Przeciętny Włoch mieszka z mamą do 30. urodzin. Czy Polacy to też maminsynki?

JK, TK
Kiedy młodzi Europejczycy wyprowadzają się z domu? Zobacz na kolejnych slajdach galerii.
Kiedy młodzi Europejczycy wyprowadzają się z domu? Zobacz na kolejnych slajdach galerii.
Kiedy młodzi Europejczycy wyprowadzają się z domu? Jak wynika z danych Eurostatu za okres ostatnich 10 lat (2006-2016), wszystko zależy od kraju i uwarunkowań gospodarczych, a także polityki państwa. Jak prezentuje się Polska na tle innych krajów europejskich i jaki jest średni wiek obywatela UE, kiedy stwierdza, że czas na niezależność? Zobacz w galerii zdjęć, zestawienie przedstawiające, kiedy przychodzi czas na wyprowadzkę i życie na własny rachunek.

Życie na garnuszku rodziców

Często na decyzję o wyprowadzce z rodzinnego domu wpływ mają takie czynniki jak sytuacja na rynku pracy, kwestie mieszkaniowe, a także koszty, które są związane z wydatkami na życie. Mieszkanie z rodzicami jest wygodne, komfortowe i bezpieczne.

We Włoszech, których przeciętny wiek osiągania niezależności to 30,1 lat, funkcjonuje nawet określenie obrazująco to zjawisko. "Bamboccioni", czyli duże dzieci - takim mianem określił dorosłych mieszkających z rodzicami, były minister finansów, Tomasso Padoa-Schiopa. Co ciekawe, Włosi nie są liderami tego zestawienia. Przed nimi podium okupują: Czarnogóra, Chorwacja i Słowacja.

Zobacz również:

Czy szkodzisz swojemu dziecku? Nawet mając dobre chęci, możesz wyrządzać swojemu dziecku krzywdę lub narażać je na niebezpieczeństwo! Zobacz, co możesz robić źle!

Czy szkodzisz swojemu dziecku? Sprawdź, co jest dla niego ni...

Na drugim biegunie znajduje się między innymi Szwecja i kraje skandynawskie. Wczesna decyzja o opuszczeniu rodzinnego gniazda podyktowana jest tutaj nawet normami kulturowymi, ponieważ samodzielność jest tutaj wręcz pożadana. Ponadto sprzyja jej również niska gęstość zaludnienia, a także status zamożności państwa. W jakim wieku Szwedzi opuszczają dom i zaczynają żyć na własny rachunek? Zobacz w galerii.

Co wpływa na decyzję o wyprowadzce?

Decyzja o usamdzielnieniu jest kwestią indywidualną, jednak często bywa utrudniona m. in. przez:

  • wysoki poziom bezrobocia wśród młodych ludzi,
  • ceny mieszkań oraz kosztów wynajmu

Zobacz w galerii jaka jest europejska średnia wieku w którym podejmowana jest decyzja o podjęciu życia na własny rachunek i jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach UE. Niektóre dane Cię zaskoczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przeciętny Włoch mieszka z mamą do 30. urodzin. Czy Polacy to też maminsynki? - Dziennik Zachodni

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdyby ktoś mnie nazwał maminsynkiem tylko dlatego, że żyję z matką pod jednym dachem dostałby w pysk. Czasem lepiej mieszkać z normalna matką niż materialistka, stale niezadowolona obca babą.Żona to nie rodzina.

M
Man
1 września, 15:46, Azumi:

A co mają mieszkać sami większość obecnych Bab to szmaty kominatorki i naciągaczki więc najlepiej jest w być w rodzinnym domu

Otóż to. Czasem zwykłe ladacznice nie mające pojęcia z czym wiąże sie rodzina.

R
Realista

W Szwecji czynnikiem ważnym jest zanik więzi rodzinnych, nie wiem czy nie jest to czynnik dominujący. Młodzi Szwedzi wyprowadzają się z domu i miesiącami albo latami nie odwiedzają rodziców, nie mówiąc o opiece na stare lata. Akurat u nich nie ma powodu do chwały.

A
Azumi
A co mają mieszkać sami większość obecnych Bab to szmaty kominatorki i naciągaczki więc najlepiej jest w być w rodzinnym domu
G
Gość
Tytuł kiepski ? jak rodzina żyje razem, wspiera się i ma silne więzi to nie świadczy o byciu maminsynkiem. Trochę polecieliscie tytułem w stereotypy.?
G
Gość
Dużo zależy od kasy. Jeśli młody ma 2200 zł na rękę, a mieszkanie kosztuje 120-250 tys zł to niby jak ma się szybko wyprowadzić? Ma brać kredyt na 30 lat? Wiadomo, że im kraj bogatszy tym łatwiej o samodzielne utrzymanie.
G
Gość
Gorąco zachęcam redakcję GS24 do wyłączenia sekcji komentarzy pod artykułami. Nie ma tu nic wartościowego, a moderacja pewnie kosztuje jakieś pieniądze. Zdecydowana większość ludzi komentujących tutaj nie ma kwalifikacji żeby korzystać z wolności słowa, więc nie powinno się im dawać głosu.
W
Wtf
20 lipca 2018, 18:05, 777:

WSZYSCY BOGacI I NA STAŁYM ETACIE Z KLIKOMA FIRMAMI W UKŁADZIE I POraMA FUCKaTUTELLTA MI TYLKO ELYTY =PRoPAGAŃBA BRAK BEZROBOTNYCH BEZDOMNYCH CHORYCH EMIGRANTÓW DZIECI STARCÓW SAMOTNYCH MATEK I TYCH CO ORGANY I DZIECI SPRZEDAJOM.

Weź nie cpaj tego już dziecko drogie.

777
WSZYSCY BOGacI I NA STAŁYM ETACIE Z KLIKOMA FIRMAMI W UKŁADZIE I POraMA FUCKaTUTELLTA MI TYLKO ELYTY =PRoPAGAŃBA BRAK BEZROBOTNYCH BEZDOMNYCH CHORYCH EMIGRANTÓW DZIECI STARCÓW SAMOTNYCH MATEK I TYCH CO ORGANY I DZIECI SPRZEDAJOM.
J
Jeden taki
Po co robic wielkie sprawdzanie. Trzeba potraktowac Europejczykow z polska. Jak ze Slazakami i innymi rodowitymi mieszkancami "ziem odcyckanych". Niy pytac tylko wypedzic!
Wróć na i.pl Portal i.pl