Kim jest kobieta, która chce od Netflixa 5 mln dolarów za wpadkę w „Gambicie królowej”?

OPRAC.: AB
Na zdjęciu Nona Gaprindashvili podczas mistrz świata w szachach
Na zdjęciu Nona Gaprindashvili podczas mistrz świata w szachach SPUTNIK/EAST NEWS
Była mistrzyni świata w szachach złożyła pozew przeciwko Netflixowi za podawanie nieprawdziwych informacji w serialu pt. „Gambit królowej”. Nona Gaprindaszwili wystąpiła o odszkodowanie od platformy streamingowej na kwotę minimum 5 mln dolarów.

Kim jest kobieta, która chce, żeby Netflix zapłacić jej 5 mln dolarów?

Nona Gaprindaszwili urodziła się w 1941 r. w gruzińskim w Zugdidi. Szachistka swoją przygodę z szachami rozpoczęła w wieku 5 lat. Aby rozwijać jej talent, rodzina szachistki przeprowadziła się do stolicy Gruzji, Tbilisi. W 1954 r. dziewczyna zaczęła grywać w profesjonalnych turniejach.

Pięciokrotna mistrzyni Związku Radzieckiego w szachach była mistrzynią świata w latach 1962–1978, czym zasłużyła sobie na przydomek „królowej szachów”. To także pierwsza w historii kobieta uznana przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za arcymistrza (dwa lata wcześniej zdobyła tytuł arcymistrzyni w turniejach kobiecych).

Dlaczego Nona Gaprindaszwili pozwała Netflixa?

Była mistrzyni świata w szachach oskarżyła platformę Netflix o zniesławienie. Do federalnego sądu w Los Angeles wpłynął pozew, w którym szachistka domaga się wypłaty wysokiego odszkodowania, nie mniejszego niż 5 mln dolarów. Jak wskazuje kobieta, w serialu pt. „Gambit królowej” pojawiają się nieprawdziwe stwierdzenia na jej temat.

80-letnia szachistka ma zastrzeżenia m.in. do odcinka, w którym cofamy się do 1968 roku. Bohaterka „Gambitu królowej”, młoda Beth Harmon (w tej roli występuje Anya Taylor-Joy), udaje się wówczas do Moskwy, aby rywalizować z radzieckimi mistrzami. Z wersji na Netfliksie wynika, że Gaprindaszwili do tego czasu nie brała udziału w męskich turniejach szachowych. W filmie jest ona wymieniana jako „mistrzyni świata kobiet”, która „nigdy nie mierzyła się z mężczyznami”. Szachistka podkreśla, że nie jest to prawdą, zarzucając platformie seksizm i deprecjonowanie jej osoby.

W 1968 r. Gaprindaszwili miała na swoich koncie ponad 50 partii rozegranych z szachistami płci przeciwnej, jak wskazuje magazyn „Reuters”. Była mistrzyni świata w szachach zarzuca platformie podkoloryzowanie rzeczywistości. Krytykuje także kwestię w ostatnim odcinku, w której komentator stwierdził, że jedyną niezwykłą rzeczą jest płeć Beth Harmon. Ponadto reprezentanci szachistki wyjaśniają, że nie jest ona Rosjanką, jak wynika z serialu, ale Gruzinką.

Warto przeczytać również:

Serial „Gambit królowej” ma już ponad 62 milionów widzów. Postać Gaprindaszwili nie odgrywa w nim istotnej roli. W produkcji występuje również polski aktor, Marcin Dorociński. Dzieło Allana Scotta i Scotta Franka otrzymało już dwa Złote Globy oraz 20 innych nagród i nominacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet