Katastrofalne powodzie w Indonezji: 19 ofiar śmiertelnych, tysiące zmuszonych do ewakuacji, 7 osób zaginionych

PAP
W wyniku intensywnych opadów deszczu, tony błota, skał i drzew, które zostały wyrwane z korzeniami, zsunęły się po zboczach górskich.
W wyniku intensywnych opadów deszczu, tony błota, skał i drzew, które zostały wyrwane z korzeniami, zsunęły się po zboczach górskich. SUTAN MALIK KAYO/AFP/East News
Katastrofalne ulewy i wynikłe z nich lawiny błotne, które nawiedziły indonezyjską wyspę Sumatrę, przyczyniły się do śmierci co najmniej 19 osób. Dodatkowo 7 osób uznaje się za zaginione.

Spis treści

Lawiny błotne w prowincji Zachodnia Sumatra

W wyniku intensywnych opadów deszczu, tony błota, skał i drzew, które zostały wyrwane z korzeniami, zsunęły się po zboczach górskich. Najbardziej dotknięte rejonem katastrofy były wioski w okręgu Pesisir Selatan, w prowincji Zachodnia Sumatra.

W szczególności najciężej doświadczyła tego żywiołu wioska Koto Tarusan. Jak poinformował szef lokalnych służb ratunkowych, Doni Yusritzal, ratownicy odnaleźli tam ciała 7 osób. Dodatkowo, w sąsiednich wioskach odnaleziono ciała kolejnych 3 ofiar.

Skala katastrofy: ponad 80 tys. osób zmuszonych do ewakuacji

Jak podaje Krajowa Agencja Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi, katastrofalne ulewy i lawiny błotne zmusiły do opuszczenia domów ponad 80 tys. osób. Władze przygotowały dla nich tymczasowe schronienia.

Niestety, skala zniszczeń jest ogromna. Szacuje się, że aż 20 tys. domów zostało zalanych do wysokości dachu. Wielu mieszkańcom nie udało się uratować swojego dobytku.

Trudności z akcją ratunkową

Przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej jest utrudnione przez zablokowane drogi i częste przerwy w dostawach prądu. Muł, który zasypał drogi, uniemożliwia szybki dostęp do poszkodowanych.

Indonezja - kraj często nawiedzany przez powodzie

W Indonezji, która jest często nawiedzana przez tropikalne ulewy i błyskawiczne powodzie, miliony ludzi mieszkają na terenach górskich. Niestety, są one dodatkowo narażone na błotne lawiny. To sprawia, że mieszkańcy tych obszarów żyją w ciągłym strachu i niepewności.

Władze starają się minimalizować ryzyko, jednak skala problemu jest ogromna. Bez odpowiednich inwestycji w infrastrukturę i systemy ostrzegawcze, trudno będzie zapobiec takim tragediom w przyszłości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl