Kiedy Senat zajmie się ustawą o ochronie granicy? Jest decyzja marszałka Grodzkiego

amp
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
- Mamy jeszcze teoretycznie sporo czasu, ale senatorowie uznali, że warto zająć się tym szybko – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, pytany o nowelizację ustawy o ochronie granicy.

Tomasz Grodzki był we wtorek wieczorem gościem „Faktów po Faktach” na antenie TVN24. Jednym z tematów rozmowy były prace Senatu nad nowelizacją ustawy o ochronie granicy. Czy izba wyższa parlamentu zajmie się nią podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę?

– Tak, potwierdzam to, ponieważ jest to ustawa pilna, na którą jest 14 dni – poinformował marszałek Senatu. Wyjaśnił przy tym, że teoretycznie na prace nad tą ustawą Senat ma jeszcze sporo czasu, jednak „senatorowie uznali, że warto zająć się tym szybko”.

– Prace są bardzo intensywne, ponieważ nawet w tej chwili pracuje komisja. Otrzymujemy różne opinie prawne, w tym powątpiewające w konstytucyjność tego aktu prawnego, więc pracy jest dużo, ale prawdopodobnie pojutrze na posiedzeniu plenarnym Senat zajmie się ustawą – mówił dalej Grodzki.

Polityk wyraził pogląd, że bardziej niż odrzucenia noweli przez Senat należy spodziewać się wprowadzenia do niej poprawek.

Ustawa o ochronie granicy. Co się zmieni po wygaśnięciu stanu wyjątkowego?

Przypomnijmy, że stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września na 30 dni. Po upływie tego okresu zdecydowano o przedłużeniu go o kolejnych 60 dni. To jednak ostatnie możliwe przedłużenie. Oznacza to, że stan wyjątkowy ostatecznie zakończy się 2 grudnia. Chcąc zapewnić dalszą skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną mających na celu ochronę granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, przygotowano nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej.

Projekt umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na obszarach przygranicznych osób nieuprawnionych. Jak czytamy na stronach rządowych, zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Dużą zmianą, w porównaniu do obecnego stanu prawnego, jest dopuszczenie do strefy przygranicznej dziennikarzy. Zezwolenie na ich obecność będzie wydawane na określonych zasadach przez komendanta placówki Straży Granicznej.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, przedłużone zostaną obowiązujące obecnie rekompensaty dla przedsiębiorców z tych terenów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl