Katarzyna Puzyńska: Kryminał to intelektualna gra autora z...

  Katarzyna Puzyńska: Kryminał to intelektualna gra autora z czytelnikiem

  Zdjęcie autora materiału

  Arlena Sokalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Praca pisarza jest z natury samotnicza, tak to trzeba ująć. Jest moment, kiedy robimy dokumentację, prowadzimy rozmowy ze specjalistami, którzy mogą pomóc w pisaniu, ale jednak większość rozgrywa się w mojej głowie. Myślę, że do pisania siadają specyficzne osoby, nie każdy chciałby tak pracować. Trzeba się liczyć z samotnością. Wielu autorów to z jednej strony introwertycy. A zarazem ludzie mający w sobie trochę ekstrawertyzmu, niektórzy twierdzą, że wręcz ekshibicjonizmu, bo zawsze odkrywają część siebie - mówi Katarzyna Puzyńska, autorka sagi o policjantach z Lipowa. Niedawno ukazała się jej najnowsza książka zatytułowana "Czarne narcyzy"
  Katarzyna Puzyńska: Kryminał to intelektualna gra autora z czytelnikiem
  Trudno dziś być pisarzem w Polsce?
  Trudne pytanie (śmiech). W ogóle trudno być pisarzem. To jest specyficzny zawód, który wymaga dużego wejścia w głąb siebie. Jeżeli mamy jakieś nieprzepracowane sprawy, związane z tym, co nas spotkało w życiu, to pewne jest, że przy pisaniu tego dotkniemy. To jest nie do uniknięcia. Każdy, kto zaczyna swoją pisarską drogę, i myśli, że będzie mógł tego uniknąć, myli się. Dlatego pisanie jest tak trudne emocjonalnie.

  To jest trudne nawet w przypadku kryminałów, gdy opisuje Pani zbrodnię, jakieś zamknięte środowisko, śledztwo, a nie samą siebie?
  Teraz kryminał się zmienił. To nie jest już tylko zwyczajna pogoń za mordercą, tylko to jest bardzo szeroki gatunek. Dlatego też te książki zaczynają rosnąć...

  Pani kryminały są dość grube.
  Faktycznie są dość obszerne, najgrubsza miała 840 stron. Oprócz morderstwa opisuję też bohaterów i ich środowisko. Dlatego te historie nawiązują do tego, co nas spotkało. Nie mówię oczywiście o mordowaniu kogoś. Jednak wcześniej czy później dotkniemy tego, co nas boli. Czasem pojawia się wręcz taka pokusa, żeby nie kończyć jakiejś historii. Tak było w przypadku "Łaskuna". Chciałam po prostu przerwać pisanie tej książki. Potem doszłam do wniosku, że gdybym tak zrobiła, to historia byłaby niezakończona i byłoby jeszcze gorzej. Te emocje towarzyszące procesowi twórczemu są bardzo duże i trudne do ogarnięcia, tak to nazwijmy.  A mimo to pisanie Panią bardzo wciągnęło?
  Pisanie to wspaniały zawód. To jest coś, co chciałam robić zawsze. Moment, gdy możemy tę naszą historię tworzyć, jest wspaniały.

  Czy w takim razie ten akt twórczy, akt pisania to rodzaj catharsis?
  To rodzaj terapii, którą sami sobie prowadzimy, myśląc o pewnych sprawach, czy też o nich pisząc. Faktycznie emocje są bardzo duże. Ale kiedy przetrwamy, następuje catharsis, oczyszczenie. Niektórzy uważają, że pisarze kryminałów to takie mroczne postaci, a okazuje się, że większość autorów - przynajmniej tych, których znam - to osoby uśmiechnięte i raczej pogodne. Przynajmniej na zewnątrz, bo w kryminale nikomu nie można ufać (śmiech). Ale chyba jest tak dlatego, że te trudne sprawy przepracowuje się podczas pisania. Jednak w kryminale - nawet jeśli pojawiają się wątki humorystyczne, czy obyczajowe, trochę lżejsze - główna opowieść dotyczy morderstwa, czyli czegoś najbardziej ekstremalnego i najgorszego.

  REMIGIUSZ MRÓZ O SWOICH KSIĄŻKACH  Dlatego wśród autorów kryminałów jest tak wiele kobiet? Bo kobiety mają naturalną skłonność do dzielenia włosa na czworo i analizowania zachowań innych ludzi?
  To pomaga. Kobiety są niejako predystynowane do pisania kryminałów, bo to one od zawsze bardziej są zainteresowane tym, co się dzieje w społeczności. Mężczyźni szli polować, a kobiety zostawały i zajmowały się tym, co się dzieje w grupie. A wszystkie te relacje pomiędzy jej członkami mogą doprowadzić do sytuacji ekstremalnej, czyli do morderstwa. Kobiety są i dziś bardzo wyczulone na to, co się dzieje, na jakieś subtelne zmiany zachowania innych ludzi. Pisarce - kobiecie to pomaga w tworzeniu intrygi kryminalnej.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo