Kenji Goto zamordowany przez terrorystów. Państwo Islamskie...

  Kenji Goto zamordowany przez terrorystów. Państwo Islamskie opublikowało nagranie wideo z egzekucji

  Aleksandra Gersz, Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Drugi z japońskich zakładników, pozostających w rękach terrorystów z Państwa Islamskiego, Kenji Goto został zabity - podaje BBC. W internecie opublikowano nagranie wideo z jego egzekucji.
  47-letni Goto, dziennikarz, pojechał do Syrii w październiku prawdopodobnie po to, by próbować uwolnić innego Japończyka uwięzionego przez terrorystów Harunę Yukawa. Został on jednak ścięty tydzień temu.

  Podobnie jak przed tygodniem, tym razem również egzekucji miał dokonać terrorysta mówiący z angielskim akcentem - podaje BBC.

  Informacja o egzekucji wywołała oburzenie władz japońskich - informuje BBC. Wcześniej w sobotę wydawało się, że jego los może nie być tragiczny. Reuters informował, że w rękach żołnierzy Państwa Islamskiego znajdowało się dwóch zakładników: pochodzący z Jordanii pilot Muath al-Kasaesbeh i japoński dziennikarz Kenji Goto.

  Nagranie wideo z egzekucji Kenji Goto [OCENZUROWANE]
  W sobotę japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida powiedział w Tokio, że sytuacja jest nieprzewidywalna. - Wszystko może się zdarzyć. Przygotowujemy się na każdą ewentualność - stwierdził. - Robimy wszystko, żeby uwolnić Kenjiego Goto. Utknęliśmy w martwym punkcie - dodał zastępca ministra Yasuhide Nakayama - podała japońska stacja NHK. Według "The Independent", władze Jordanii i Jordanii "grały z czasem" i cały czas starały się o uwolnienie swoich obywateli.

  Jak podaje agencja Reuters, premier Japonii Shinzo Abe ogłosił wcześniej, że nie pozwoli na szantaże ze strony terrorystów i będzie współpracować z z organizacjami międzynarodowymi.

  Obecnie w rękach terrorystów z PI pozostaje jordański pilot, schwytany po tym, jak jego samolot prawdopodobnie rozbił się lub został zestrzelony nad terytorium kontrolowanym przez Państwo Islamskie. Islamscy ekstremiści za uwolnienie Jordańczyka żądali od władz Jordanii wypuszczenia z więzienia Sajidy al-Rishawi, która została aresztowana w 2005 roku po próbie przeprowadzenia wraz z mężem zamachu bombowego w stolicy państwa Amman. W wyniku ataku męża zginęło 60 cywilów, jednak Rishawi przeżyła, gdyż jej ładunek wybuchowy nie odpalił się.

  Państwo Islamskie zażądało uwolnienia terrorystki do zachodu słońca w czwartek. Wcześniej, w wideo opublikowanym we wtorek przez Państwo Islamskie, Japończyk Kenji Goto, powiedział, że Muath al-Kasaesbeh zostanie zabity w ciągu 24 godzin, jeśli Rashawi nie zostanie uwolniona.

  47-letni dziennikarz Kenji Goto pojechał do Syrii w październiku ubiegłego roku, aby doprowadzić do uwolnienia porwanego przez terrorystów przyjaciela, 42-letniego Harunę Yukawę. Państwo Islamskie żądało za uwolnienie Japończyków okupu w wysokości 200 milionów dolarów i groziło zabiciem mężczyzn w ciągu 72 godzin.

  Jak podaje Reuters, w nowym wideo opublikowanym przez Państwo Islamskie tydzień temu, Goto trzymał zdjęcie, na którym widoczny był zamordowany przez obcięcie głowy, Yukawa.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komunikat

  Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

  Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo