Kiedy Polska złoży wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO? Rzecznik PiS odpowiada

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Rafał Bochenek: Środki z KPO są uzależnione od spełnienia kamieni milowych.
Rafał Bochenek: Środki z KPO są uzależnione od spełnienia kamieni milowych. Flickr/ Dushan Hanuska/ CC BY-SA 2.0
Kiedy polski rząd planuje skierować do Brukseli wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy? Do sprawy odniósł się w czwartek rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że aby do tego doszło, muszą zostać zamknięte kwestie dotyczące konkretnych rozwiązań legislacyjnych.

Bochenek był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

– Środki unijne do Polski płyną, jeżeli chodzi o perspektywę budżetową na lata 2021-2027 – mówił. – Zaraz będą wypłacane zaliczki. Pierwsze 5 miliardów złotych na programy regionalne, programy ogólnopolskie już zostały wypłacone. Na fundusz sprawiedliwej transformacji do regionów, zwłaszcza na południu Polski, takie środki zostały skierowane – podkreślił.

Co z wnioskiem o pieniądze z KPO? "Zależy od spełnienia kamieni milowych"

– Jeżeli chodzi o środki z KPO, to te środki są uzależnione od spełnienia kamieni milowych – mówił rzecznik PiS. – Wniosek, jeżeli chodzi o środki z KPO, zostanie złożony w stosownym czasie, wtedy, kiedy będziemy mieli dopięte kwestie związane z konkretnymi ustawami. Te ustawy są procedowane – wskazywał.

Bochenek przypomniał, że tzw. ustawa wiatrakowa jest rozpatrywana jeszcze przez parlament, a prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak dodał, "czekamy teraz na Trybunał Konstytucyjny". – Kiedy będzie decyzja Trybunału - liczymy na to, że oczywiście będzie ona zgodna z polską konstytucją przede wszystkim, ale również z prawnej unijnym - to wówczas będziemy mogli pójść dalej –powiedział rzecznik PiS.

Losy ustawy o SN w rękach Trybunału Konstytucyjnego

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, ma według jej autorów, wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Informując o skierowaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się nią.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl