Katastrofa samolotu w Topolowie. Samolot leciał na paliwie...

  Katastrofa samolotu w Topolowie. Samolot leciał na paliwie samochodowym

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katastrofa samolotu pod Topolowem koło Częstochowy. Zginęło 11 osób
  1/14
  przejdź do galerii

  Katastrofa samolotu pod Topolowem koło Częstochowy. Zginęło 11 osób ©Arc

  Katastrofa samolotu w Topolowie pod Częstochową. Ustalenia prokuratury są szokujące: samolot, który rozbił się niemal równo rok temu - był zatankowany paliwem przeznaczonym dla samochodów. W katastrofie samolotu pod Częstochową zginęło 11 osób - uczestników kursu spadochronowego.

  Katastrofa samolotu w Topolowie pod Częstochową


  Samolot Pipper Navajo 5 lipca 2014r. ok. godz. 16. wystartował do ósmego, w tym dniu, lotu. Po kilku minutach lotu, z niewyjaśnionych przyczyn, runął na ziemię w Topolowie i się zapalił. Przeżył jedynie jeden z instruktorów Marek H., który w stanie ciężkim został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Z płonącego wraku samolotu został wyciągnięty przez mieszkańca Topolowa oraz dwóch mężczyzn przybywających na urlopie w tej miejscowości.

  - Postępowanie jest prowadzone w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której pasażer samolotu Marek H. doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a 11 pozostałych osób, w tym pilot samolotu Pipper Navajo, w następstwie odniesionych obrażeń zmarło - informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

  Samolot zatankowany paliwem samochodowym


  Na podstawie odczytu zabezpieczonych kamer uzyskano zapis lotów z dnia 5 lipca 2014r., w tym zapis przygotowania i fazę startu do feralnego ósmego lotu. Nie zdołano uzyskać zapisów zabezpieczonej kamery z wraku samolotu z uwagi na nieodwracalne uszkodzenie karty Micro SD wpływem ognia.

  Ponadto zabezpieczono próbki paliwa z dystrybutora lotniska Rudniki oraz ze zbiornika znajdującego się na samochodzie VW Transporter, należącego do szkoły, z którego był tankowany samolot. Na podstawie opinii biegłego stwierdzono, że paliwo znajdujące się w tym zbiorniku było paliwem przeznaczonym do pojazdów samochodowych.

  Przesłuchano do tej pory ponad 100 osób. Wśród nich są m.in. świadkowie zdarzenia, osoby posiadające wiedzę dot. działalności szkoły, remontów i przeglądów samolotu, organizacji skoków spadochronowych oraz funkcjonowania lotniska w Rudnikach.

  Przesłuchania świadków będą kontynuowane. Ponadto prokurator oczekuje na opinię biegłego z zakresu badania silników. To on odpowie, czy zatankowanie samolotu paliwem przeznaczonym dla samochodów ma istotny wpływ na prawidłowe działanie silników lotniczych.

  W postępowaniu są rozpatrywane 3 główne wersje śledcze:
  Wersja I – do katastrofy samolotu Pipper Navajo, doszło na skutek awarii podzespołów statku powietrznego.
  Wersja II - do katastrofy samolotu Pipper Navajo, doszło na skutek błędu pilota.
  Wersja III - do katastrofy samolotu Pipper Navajo, doszło na skutek nieprawidłowości w organizacji lotu (nadmierne przeciążenie samolotu, co przy wysokiej temperaturze mogło doprowadzić do awarii silnika (silników) lub stosowanie niewłaściwego paliwa)


  Właścicielem samolotu była Szkoła Spadochronowa „Omega" z siedzibą w woj. podkarpackim, należąca do Rafała G., który zginął w katastrofie pod Topolowem. Rafał G. w ramach działalności gospodarczej prowadził szkolenia spadochronowe, wynajmując na podstawie umowy teren i hangar na lotnisku w Rudnikach koło Częstochowy.

  Prokuratura Apelacyjna w Katowicach uwzględniła wniosek Prokuratury Okręgowej w Częstochowie o przedłużenie o 6 miesięcy śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej w Topolowie k. Częstochowy, do której doszło 5 lipca 2014r. W katastrofie zginęło 11 osób, uczestników kursu spadochronowego.


  *Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polska kreatywnosc...

  O/S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  nie zna granic...na gaz mogli samolot przerobic...byloby jeszcze taniej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katastrofa +glupota!!!!!

  maciarewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Trzeba sie spytac antkapolicmajstra????? Dlaczego tak dlugo trwa wyjasnienie katastrofy samobojcow ze Smolenska???????? Tez lecieli tanio!!! i Ladowali we mgle bo tanio!!!!!! Za to mamy 94...rozwiń całość

  Trzeba sie spytac antkapolicmajstra????? Dlaczego tak dlugo trwa wyjasnienie katastrofy samobojcow ze Smolenska???????? Tez lecieli tanio!!! i Ladowali we mgle bo tanio!!!!!! Za to mamy 94 Swietych!!!!!! i pomnikow w trzy d.....y!!!!!!! a o Radach ani nie wspomne!!!!!zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  katastrofa w Tupolewie

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  a Nagroda Darwina.
  Polak ma niezbyt LOTNY umysł

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poloki

  Waldi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
  A małpy to się...rozwiń całość

  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
  A małpy to się trzyma w klatkach albo na łańcuchu!
  Był Majdan w Kijowie - czas na Śląski Majdan, polskie mohery raus ze Śląska!
  poloki to ta sama brudna rasa co ruskie!
  Jaki jest JEDYNY sukces polskiej gospodarki?? Wyżebrane Niemieckie pieniądze z EU hahahaha
  poloki to są podludzie nie zasługom na ta piękna ziemia, poloki to slurzonce, białe murzyni, śmieci Europy, polak to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca!
  Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racjo mo!
  najwienksze szczenscie dla poloka to zbierac smieci albo kartoffle u Niemieckiego Bauera potem kupic stary uzywany Niemiecki Volkswagen od Pana Niemca albo Pana Slonzaka przyjechać nim Niemieckom Autobahnom i sie chwalic nim u innych poloczkow!
  Polaki to się ina nadajom na mienso armatnie żeby ich poslac na wojna z ruskimi albo arabami co by robili miejsce dla cywilizowanych krajów!
  Hirschberg a nie jelenia góra, Hindenburg nie zabrze, Breslau nie wroclaw i Stettin nie szczecin! OBERSCHLESIEN nie śląsk, POMMERN nie pomorze!
  Niech Śląsk wróci na swoje miejsce do BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND!
  Glück auf, Kameraden - Oberschlesien bleibt deutsch!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idź kibel czyścić!

  kl3m3ns (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Do niczego innego się nie nadajesz tłumoku. Nie ma "narodowości" śląskiej, Śląsk nigdy nie był oddzielnym bytem i czy ci się to podoba czy nie, to jesteś zwykłym wsiokiem i mieszkasz i będziesz...rozwiń całość

  Do niczego innego się nie nadajesz tłumoku. Nie ma "narodowości" śląskiej, Śląsk nigdy nie był oddzielnym bytem i czy ci się to podoba czy nie, to jesteś zwykłym wsiokiem i mieszkasz i będziesz mieszkał w Polsce. Więc morda i do budy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polok

  hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Waldi chyba piszesz o sobie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pechowa nazwa

  JK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Tupolew to cos pechowa nazwa :D


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ruskofobiczna

  czerw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jak już to ruskofobiczna...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo