Katarzyna Gonera nie żyje. Sędzia Sądu Najwyższego miała 62 lata

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Zmarła sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Katarzyna Gonera – przekazał SN. – Orzekała w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odeszła wybitna prawniczka, doskonała cywilistka i specjalistka prawa pracy – napisał na platformie X wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Sąd Najwyższy przekazał w komunikacie, że 15 grudnia "w wieku niemal 63 lat, zmarła sędzia Sądu Najwyższego Katarzyna Gonera".

– Była sędzią 36 lat, na stanowisko sędziego SN powołana z dniem 4 stycznia 2000 r., orzekała w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – czytamy w komunikacie na stronie SN.

Przypomniano, że Gonera "przeszła w stan spoczynku z dniem 1 listopada br.".

– Odeszła wybitna prawniczka, sędzia SN, Katarzyna Gonera. Wybitnie profesjonalna, perfekcyjna. Doskonała cywilistka, specjalistka prawa pracy. Nigdy nie zapomnę współpracy z nią na rzecz osób dyskryminowanych i wykluczanych. Cześć jej pamięci!" – napisał na platformie X wiceminister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska Krzysztof Śmiszek, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.

Adwokat Michał Wawrykiewicz podkreślił w mediach społecznościowych, że zmarła była "wspaniałą, mądrą i empatyczną prawniczką, wzorem rzetelności sędziowskiej".

– Bardzo mocno przeżywała bezprawny zamach na polskie sądownictwo w ostatnich latach – napisał na platformie X Wawrykiewicz dodając, że Gonera "była zaangażowana w działania Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS".

Sędzia Katarzyna Gonera "była po jasnej Stronie Mocy"

W ocenie sędziego Bartłomieja Przymusińskiego, członka zarządu i rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, sędzia Katarzyna Gonera "była po jasnej Stronie Mocy".

– Zapamiętałem ją jako osobę bardzo wyrozumiałą, wrażliwą i pełną troski o wizerunek sądownictwa – napisał na platformie X sędzia Przymusiński.

Katarzyna Gonera w Sądzie Najwyższym orzekała od 18 stycznia 2000 r. w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W latach 2010-2014 była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Zasiadała także w latach 1992-2009 w Zarządzie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Ponad to, była członkiem Zespołu Ekspertów przy Stowarzyszeniu Sędziów Rodzinnych Pro Familia. Uczestniczyła w pracach nad projektem ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, prowadzonych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy Ministrze Sprawiedliwości.

Podpisała apel z wezwaniem do pełnego wykonania lipcowych orzeczeń TSUE z 2021 r., w którym wezwano do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl