Karolina Pawliczak i Elżbieta Zielińska o śmierci ośmioletniego Kamilka. "Wiele rzeczy nie zadziałało poprawnie"

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
- Wiele rzeczy nie zadziałało i rzeczywiście ludzka empatia jest wydaje mi być najmocniejsza do takiej ochronny. Bo jeżeli ten chłopiec był polewany wrzątkiem i kładziony na piecu, to na pewno nie działo się to w ciszy - powiedziała w najnowszym programie iPolitycznie Elżbieta Zielińska z Prawa i Sprawiedliwości w odniesieniu do tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka. - Ważna jest kwestia przeanalizowania tej całej sytuacji i wyciągnięcia wniosków, żeby takie dramaty się po prostu nie zdarzały - dodała Karolina Pawliczak z Nowej Lewicy. Posłanki poruszyły również kwestię projektu ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców".

"Nie zadziałało wiele rzeczy". Posłanki zgodne ws. śmierci ośmioletniego Kamilka

Posłanki Elżbieta Zielińska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Karolina Pawliczak z Nowej Lewicy w najnowszym programie iPolitycznie zapytane zostały o tragiczną śmierć ośmioletniego Kamilka, który zginął w wyniku obrażeń zadawanych mu przez jego ojczyma. Jak zaznaczyły, w tym temacie nie zadziałało wiele rzeczy, a wnioski z tej sytuacji powinny doprowadzić do tego, żeby podobne zdarzenia nie miały miejsca w Polsce.

- Wiele rzeczy nie zadziałało i rzeczywiście ludzka empatia jest najmocniejsza do do takiej ochronny, bo jeżeli ten chłopiec był polewany wrzątkiem i kładziony na piecu, to na pewno nie działo się to w ciszy. Myślę, że ktoś słyszał i ktoś zdawał sobie sprawę z tego, jaka tam jest sytuacja. Nawet jeżeli ktoś nie wychodzi z mieszkania, to jednak pewne rzeczy widać. Bardzo często się mówi, że zawiódł czynnik ludzki. Ja myślę, że w takich sprawach to nie powinniśmy się odwoływać do czynnika ludzkiego. Ten temat powinien być poruszony i powinniśmy wskazywać winnych z imienia i nazwiska. Nie możemy cały czas pod przykrywką czynnika ludzkiego pomijać tego, że jednak ktoś nie wywiązał się ze swoich obowiązków. A jeżeli dziecko miało widoczne ślady po przypalaniu papierosem, to jednak powinno się zwrócić na to uwagę - powiedziała Elżbieta Zielińska.

- Straszny dramat i najgorsze jest to Szanowni Państwo, że my żyjemy tymi emocjami wszyscy. Wierzyliśmy w to, że temu chłopcu uda się przeżyć. Widzieliśmy jego dramatyczną walkę o przeżycie, a z drugiej strony jest kwestia przeanalizowania tej całej sytuacji i wyciągnięcia wniosków, żeby takie dramaty się po prostu nie zdarzały w naszym kraju. Bo niestety one cały czas mają miejsce. Myślę, że potrzeba jest kompleksowych rozwiązań systemowych, bo zgadzam się z panią poseł, że zawiodło wiele czynników, od tego ludzkiego po procedury, i to należy przeanalizować bardzo szczegółowo - zwróciła z kolei uwagę Karolina Pawliczak.

Spór wokół ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców"

Dyskusję wywołał natomiast temat projektu ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców", o której posłanki miały odmienne zdania. Jak zaznaczyła Karolina Pawliczak, jej zdaniem ustawa jest tematem zastępczym, a "Prawo i Sprawiedliwość chce nastraszyć Polaków". Elżbieta Zielińska podkreśliła z kolei, że każdy rodzic powinien mieć prawo do wychowania dzieci we własnych wartościach, o czym mówi Konstytucja RP.

- Ja na razie słyszę tylko słowa, czy gesty płynące ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości, z panem Kaczyńskim na czele, który w tych kwestiach chce się merytorycznie wypowiadać, choć myślę, że jego wiedza jest dość ułomna. Myślę też, że to jest tak naprawdę temat zastępczy. Dzisiaj powinniśmy się zajmować kwestią bezpieczeństwa dzieci w związku z tą sytuacją, o której rozmawialiśmy przed chwilą - powiedziała posłanka Nowej Lewicy.

- Nie wiem, co wy państwo chcecie w tym projekcie uzyskać, jaki jest cel, jakie jest założenie, bo sama edukacja seksualna, mówienie na przykład o antykoncepcji, poznawaniu własnego ciała - ja nie przyjmuję, żeby to była negatywna historia. Przyjmuję, że państwo tutaj chcecie nastraszyć Polaków i pokazać, że to jest niebezpieczna sytuacja - dodała Karolina Pawliczak.

- Ale każdy rodzic powinien mieć prawo, i to jest prawo konstytucyjne, bo mówi o tym artykuł 48 Konstytucji, że rodzic ma prawo do wychowania dziecka po prostu we własnych wartościach. Mówimy o seksualizacji rozumianej jako narzucenie pewnych norm, które przynależą jednak do świata dorosłych - odpowiedziała Elżbieta Zielińska.

- Dotykamy tej grupy bardzo małych obywateli i dzieci. Tam są treści związane z masturbacją, antykoncepcją. A przecież w Polsce współżycie z osobą poniżej 15. roku życia jest przestępstwem. Więc dlaczego my zachęcamy dzieci i mówimy o tej antykoncepcji? Od 2002 roku w Polsce działa taka grupa jak Ponton i ta grupa próbowała wielokrotnie wchodzić do szkół. To są osoby bez przygotowania pedagogicznego, to nie są lekarze, a próbują wchodzić do szkół i prowadzić zajęcia, w których nie mogą uczestniczyć nauczyciele. Powinniśmy chronić dzieci przed takimi grupami, gdzie nie ma wiedzy na temat tego, jakie oni tak naprawdę treści przekazują - dodała posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

od 16 lat

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl