Kiedy największy w Polsce niewybuch zostanie zneutralizowany?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
1944 rok. Personel RAF w czasie załadunku bomby tallboy, która była zrzucona na wyrzutnie V1 we Francji
1944 rok. Personel RAF w czasie załadunku bomby tallboy, która była zrzucona na wyrzutnie V1 we Francji Domena Publiczna
Waży 5,5 tony, ma ponad 6 metrów długości i średnicę prawie 1 m. To bomba znaleziona w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Zanim zostanie podniesiona, trzeba oczyścić pobliskie dno z mniejszych niewybuchów.

- To jeszcze sporo pracy. Nurkowie nie będą wyciągać tallboya zanim teren nie będzie czysty. Dla przykładu powiem, że są tam obiekty ważące nawet 900 kilogramów, które mają 425 kilogramów materiału wybuchowego. I to niecałe 100 metrów od tallboya. Teren musi być bezwzględnie czysty – mówi komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Tallboy to używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej grand slam o masie 5340 kg. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa według opracowanego przez niego konceptu bomby earth quake (trzęsienie ziemi).

Niewybuch bomby tallboy znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim. Bomba została zrzucona prawdopodobnie podczas nalotu zakończonego zatopieniem krążownika Lützow w 1945 roku.

Rozmiary i masa bomby były tak duże, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster dysponujący odpowiednio dużą komorą bombową.

Po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Licencję na produkcję bomb Tallboy zakupiły także Stany Zjednoczone. Na jej podstawie opracowano tam bombę kierowaną VB-13 Tarzon.

ZOBACZ TEŻ:

Widowiskowa akcja. Saperzy zneutralizowali wybuchowe pamiątk...

ZOBACZ TEŻ:

Saperzy z 5 Pułku Inżynieryjnego ze szczecińskich Podjuch są najlepsi w swoim fachu. Szukają chętnych do służby.- Zapraszamy kobiety i mężczyzn, których cechuje siła i wytrwałość, w szeregi saperskie. Potrzebujemy młodych rąk do roboty, a jest się od kogo uczyć - mówi kapitan Agnieszka Pytko, oficer z 5 Pułku Inżynieryjnego. Najbardziej spektakularna praca sapera to neutralizacja niewybuchów. Droga do mistrzostwa w tym fachu jest jednak długa. ZOBACZ RÓWNIEŻ: Saperzy mają pełne ręce roboty w Policach [ZDJĘCIA]POLECAMY RÓWNIEŻ: Bomba w Policach, ewakuacja i paraliż miasta. W akcji około 400 osób [PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak zostać saperem? Szczeciński pułk szuka chętnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy największy w Polsce niewybuch zostanie zneutralizowany? - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl