Kaskadowe pomiary prędkości: 7 stycznia 2020 r. kontrole policji w całej Polsce. Na czym polegają? Gdzie spodziewać się patroli?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Kaskadowe kontrole prędkości we wtorek, 7 stycznia 2020 r. mają potrwać do godz. 22.00.
Kaskadowe kontrole prędkości we wtorek, 7 stycznia 2020 r. mają potrwać do godz. 22.00. Łukasz Kaczanowski
Uwaga kierowcy, we wtorek 7 stycznia 2020 r. na drogach w całej Polsce trwa akcja „Kaskadowy pomiar prędkości”. Patrole policji nastawione są specjalnie na wyłapywanie uczestników ruchu drogowego, jadących z nadmierną prędkością. Na czym polega kaskadowy pomiar prędkości? Gdzie spodziewać się patroli?

Uwaga kierowcy! Trwają kaskadowe pomiary prędkości

Akcja „Kaskadowy pomiar prędkości” ma charakter ogólnopolski, potrwa 7 stycznia do godz. 22.00. Policjanci mają zwracać baczną uwagę na zbyt szybko jadące samochody i motocykle, ale nie tylko - Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zapewnia, że będą reagować „poza wykroczeniami w postaci przekroczenia prędkości, również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego”.

Czytaj też: Poznań: Kaskadowy pomiar prędkości. Ponad 1300 osób przekroczyło prędkość. Za szybką jazdę możesz nawet stracić prawo jazdy

Kaskadowe pomiary prędkości: Gdzie spodziewać się patroli?

Patroli można spodziewać się szczególnie w miejscach, w których często dochodzi do wypadków spowodowanych zbyt dużą prędkością. Policjanci będą tam pojawiali się przynajmniej w dwóch miejscach, mierząc prędkość zarówno za pomocą ręcznych fotoradarów, jak i tych zamontowanych na będących w ruchu radiowozach, także nieoznakowanych.

Sprawdź też:

Do tego trzeba pamiętać, że policja może prowadzić kontrole także w miejscach dotąd spod nich wyjętych, m.in. nawet tam, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się.

Kaskadowe pomiary prędkości: Na czym polegają?

Kaskadowy pomiar polega na sprawdzaniu prędkości na krótkich odcinkach przez dwa, trzy lub nawet więcej patroli, co ma przeciwdziałać sytuacjom, w których kierowcy widząc patrol zwalniają, a po jego ominięciu przyspieszają łamiąc ograniczenia prędkości pewni, że kolejnej kontroli prędko nie spotkają.

Sprawdź też:

- Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami – przypomina Biuro Ruchu Drogowego.

Poza ewentualnym mandatem karnym oraz powiększeniem zbioru swojej „kolekcji punktów karnych” kierujący ryzykują również utratą prawa jazdy. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. W 2019 roku prawie 49 tys. osób zostało zatrzymanych do kontroli z tego właśnie powodu.

Policja apeluje nie tylko o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, ale także by zwalniali i zachowywali szczególną uwagę m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

SPRAWDŹ SIĘ: 15 słów prawdziwego poznaniaka. Znasz wszystkie?

ZOBACZ TEŻ:

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl