Kazachstan. Co najmniej 21 osób zginęło w kopalni w obwodzie karagandyjskim; 23 górników nadal pod ziemią

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
21 górników zginęło w wyniku pożaru w kopalni im. Kostenki w Karagandzie w Kazachstanie; pod ziemią wciąż przebywają 23 osoby, a 208 udało się wyprowadzić na powierzchnię – wynika z najnowszych informacji, jakie od rana na bieżąco przekazuje Radio Swoboda.

– Spod ziemi wyprowadzono 208 spośród 252 górników, 18 potrzebowało pomocy medycznej. W kopalni pozostaje 23 górników. Znaleziono ciała 21 osób. Trwa akcja poszukiwawcza – powiadomiło przedsiębiorstwo ArcelorMittal, do którego należy obiekt.

Powołując się na właściciela kopani, firmę ArcelorMittal, portal poinformował, że przyczyną pożaru mógł być wybuch gazu.

Prokuratura generalna Kazachstanu poinformowała o wszczęciu postępowania na podstawie artykułu dotyczącego naruszenia przepisów bezpieczeństwa podczas prac górniczych lub budowlanych.

Jak przekazało Radio Azattyk, kazachstańska redakcja Radia Swoboda, do wypadku doszło 2,5 miesiąca po katastrofie w innej kopalni należącej do firmy ArcelorMittal. Wówczas śmierć poniosło pięciu górników. W listopadzie ubiegłego roku w kopalni im. Lenina również zginęło pięć osób. Ponadto cztery osoby zginęły w innym wypadku w zakładach metalurgicznych kontrolowanych przez tę firmę.

Prezydent składa kondolencje, polecił zerwanie umowy z firmą

W związku z częstymi takimi zdarzeniami w obiektach należących do ArcelorMittal władze Kazachstanu zarzuciły firmie nieodpowiednie zarządzanie i nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew przekazał kondolencje rodzinom zmarłych górników oraz polecił w sobotę rządowi zerwanie współpracy inwestycyjnej z firmą ArcelorMittal. Rząd poinformował, że podjął działania na rzecz "zwrotu przedsiębiorstwa Republice Kazachstanu".

Radio Azattyk powiadomiło, że ArcelorMittal Termitau to spółka kontrolowana przez Lakshmi Mittala, brytyjskiego miliardera pochodzenia induskiego. Aktywa spółki biznesmen pozyskał w trakcie prywatyzacji w latach 90. ubiegłego wieku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl