Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki Holding Węglowy: ponad 2,3 tys. górników chce odejść z KHW. O 680 więcej niż szacowano

Kamila Rożnowska
Katowicki Hoding Węglowy jest w trudnej sytuacji finansowej
Katowicki Hoding Węglowy jest w trudnej sytuacji finansowej Dziennik Zachodni
2384 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego chciałoby skorzystać z pakietu osłon. To więcej niż zakładano. Wnioski można składać do końca tego roku.

Katowicki Holding Węglowy zakończył pierwszą część akcji zbierania wstępnych wniosków dotyczących skorzystania z pakietów dobrowolnych odejść przez pracowników spółki.

Deklaracje były przyjmowane od 27 października do 10 listopada, ale pracownicy, którzy nie zdążyli w tym czasie złożyć wniosku, będą mogli to zrobić jeszcze do końca tego roku - u kopalnianych koordynatorów ds. pracowniczych.

Zainteresowanie programem dobrowolnych odejść w Katowickim Holdingu Węglowym jest bardzo duże. Wstępnie chciałoby z niego skorzystać 2384 osób: 1708 z urlopów górniczych, 280 z urlopów dla pracowników przeróbki i 396 z jednorazowych odpraw pieniężnych. Dodajmy, że liczba złożonych deklaracji przewyższa o ponad 680 liczbę ankiet, zbieranych w pierwszej połowie tego roku. Gdy wówczas sondowano opinie pracowników w tej sprawie, z programu dobrowolnych odejść w KHW chciało skorzystać ok. 1,7 tys. osób, w tym ok. 1,4 tys. pracowników dołowych.

Złożone przez pracowników wnioski są teraz weryfikowane pod względem formalnym. Może się okazać, że niektórzy z nich nie będą kwalifikować się do skorzystania z osłon. Ostateczna decyzja o przyznaniu urlopu górniczego, urlopu dla pracowników przeróbki lub jednorazowych odpraw pieniężnych zostanie podjęta w chwili przekazywania zorganizowanych części przedsiębiorstwa do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- Trzeba jednak pamiętać, że złożenie wniosku nie zawsze oznacza jego przyjęcie. Przede wszystkim zgodę musi wyrazić pracodawca, gdyż odejścia nie mogą zdezorganizować pracy kopalń. Ponadto dochodzi kwestia zweryfikowania czasu pracy związanego z uprawnieniami, co przeprowadzane jest przez obsługujące KHW Śląskie Centrum Usług Wspólnych, a wreszcie - uprawnienia muszą być zweryfikowane przez ZUS - mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW.

Program dobrowolnych odejść wpisuje się w plan restrukturyzacyjny dla KHW. Przypomnijmy, że według nieoficjalnych założeń poziom zatrudnienia w nowej spółce, której zadaniem jest ratowanie płynności finansowej holdingu, ma wynieść 8-8,5 tys. osób. KHW obecnie zatrudnia 13,2 tys. pracowników. Szacuje się, że ponad 2 tys. z nich skorzysta z osłon lub nabędzie uprawnienia emerytalne. Nie wiadomo jednak co z ok. 3 tys. pozostałych pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty