Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście przypadków zarażenia wirusem Zika w Polsce. Jedna z próbek krwi pochodzi z Gdyni?

Martyna Chmielewska/AIP
Obecność wirusa Zika potwierdzana jest metodami serologicznymi, ocenia się poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi
Obecność wirusa Zika potwierdzana jest metodami serologicznymi, ocenia się poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi 123rf
W Polsce wykryto już pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika. Według Małgorzaty Bednarskiej z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielki laboratorium AmerLab, specjalizującego się w diagnozowaniu rzadkich chorób tropikalnych, jedna ze zbadanych próbek krwi pochodzi z Gdyni.

Czym jest wirus Zika?
Małgorzata Bednarska: - Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Przenoszą one również wirusy np.: żółtej gorączki, Dengue, Chikungunya, Zachodniego Nilu i wielu innych. Komar Aedes aegypti występujący w regionach tropikalnych i subtropikalnych w Europie występuje przede wszystkim na wybrzeżu Morza Czarnego. Na razie nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją Występuje w regionach Ameryki Południowej, Centralnej, Azji Południowo - Wschodniej, a także na wyspach Pacyfiku.

Kim są pacjenci, u których w AmberLab wykryto wirus Zika?
MB: - Pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce wykryto we krwi dwóch osób, które wróciły do kraju z wakacji na Dominikanie i Kolumbii. Jedna z próbek krwi pochodzi od 30-40 letniego mężczyzny, który zgłosił się do laboratorium AmerLab z podejrzeniem wirusa. Drugą próbkę otrzymaliśmy z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Obecność wirusa Zika potwierdzamy metodami serologicznymi, oceniamy poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi. Naukowcy z laboratorium AmberLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych jako jedni z pierwszych w Polsce prowadzą badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zakażenie wirusem Zika.

Jak się czuje mężczyzna?
MB: - Pacjent został skierowany z wynikami badań próbki krwi do lekarza chorób zakaźnych, który powinien objąć go opieką medyczną.

W jaki sposób, poza ukąszeniem komara, można zarazić się wirusem ?
MB: - Wirus może być także przeniesiony drogą płciową, lub poprzez transfuzję krwi.

Jakie są objawy zakażenia się wirusem Zika?
MB: - Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży i ich potomstwa. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowo narodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Wirus utrzymuje się w organizmie do kilku miesięcy. Potwierdzono obecność wirusa Zika w spermie mężczyzny przez okres 6 miesięcy.

Czy istnieje szczepionka na wirus Zika?

MB: - Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Czy wirus Zika zatem stanowi niebezpieczeństwo dla naszego życia?
MB: - Nie należy siać paniki. Klimat w Polsce nie sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa Zika, a sam wirus nie stanowi zagrożenia dla naszego życia.

W jaki sposób można uchronić się przed wirusem Zika?
MB: - Osoby które wyjeżdżają powinny używać środki zabezpieczające przed komarami czyli różnego rodzaju środki odstraszające komary, moskitiery.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce wykryto obecność wirusa Zika we krwi kilkunastu osób, ale nie potwierdza, że jedna ze zbadanych próbek krwi pochodzi z Gdyni.

Więcej na ten temat czytaj w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 18.08.2016 r. albo kupując

Wirus Zika OBJAWY | Wirus Zika - jak można się zarazić? | Jakie choroby powoduje wirus Zika?

Źródło: STORYFUL/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki