reklama

Katastrofa smoleńska: Wrak tupolewa nie wróci do Polski aż do końca rosyjskiego śledztwa

Magdalena Nałęcz AIP
Wrak tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem, nie zostanie zwrócony stronie polskiej przed zakończeniem rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy - wynika z informacji Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podczas poniedziałkowej rozmowy wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Konrada Pawlika i i Władimira Titowa, strona rosyjska poinformowała, że nie podziela polskiej argumentacji w sprawie zwrotu wraku tupolewa. Kilka tygodni temu polski MSZ przekazał stronie rosyjskiej notę z argumentacją prawną w sprawie przekazania przez Rosjan wraku Tu-154M. W uzasadnieniu napisano, że szczątki samolotu są polską własnością i, zgodnie z prawem międzynarodowym, powinny zostać zwrócone Polsce. Do końca marca MSZ ma otrzymać pisemną odpowiedź na tę notę.

Wrak Tu-154M obecnie jest do dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Kwestia zwrotu szczątków samolotu jest przedmiotem sporów między stronami polską i rosyjską. Rosjanie twierdzą, że przekazanie wraku nastąpi dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy, natomiast polska strona uważa, że powinna odzyskać szczątki po zakończeniu badań tego śledztwa. Wrak, który znajduje się na lotnisku Sewiernyj w Smoleńsku, pod koniec 2010 r. przykryto brezentową plandeką i odgrodzono metalowym płotem. W 2012 r. nad szczątkami samolotu dobudowano wiatę.

Katastrofa w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób z polskiej delegacji, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Lecieli oni samolotem Tu-154M na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

SYLWESTER

RUSKIE BOJA SIE ODKRYCIA WYBUCHU W TU-154M , dlatego naleźy zbierać podpisy na powołanie Międzynarodowej Komisji Sledczej i czynić przygotowania do organizacji WIELKIEJ DEMONSTRACJI NARODU POLSKIEGO POD AMBASADA ROSJI W WARSZAWIE ! . Do organizacji WIELKIEJ DEMONSTRACJI NARODU POLSKIEGO naleźy zaprosić Przedstawicieli KONGRESU POLONI AMJERYKANSKIEJ w USA , KONGRES POLONII POŁUDNIOWEJ AMERYKI i KONGRES POLONII KANADYJSKIEJ . Właśnie z tego szerokiego grona będzie wybrana Delega cja która przekaźe Ambasadorowi Rosji PETYCJE źądającą natychmiastowy ZWROT wraku pol skiego rządowego samolotu Tu-154M , czarnych skrzynek i konkretnej Dokumentacji śledczej. Kopia PETYCJI powinna być wysłana do NATO , ONZ , KONGRES USA i UE . PETYCJA ma być jednoznaczna i bezdyskusyjna czyli ZADAMY ZWROTU NATYCHMIAST (!) . Na WIELKA DEMO NSTRACJE powinny przyjechać do Warszawy Pociągi specjalne i autobusy o minimalnym kosz cie przejazdu lub pokrycie kosztów przez Związki Zawodowe . Polacy ! to o czym pisze , to tak jak BOG-HONOR-OJCZYZNA (!) . Cały świat na Nas patrzy ! . KOMU BOG , KOMU OJCZY ZNA MIŁA ... NA WIELKA DEMONSTRACJE NARODU POLSKIEGO . Amen .

G
Gość

Tak podawały polskie ośrodki świadomego ogłupiania.
Skąd zatem kolejne trwające "rosyjskie śledztwo"?

Dodaj ogłoszenie