Kiszczak śledził żołnierzy Andersa

  Kiszczak śledził żołnierzy Andersa

  Agata Kondzińska

  Polska

  Polska

  Czesław Kiszczak, szef MSW w czasach PRL, rozpracowywał po wojnie w Londynie byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych - wynika z uzupełnionych wczoraj internetowych katalogów IPN.
  Kiszczak był w Londynie w latach 1946-1947 jako pracownik polskiej misji wojskowej.

  W rozmowie z tvp.info.pl twierdzi, że gdy miał 21 lat, trafił do polskiego konsulatu w Londynie jako urzędnik załatwiający formalności związane z przystosowaniem demobilizowanych żołnierzy Andersa do pokojowego życia w Polsce. - Moją rolą było pilnowanie, by jak najwięcej Polaków wróciło do ojczyzny.

  Każdy, kto chciał, mógł wrócić do kraju, poza tymi, którzy zanim trafili do armii Andersa, służyli w hitlerowskiej armii lub byli volksdeutschami - mówi. Oprócz jego nazwiska do internetu trafiły dane 2268 funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, w tym generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. Obaj byli oskarżani o kierowanie zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r. Z braku dowodów zostali uniewinnieni.

  Z ich katalogów wynika, że lata 70. spędzali głównie w Czechosłowacji, ZSRR i NRD. Płatek podróżował nawet więcej. Był również w Bułgarii i na Węgrzech. A w latach 1986-1990 pracował w "grupie operacyjnej w Czechosłowacji".

  W katalogach znalazły się też nazwiska 512 osób zajmujących ważne stanowiska w kierownictwie PZPR i władzach PRL oraz ponad 600 osób rozpracowywanych przez bezpiekę.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo