Katowice 150 lat temu! Miasto? Jakie miasto?! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Marcin Zasada
Dzisiejsza ul. Mariacka z widokiem na kościół Mariacki
Dzisiejsza ul. Mariacka z widokiem na kościół Mariacki Biblioteka Śląska
Oto Katowice, w czasach, gdy dopiero stawały się Katowicami, jakie znamy. Na tych fotografiach sprzed blisko 150 lat, ledwie przypominają dzisiejszą stolicę aglomeracji śląskiej. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Oglądając unikatowe zdjęcia wykonane tuż po otrzymaniu przez Katowice praw miejskich, na myśl przychodzi raczej filmowe wyobrażenie Dzikiego Zachodu.

W zeszłotygodniowych spotkaniach z historią, prezentowaliśmy w DZ niezwykłe fotografie dokumentujące przebieg granicy polsko-niemieckiej, która w 1922 roku, po zawierusze powstańczo-plebiscytowej, podzieliła Śląsk na dwie części.

Dziś kolejna kolekcja kapitalnych zdjęć archiwalnych, które pomogą lepiej poznać dzieje naszego regionu. Tym razem możecie Państwo zobaczyć, jak Katowice prezentowały się na początku lat 70. XIX wieku i porównać ten widok z obrazem współczesnym.

Około 1872 roku album ze zdjęciami tworzącego się dopiero miasta stworzył niemiecki fotograf L. A. Lamche. Jego dzieło odnaleźliśmy w zasobach cyfrowych Biblioteki Śląskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
* Sensacyjne zdjęcia granicy polsko-niemieckiej tuż po plebiscycie ZOBACZ
* Dawny Cieszyn ocalony od zapomnienia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Katowice drugiej połowy XIX wieku były szybko rozwijającym się ośrodkiem industrialnym, w którym już w latach 60. działały cztery huty, trzy kopalnie i inne zakłady przemysłowe, gwarantujące pracę ponad 500 ludziom. Fotografie Lamchego dają świadectwo przeobrażania się wsi nad Rawą w miasto - na jednym z ujęć widać, jak w dzisiejszym śródmieściu, rosnące kamienice sąsiadują z drewnianymi chatami. Plac Wolności to jeszcze klepisko, Rynek jest nie do poznania, ulice 3 Maja czy Warszawska to błotniste trakty.
Katowice kilka lat po otrzymaniu praw miejskich (rok 1865) było zamieszkane przez jakieś siedem tysięcy osób. Działało kilka oberży, cztery hotele, lazaret, apteka, poczta i kilkadziesiąt zakładów rzemieślniczych. Serce miejscowości biło przy dzisiejszej ul. Dworcowej, gdzie od 1846 roku zatrzymywały się pociągi.

Trochę to był krajobraz niczym z westernu, tym bardziej, że zanim w 1859 powstała pierwsza stacja kolejowa, pociągi stawały w szczerym polu, mniej więcej pomiędzy osadami Dąb i Szopienice. Na dworcu ulokowano jedyny w okolicy telegraf zapewniający łączność ze światem. To ostatnie częściowo zapewniała też pierwsza katowicka gazeta: "Der Allgemeine Anzeiger fur den Oberschlesien Industriebezirk", wydawana od 1869 roku (później przemianowana na "Kattowitzer Zeitung").

Młode Katowice były trochę jak Dziki Zachód - wybaczały grzechy i pozwalały zapomnieć o przeszłości. Dzięki temu, w 1866 roku pierwszym burmistrzem miasta został Louis Diebel, zesłany nad Rawę za nieokreślone malwersacje finansowe, jakich dopuścił się w Krapkowicach. Pod koniec dekady Diebel podjął na symbolicznej wizycie w Katowicach króla Prus i późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma I. Osobiście zwrócił się do niego z prośbą, by ten zezwolił na ulokowanie w Katowicach aresztu i sądu okręgowego, w którym, jak nakazuje litera prawa, rozpatrywano by sprawy karne. Królowi spodobał się energiczny mówca i wizjoner, więc obiecał Dieblowi wesprzeć jego przedsięwzięcie.

Cztery lata później, czyli mniej więcej w czasach powstania fotografii Lamchego, rzutki burmistrz uciekł z Katowic do Stanów Zjednoczonych, zabierając ze sobą miejskie pieniądze. W 1871 roku został złapany w USA, przetransportowany na Śląsk i osądzony.

Ile Katowic ze zdjęć sprzed blisko 150 lat zachowało się do dziś? Na przykład stary dworzec, kościoły Mariacki i ewangelicki oraz kilka kamienic. Tym ciekawsza to podróż do przeszłości.

ZOBACZ ZDJĘCIA I NAPISZ, CZY ROZPOZNAJESZ TE MIEJSCA. POZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katowice 150 lat temu! Miasto? Jakie miasto?! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

y
yonek
val sie z tym sosnowcemmm
e
elwer
jakby to były katowice to by juz ich niy było,by sie rozleciały lepianki-hihi
DAS IS ,,Kattowitz,, OTO vielkos i siła tego miasta,przemysłu!!!!!!!!!!
j
jo
A niby jak miały się nazywać? Przecież tu niemce byli i niemieckie nazwy nadawali.
o
obergefraiter
to jeszcze nic.
Jak twierdzi mój feldwerbel Kaputt to niemeickie
szczury były większe niż polskie świnie.
A ego to miały wielkości hiperpotama
( to taki z******** hipopotam)

Zig Hail obergefraiter Polatzek
c
cap oo
trocha pózni ..obozy koncentracyjne..
p
pepel
ja, NEMECKIE MYSZY BYŁY WIĘKSZE OD POLSKICH KOTÓW,,Dlatego koty ich nie ruszały..tak było..
M
MAX O/SCHLESIEN
ZE TO MIASTO NAZYWALO SIE JUZ WTEDY KATTOWITZ
B
BB
i tyle ....
m
merc
Akurat czytalem w Polityce stary artykul o warszawskich wodociagach i kanalizacji. Wszystko nowoczesne ruskie (jak na tamte czasy: mega) projekty - naprawde madrych oficerów i inzynierów. Przedtem nadwislanski syf. Potem zreszta czesciowo tez jeszcze dlugo slumsy.
f
finna
Tak opowiadasz te baje... i może nawet w nie wierzysz.
Nazwa wzięła się od lichych chat zagrodników, zwanych Kątami, czyli w istocie: Kątowice. Do końca XVIII wieku nazw Kuźnica Bogucka i Katowice używano zamiennie.
f
finna
W 1871 roku Katowice liczyły ok 8130 mieszkańców. ( U. Rzewiczok: Zarys dziejów Katowic 1299-1990)
k
katowiczanka
przepiekny stary dworzec,poprostu cudowny (zdjecie nr.22)
o
obergefraiter
No ale te myszy to były niemieckie.
sprytne że ho ho, dawał nawet mleko tym
polskim kotom coby ich nie żarły.

A pożytek z nich był, ... jak to z myszy:
- futro
- słonina
- mysie cipki
- dziury w serze
o
obergefraiter
No ale te myszy to były niemieckie.
sprytne że ho ho, dawał nawet mleko tym
polskim kotom coby ich nie żarły.

A pożytek z nich był, ... jak to z myszy:
- futro
- słonina
- mysie cipki
- dziury w serze
D
Damian F.
Jesli ma Pani dojscie do danych, to prosze sprawdzic, cze ta liczba odnosi sie do dzisiejszej powierzchni ("ciala miejskiego"), czy do wtedysniejszego rzeczywistego miasta-grodu.
Wróć na i.pl Portal i.pl