Katastrofa smoleńska: Pomnika na rocznicę nie będzie. "Rosjanie opóźniają prace. Ale to rodziny..."

Joanna Miziołek
- Prace przy pomniku opóźniają sprawę prokuratury, rosyjska, polska w tym też partycypuje, ale nie jest źródłem opóźnień. Chcę podkreślić jedną rzecz: to jest życzenie rodzin, aby teren przed usytuowaniem pomnika był jeszcze raz dobrze zbadany - powiedział min. kultury Bogdan Zdrojewski. Wiadomo już, że monument przed 3. rocznicą tragedii nie powstanie.

W trzecią rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem nie będzie pomnika upamiętniającego ofiary. Minister kultury Bogdan Zdrojewski mimo składanych wcześniej deklaracji zapowiedział w TVN 24, że ministerstwo nie otrzymało dostępu do terenu na tyle, na ile jest to niezbędne przy tej konstrukcji pomnika. Adam Hofman, rzecznik prasowy PiS, komentuje tę sprawę krótko. - Nie dość, że ten rząd nie jest w stanie wyjaśnić przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, to jeszcze nie potrafi upamiętnić jej ofiar - mówi "Polsce" Hofman.

Minister Zdrojewski tłumaczył, że polska strona nie może na miejscu usytuowania pomnika przeprowadzić pełnych badań geologicznych. - Dostaliśmy ten teren, żeby zrobić pomiary, ale nie po to, żeby usytuować pomnik. Trzeba pamiętać, że w warunkach smoleńskich zima jest gdzieś do 5, 10 kwietnia, więc usytuowanie tego pomnika na trzecią rocznicę jest wykluczone - określił minister. Kto opóźnia prace przy pomniku? - Opóźniają sprawę prokuratury, rosyjska, polska w tym też partycypuje, ale nie jest źródłem opóźnień. Nie jestem w stanie oszacować, czy te opóźnienia są uzasadnione i na ile. Chcę podkreślić jedną rzecz, to jest życzenie rodzin, aby teren przed usytuowaniem pomnika był jeszcze raz dobrze zbadany. Na to też potrzebujemy odrobinę czasu - powiedział Zdrojewski. Zbigniew Girzyński mówi "Polsce", że doskonale pamięta konferencję ministra kultury, podczas której szef resortu prezentował koncepcje pomnika i termin realizacji. - Już się przyzwyczaiłem do niedotrzymywania obietnic przez Platformę, wciąż jednak nie mogę przyzwyczaić się do tego, że ten rząd daje się wodzić za nos Rosji - twierdzi Girzyński.

Sam minister Zdrojewski przyznał, że prawdą jest, iż prokuratura rosyjska wstrzymuje przekazanie wraku, czarnych skrzynek, a teraz jeszcze budowę pomnika. - To prawda - odparł minister.

Paweł Deresz, mąż zmarłej posłanki Jolanty Szymanek-Deresz, mówi, że pomnik powinien jak najszybciej powstać. - Wydaje się, że został obiecany nie tylko przez pana ministra, ale też prezydenta - mówi.

Hofman: "Ten rząd nie jest w stanie upamiętnić ofiar katastrofy pod Smoleńskiem"

Ale to niejedyne zamieszanie związane z upamiętnianiem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Już dzisiaj śledczy chcą przeprowadzić dwie ekshumacje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Jedna z trumien, do której chcą się dostać, powinna zawierać szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Tak jak w przypadku Anny Walentynowicz prokuratorzy podejrzewają pomyłkę i zamianę ciał.

Były prezydent pochowany jest w Panteonie Wielkich Polaków warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Po ekshumacji ciało trafi najpierw do Krakowa, na szczegółowe badania, a potem na sekcję do Wrocławia. Prokurator generalny Andrzej Seremet w swoim wystąpieniu w Sejmie wyjaśniał, że pomyłki przy ekshumacji wynikają albo z błędów rodzin, albo urzędników lub Rosjan. W przypadku prezydenta Kaczorowskiego miał zawinić urzędnik. Warto przypomnieć, że jego ciało zostało jako pierwsze przywiezione do Polski. Andrzej Seremet podkreślił, że decyzje prokuratury dotyczące ekshumacji "nie były pochopne, ale przemyślane i jedyne możliwe". Decyzje te poprzedziło porównanie protokołów okazania zwłok z 13 kwietnia 2010 r.
Natomiast córka zmarłego Zbigniewa Wassermanna Małgorzata Wassermann będzie domagała się ekshumacji wszystkich zwłok. Tę decyzję może jednak podjąć prokuratura na wniosek rodzin. Paweł Deresz mówi, że nie chce ekshumacji wszystkich zwłok i Małgorzata Wassermann nie powinna się wypowiadać w imieniu rodzin. Mówi jednak, że pomylenie ciała prezydenta Kaczorowskiego go szokuje. - To była karygodna pomyłka. Chociaż rozumiem, że mogło do niej dojść w wielkim zgiełku. - mówi "Polsce" Paweł Deresz.

O kolejnych ekshumacjach zwłok mówi jednak nie tylko Małgorzata Wassermann, ale również inne rodziny ofiar.

- Będziemy masowo występować z wnioskami o kolejne ekshumacje i badania sekcyjne - zapowiedział brat jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej Dariusz Fedorowicz w TVN 24, mówiąc w imieniu części rodzin ofiar. Tłumaczył, że część rodzin chce zebrać "miarodajny materiał dowodowy co do przebiegu katastrofy i przyczyn śmierci bliskich". Zapowiedział też, że rodziny będą uprawomocniać swoich przedstawicieli prawnych do reprezentowania przed prokuraturą i sądami. Powtórzył także wniosek, by do badań ciał ofiar katastrofy smoleńskiej dopuszczani byli międzynarodowi eksperci.

Nadal emocje wzbudza publikacja zdjęć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Małgorzata Wassermann w radiu RFM FM stwierdziła, że zdjęć nie opublikowano przypadkiem, lecz była to zorganizowana akcja strony rosyjskiej.

- Myślę, że to się nie mieści w pojęciu naszej kultury i cywilizacji. Nie pokazuje się takich zdjęć. Jest to bardzo dla nas bolesne. Internet jest nie do opanowania, natomiast jestem głęboko przekonana o tym, że te zdjęcia nie są publikowane przez przypadek, że to jest zorganizowana akcja i sytuacja stworzona przez stronę rosyjską - tłumaczyła Małgorzata Wassermann na antenie RMF FM.

Według córki Zbigniewa Wassermanna publikacja zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej nie jest pierwszą prowokacją strony rosyjskiej dotyczącą katastrofy smoleńskiej.

- Wystarczy prześledzić te ostatnie 30 miesięcy - to nie jest pierwsza taka akcja. Myślę, że może mieć to związek choćby z tym, że ciała zostały zamienione. Rosjanie regularnie uderzają w nas tą katastrofą i w zasadzie zachowaniem naszego państwa. Co kilka miesięcy. Przypomnę sposób publikacji i treść raportu pani Anodiny. Przypomnę sytuację, w której małżonka pana prezydenta pojechała razem z częścią rodzin na miejsce i w zasadzie w nocy przed nosem zamieniono jej tablicę. Teraz są te zdjęcia. Przecież to ma pewną regularność i to wszystko nie jest przypadkowe - uważa Małgorzata Wassermann. Adam Hofman kolejne szokujące wiadomości w sprawie katastrofy smoleńskiej podsumowuje: - Ten gabinet musi się podać do dymisji. Nie możemy dłużej pozwalać na poniżanie nas przez stronę rosyjską. Pytany o to, czy partia Jarosława Kaczyńskiego będzie apelowała do rządu o większe zaangażowanie w wyjaśnianie katastrofy, mówi, że nie. - Wszystko, co mogli zepsuć, w tej sprawie już zepsuli - kończy.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tylko PIS
Znowu masońskie manipulacje. Cały PIS; Nasz Wódz Pan Prezes, Najwyższe Ścisłe Kierownictwo, Szeroki Aktyw Terenowy i Liczne Masy Członkowskie stoją murem przy Panu Antonim. Należy On do grona Przewodników naszych w zrozumieniu procesów, które dzieją się w otaczającym wrażym nam świecie pełnym zagrożeń i spisków przeciw naszemu Duchowi Narodowemu. Dzięki niemu czujemy sie bezpieczni i dobrze rozumiemy światowe procesy. Pan Prezes i Pan Antoni nie pozwolą aby elementy masońsko liberalno komuszo postkomuszo palikotowe będące na pasku wiadomych sił w świecie nam zagroziły. Zwierajmy szeregi wokół Pana Prezesa, Pana Antoniego i Najwyższego Ścisłego Kierownictwa. Masoństwo no pasaram!!!
r
ryba
cała ta konferencja jest niewiele warta bez prof zybertowicza. jest to moja ukochana postać a od czasu jak widziałem jak on ładnie pląsa przed ojcem dyrektorem uważam że taka ważna konferencja bez niego to niewypał i nietakt dla tak wybitnego znawcy katastrofy smoleńskiej jak on. nadmieniam że jest on wybitnym fizykiem i mechanikiem lotniczym.
z
z chama nie będzie pana
gdzie cię chamie hodowali? Walka cywilizacji trwa, ale chamy zawsze ją przegrywają.
p
polo
To bezczelność na miarę PO.
t
tylko taki język,
którym sam się posługuje.
Walić PO łbach naćpana hołotę.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Katastrofa smoleńska: Pomnika na rocznicę nie będzie. "Rosjanie opóźniają prace. Ale to rodziny..."
p
paw
Akcja Smoleńsk w Agorze i innych mediach , ciągle liczą na to ,ze pisiory łyknął przynętę.
Wyborcza liczy,że rozdrażni Kaczyńskiego i innych, natychmiast wrzucą akcję ,ze pisiory tao partia jednego tematu, dodając ,ze PO jest jedyną nadzieją.
Tusk i jego reżimowe media jak : wszystkie Agory , Stacja Tusk Vision Network=tvn i tvn24, TVP itd.
Reżimowe media chcą , tymi trumnami przykryć denne rządy Tuska.

Rządy Tuska PO PSL doprowadziły do tego,ze w Polsce upadło 50% firm Budowlanych. Przez PO upadły takie wielkie firmy jak: Mostostal Polimex, DSS, hydrobudowa.
Rządy PO jak rządy PiS,upadlanie podejrzanych czyli areszty wydobywcze.
PO jak PiS!
PO razem z PiS przeciw prawu kobiet, prawo do aborcji.
PO jak PiS za zakazem sprzedaży środków antykoncepcyjnych, dla kobiet i mężczyzn(prezerwatyw).
PO jak PiS przeciw in vitro.
PO jak PiS przeciw związkom partnerskim.

10 obietnic Tuska zniknęło ze strony www Platformy w 09.2009. Ale pamiętamy:

1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy.
2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty.
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic do 2012.
4. .Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ.
5. Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy 200 opłat urzędowych.
6. Przyśpieszymy budowę stadionów na Euro 2012.
7. Wycofamy wojska z Iraku i Afganistanu.
8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce.
9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet.
10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.
s
szpila do balonu
knajacko-chamskie ubeckie komentarze to twoja specjalność, cwelu?!?!
99Luftballons
Kiedy TVP wygospodaruje w dziennej ramowce 30 min. czasu na wypadek w Smolensku, wszystkie te ekshumacje, krzyki i wrzaski poszukiwaczy UFO i spisków, i da normalnie zyc ludziom przez nastepne 23.5 godziny?
Dodaj ogłoszenie