Katarzyna Stankiewicz: Jak postępować z nierzetelnym...

  Katarzyna Stankiewicz: Jak postępować z nierzetelnym pracodawcą

  Katarzyna Stankiewicz, adwokat

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Katarzyna Stankiewicz: Jak postępować z nierzetelnym pracodawcą
  Aktualne zmiany w naszej gospodarce wymuszają na pracodawcach poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie formy i rodzaju zatrudnienia, w celu maksymalnego ograniczenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. W mojej ocenie, rolą prawa powinno być dostrzeganie takich zjawisk i eliminowania zachowań niebezpiecznych i patologicznych przede wszystkich dla pracowników. W ostatnim czasie możemy zaobserwować, iż coraz częściej ofiarami nierzetelnych przedsiębiorców padają nie tylko młode, niedoświadczone zawodowo osoby, ale także pracownicy, którzy przy zachowaniu należytej staranności, pomimo wnikliwego przeczytania umowy o pracę i zweryfikowania danych o przyszłym pracodawcy, dali się oszukać i w rezultacie mają trudności z odzyskaniem należnego wynagrodzenia czy też uzyskania dokumentacji pracowniczej.
  Katarzyna Stankiewicz: Jak postępować z nierzetelnym pracodawcą
  Najbardziej dotkliwa sytuacja z jaką miałam ostatnio do czynienia, dotyczyła grupy pracowników porzuconych przez swojego pracodawcę, który z dnia na dzień zaniechał prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że kodeks pracy nie zna konstrukcji porzucenia zakładu pracy przez pracodawcę, które miałoby skutkować rozwiązaniem umowy o pracę. W przypadku likwidacji zakładu pracy, aby stosunki pracy ustały musza zostać rozwiązane.
  A jak rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą, który nie istnieje przedmiotowo i podmiotowo? Tutaj pojawia się problem, albowiem kwalifikacja prawna zjawiska porzucenia pracy przez pracodawcę, nie jest uregulowana w żadnym przepisie, a z procederem takim mamy niestety do czynienia coraz częściej. Jak zatem kształtuje się sytuacja prawna porzuconego pracownika, w szczególności jakie przysługują mu prawa i obowiązki oraz jakimi mechanizmami ochronnymi może się posłużyć? Myślę, że na takie pytanie powinien odpowiedzieć ustawodawca, poprzez niezwłoczne znowelizowanie przepisów prawa pracy i kodeksu karnego. Prawa pracownicze są chronione przez konstytucje oraz ustawy, ale niestety w przypadku „zniknięcia” pracodawcy, sama procedura dochodzenia roszczeń przez pracowników nie jest już taka oczywista.

  Niewypłacanie wynagrodzenia za pracę, zaniżanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, naruszenie przepisów bhp czy też wiele innych przypadków złamania przepisów prawa pracy, zazwyczaj są oceniane jako wykroczenia przeciwko prawom pracownika w oparciu o przepisy prawa pracy. Takie zachowania zagrożoną są wyłącznie grzywną do wysokości 30 000 zł. Te same czyny mogą być jednak kwalifikowane zarówno jako wspomniane wykroczenie, jak i przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Tym, co decyduje o zakwalifikowaniu takiego naruszenia jako przestępstwa, a nie wykroczenia, jest wystąpienie elementu złośliwości lub uporczywości w zachowaniu pracodawcy.

  Warto zatem w tym momencie zawrócić uwagę na pilną potrzebę nowelizacji przepisów prawa pracy, tak aby stosunek pracy w przypadku porzucenia pracownika ustawał z mocy prawa wraz z koniecznością wypłacenia pracownikowi odszkodowania. Dodatkowo należałoby wprowadzić nowy przepis przestępstwa przeciwko osobom wykonującym prace zarobkowe albowiem aktualne przepisy karne, nie zawsze mogą mieć zastosowanie. Nie zasadnym wydaje się, aby skutki problemów zawinionych wyłącznie przez nieodpowiedzialnego pracodawcę były przerzucana na pracownika wprost, pozostawiając go w poczuciu bezkarności.
  http://www.kstankiewicz.pl

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo