Katastrofa kolejowa w Babach pod Piotrkowem. Mija 9 lat od wypadku, w którym zginęły dwie osoby [ZDJĘCIA]

kw
Katastrofa kolejowa w Babach - mija 9 lat od tragicznego wypadku z 12 sierpnia 2011 roku, do którego doszło pod Piotrkowem Trybunalskim.Zobacz ZDJĘCIA, czytaj na kolejnych slajdach
Katastrofa kolejowa w Babach - mija 9 lat od tragicznego wypadku z 12 sierpnia 2011 roku, do którego doszło pod Piotrkowem Trybunalskim.Zobacz ZDJĘCIA, czytaj na kolejnych slajdach Dariusz Śmigielski
Mija 9 lat od katastrofy kolejowej w Babach. To tragicznego wykolejenia się pociągu relacji Warszawa - Katowice doszło 12 sierpnia 2011 roku. Po godz. 16, na wysokości stacji Baby (gm. Moszczenica) z torów wypadła lokomotywa typu EP07 i trzy wagony. Na miejscu zginął 52-letni mężczyzna, a ponad 160 osób zostało rannych, spośród których w szpitalu zmarła 63-letnia kobieta.

Katastrofa kolejowa w Babach pod Piotrkowem. Mija 9 lat od wypadku, w którym zginęły dwie osoby

Do wypadku w Babach doszło 12 sierpnia 2011 o godz. 16.15. Na miejscu zginął 52-letni mieszkaniec Częstochowy. Kilka tygodni później w łódzkim szpitalu zmarła 63-letnia mieszkanka Częstochowy, jedna z 160 rannych pasażerów wykolejonego pociągu.

Akcja ratunkowa trwała wiele godzin. Specjalna brygada z psami tropiącymi sześciokrotnie przeszukała wykolejone wagony. Pociągiem podróżowało ok. 300 osób.

Ranni trafili do szpitali m.in. w Łodzi i Piotrkowie. Do szkoły w Babach trafiło łącznie 150 podróżnych. Dla tych, którzy już nie potrzebowali pomocy medycznej PKP podstawiło autokary, które odwiozły ich do domów.

Wieczorem na miejsce katastrofy przyjechali członkowie ówczesnego rządu m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, sekretarz stanu Jerzy Miller oraz premier Donald Tusk wraz z rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem.

KATASTROFA W BABACH. PRZYCZYNY

Jak ustaliły prokuratura i Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, za katastrofę odpowiada maszynista, który nie dostosował się do wskazań semafora i jechał z prędkością 113,1 km/h na odcinku, gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 40 km/h.

Po długim i drobiazgowym śledztwie, 29 listopada 2013 roku do piotrkowskiego sądu Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie skierowała akt oskarżenia w sprawie katastrofy.

Prokuratura oskarżyła maszynistę Tomasza G. o nieumyślne spowodowanie katastrofy kolejowej przez przekroczenie dozwolonej prędkości w tym miejscu. Maszynista mógł jechać z prędkością 40 km/h, a pędził 113 km/h. W katastrofie zginęły dwie osoby, a 162 zostały ranne.

Maszynista jest też oskarżony o nieumyślne spowodowanie strat w wysokości 635 tys.zł na szkodę PKP Intercity oraz ponad 1 mln zł na szkodę PKP PLK.

Tomasz G. nie przyznawał się do winy. Od początku twierdził, że przyczyną wypadku miało być wadliwe działanie semaforów

23 października 2013 Sąd Okręgowy w Piotrkowie uznał maszynistę Tomasza G. winnym zarzucanych mu czynów, czyli nieumyślnego spowodowania katastrofy kolejowej, w wyniku której zginęły 2 osoby, a ponad 160 zostało rannych. Sędzia przez niemal godzinę wymieniał nazwiska osób poszkodowanych w wypadku oraz szczegółowe obrażenia, jakich doznały te osoby. Zdaniem sądu przyczyną zdarzenia było niezastosowanie się maszynisty do wskazań semaforów.

Maszynistę skazano na 3 lata i 3 m-ce pozbawienia wolności (na poczet kary sąd zaliczył 19 dni, które oskarżony spędził w areszcie) oraz zapłatę części kosztów sądowych w wysokości 20 tys. zł. Sąd orzekł ponadto wobec maszynisty 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu kolejowym.

W lipcu 2015 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim i uznał, że apelacja obrońcy maszynisty jest bezzasadna. Maszynista został skazany na trzy lata i trzy miesiące więzienia.

W kwietniu 2016 Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy maszynisty - sąd nie dopatrzył się rażących uchybień prawa będących podstawą do ewentualnej kasacji.

Przeciwko wyrokowi protestował Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych, maszyniści zwracali się również do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie Tomasza G.

4 lipca 2016 Tomasz G. rozpoczął odbywanie kary. 6 listopada 2018 został wyszedł na wolność w ramach warunkowego przedterminowego zwolnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl