Tajemnicza dla laików Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług służy nie tylko do tworzenia statystyk GUS, ale i ustalania stawek podatku VAT na towar czy usługę oraz ulg dla inwestorów. Patrzysz na chleb, widzisz chleb. Obok leżą ciastka, niby podobne. A urzędnik na to: w życiu!

Czytaj także: Klapa, czyli… drzwi i okna. Państwowy rejestr nie nadąża i szkodzi gospodarce. Czy podbijająca świat krakowska firma zbuduje nową fabrykę?

Pieczywo zalicza do zupełnie innej grupy produktów niż ciasto, zaś ciasto dzieli urzędowo na podkategorie, jakie ciastkarzom się nie śniły (m.in. z konserwantami, spulchniaczami itp. lub bez). Wyśniły się za to statystykom i skarbówce, przez co objęte są zróżnicowanymi stawkami podatków i ceł. W branży materiałów budowlanych sytuacja jest jeszcze bardziej zawiła i beznadziejna w związku z obowiązywaniem tzw. odwróconego VAT. Od klasyfikacji zależy, czy ów mechanizm stosować czy nie...

Byłoby pięknie i logiczne, gdyby przedsiębiorca mógł się zwrócić do skarbówki z wnioskiem: „Weźcie wy mi, kochani, powiedzcie, co ja właściwie robię i zgodnie z prawem mi to opodatkujcie i oclijcie”. Ale logika nie jest mocną stroną państwa polskiego, więc przedsiębiorca, jeśli nawet o coś takiego poprosi, to nijakiej pomocy nie uzyska. Fiskus poradzi mu, by sam sobie ustalił, co właściwie oferuje – w oparciu o PKWiU. A jak się pomyli i przez to naliczy podatki i cła według niewłaściwej stawki, to poniesie karę.

Teoretycznie w klasyfikacji towarów i usług pomaga GUS, ale ten może tylko przedsiębiorcę „poinformować” i praktycznie za nic nie odpowiada. W dodatku zmiany w PKWiU – delikatnie mówiąc - nie nadążają za postępem technologicznym, przez co wielu produktów oraz usług w tym państwowym spisie nie ma.

Można sypać anegdotami, co tam do czego urzędnicy ostatnio przypisali, jak uchwyt do smartfonu stał się „protezą kończyny prawej”. Ale w istocie sytuacja jest dramatyczna.

Absurdy i luki w przepisach, totalnie sprzeczne wyroki sądów biją szczególnie w firmy tworzące wynalazki i innowacje – a ponoć na tych najbardziej zależy dziś rządowi i wszystkim Polakom.

KONIECZNIE SPRAWDŹ: