Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kartony podrożały, bo surowiec jest coraz droższy. Pandemia zapakowała popyt do pudeł

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W czasie pandemii znacznie częściej korzystamy z przesyłek. To nakręciło popyt na kartony
W czasie pandemii znacznie częściej korzystamy z przesyłek. To nakręciło popyt na kartony Obraz congerdesign z Pixabay
W pandemii częściej robimy zakupy przez internet, więc wzrósł popyt na kartony. To podniosło ceny, ale producenci opakowań twierdzą, że nie oni na tym korzystają, bo za surowiec do produkcji płacą więcej. W dodatku coraz częściej go brakuje.

- Drożejące kartony podnoszą także nasze koszty produkcji - mówi Andrzej Skiba, właściciel Zakładów Mięsnych Skiba w Chojnicach. Opakowania kartonowe, które kupują, w ciągu roku podrożały średnio o 20 proc.

Nastolatek z Brazylii tworzy repliki motocykli z kartonu

Zdaniem Witolda Choińskiego, prezesa zarządu Związku Polskie Mięso, w czasie pandemii ceny za niektóre rodzaje kartonów wzrosły nawet 4-krotnie!

Zakupy na odległość potrzebują więcej opakowań

- Zapotrzebowanie na opakowania zwiększyło się przede wszystkim z powodu pandemii, ponieważ dużo towarów jest kupowanych przez internet - mówi Daniel Trzciński, dyr. zakładu Martex Opakowania w miejscowości Chmielniki (pow. bydgoski), który podkreśla, że u nich tak dużych podwyżek nie było, ale za surowiec ich firma płaci coraz więcej.

To też może Cię zainteresować

- My też potrzebujemy coraz więcej kartonów, bo sprzedaż żywności ekologicznej - szczególnie w dobie walki z koronawirusem - bardzo się rozwija - twierdzi Mieczysław Babalski, który w Pokrzydowie k. Brodnicy prowadzi rodzinną wytwórnię makaronu. - Sprzedażą przez internet zajmujemy się od czterech lat, ale od 2020 roku bardzo ona wzrosła. No i dlatego kupujemy coraz więcej kartonów, a one niestety ciągle drożeją.

Surowiec podrożał i trzeba na niego czekać

Stefania Wiśniewska - wiceprezes wytwórni opakowań WOK w Brodnicy przyznaje, że popyt na opakowania kartonowe jest coraz większy i ich firma chętnie zwiększyłaby jeszcze produkcję, ale brakuje surowca. - Tekturę na opakowania produkujemy sami i co miesiąc dowiadujemy się, że surowiec znowu podrożał - mówi Stefania Wiśniewska.

Jej zdaniem w ciągu roku surowiec podrożał o prawie 100 proc. i przypuszcza, że nie koniec na tym. W dodatku jest to towar coraz bardziej deficytowy, więc trzeba dłużej na niego czekać. - Takie problemy mają producenci kartonów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - zauważa wiceprezes. - I pewnie jeszcze długo nie zostanie on rozwiązany.

Skup surowców wtórnych nie działa jak należy

Jeśli brakuje materiału do produkcji kartonów, to skup surowców wtórnych powinien stać się bardziej atrakcyjny zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

- Nie kupujemy kartonów, chociaż moglibyśmy to robić- powiedział Andrzej Bogusławski, współwłaściciel bydgoskiego skupu surowców wtórnych. - Wymogi dotyczące skupu kartonów są tak wyśrubowane (kartony są zaliczane do materiałów łatwopalnych niebezpiecznych), że nie chcemy się tym zajmować. Nie warto, tym bardziej, że w pudłach ludzie często zostawiają np. resztki styropianu.

Twierdzi, że ich firma z podobnych powodów może za pewien czas zrezygnować także ze skupu gazet i ulotek. Zatem w ofercie pozostanie złom.

- Na drożejących cenach kartonów, tak jak na stali, najwięcej zarabiają spekulanci - uważa Andrzej Bogusławski. - Obserwujemy np. niewielki wzrost cen skupu niektórych rodzajów złomu, tymczasem ceny metalowych elementów budowlanych są bardzo wysokie. Z kartonami jest podobnie.

To też może Cię zainteresować

Zdaniem wiceprezes Wiśniewskiej podczas pandemii z polskiego rynku zniknęło sporo małych punktów skupu np. makulatury. Nie przetrwały.

- W Polsce rynek surowców wtórnych nie działa prawidłowo, bo jest przeregulowany - twierdzi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. - A na drogich surowcach rzeczywiście zarabiają m.in. spekulanci, którzy od wielu miesięcy zapełniali swoje magazyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska