i rozwój. Dla osób niepełnosprawnych najlepsze są szkoły specjalne - tam nie przeszkadzają w rozwoju innym, a jednocześnie można im zapewnić indywidualny tok nauczania. Klasy integracyjne to pomysł lewactwa, jak cudzymi rękami wykonywać obowiązki, które lewactwo promuje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nadmiar troski

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dzięki za "dobre" życzenia. Martw się o siebie i swoje dzieci. Dlaczego martwisz się o mnie i o moje dzieci? To mój problem i jestem zupełnie spokojny.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Krwawy Festiwal Wegetariański w Tajlandii. Okaleczają sobie twarz. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

  Krwawy Festiwal Wegetariański w Tajlandii. Okaleczają sobie twarz. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

  Kolejny ślub w rodzinie królewskiej! Księżniczka wyszła za mąż za handlarza win [ZDJĘCIA]

  Kolejny ślub w rodzinie królewskiej! Księżniczka wyszła za mąż za handlarza win [ZDJĘCIA]

  NAUCZYCIEL NA MEDAL | Zgłoś kandydata do prestiżowego tytułu

  NAUCZYCIEL NA MEDAL | Zgłoś kandydata do prestiżowego tytułu

  Jessica z

  Jessica z "Rolnik szuka żony" podbija internet! Każde jej słowo powinno być haftowane na makatkach [MEMY]