Karol Nawrocki: Głosy o likwidacji IPN są szkodliwe dla Polski

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki fot. Jakub Steinborn
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powiedział w poniedziałek, że pojawiające się głosy o konieczności likwidacji IPN "są szkodliwe dla Polski i głęboko nieprzygotowane pod względem merytorycznym. IPN wykonywał, wykonuje i będzie wykonywać pracę dla państwa polskiego" – dodał.

W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach w poniedziałek odbył się briefing prezesa IPN dra Karola Nawrockiego w związku z 25-leciem wydania ustawy o IPN, podsumowaniem działalności Delegatury IPN w Kielcach i wręczeniem nagrody Świadek Historii.

Prezes zaznaczył, że proces transformacji ustrojowej, który rozpoczął się w roku 1989 "przebiegał bez dedykowanej do tego instytucji".

"Sprawiło to, że w latach dziewięćdziesiątych życie publiczne i polityczne wypełniło się osobami odpowiedzialnymi za działalność i funkcjonowanie w systemie totalitarnym, co naturalne, także katami systemu komunistycznego, którzy byli w polskim Sejmie, jak i instytucjach publicznych na różnych szczeblach" – powiedział prezes IPN.

IPN to instytucja unikatowa

"Proces transformacji ustrojowej nie skończył się. IPN składa wnioski o uchylenie immunitetów sędziom, prokuratorom stanu wojennego i rozlicza zbrodnie także z lat osiemdziesiątych. Pewien zasadniczy i fundamentalny przełom w procesie transformacji ustrojowej przyszedł dokładnie 25 lat temu, kiedy polski parlament głosami sześciu ugrupowań politycznych odrzucił weto prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i podjął ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu" – mówił.

Zaznaczył, że IPN to instytucja, która "nie tylko zajmuje się zbieraniem, gromadzeniem i udostępnianiem rozproszonych przed 1989 r. akt aparatu represji systemu komunistycznego i systemu niemieckiego nazizmu, ale to także instytucja, która poszukuje, identyfikuje i chowa ofiary zbrodni systemów totalitarnych. To instytucja unikatowa nie tylko w skali Polski, ale Europy i całego świata, mająca szereg kompetencji" – dodał.

Pytany o głosy o likwidacji IPN, odparł, że "poza głosami przedstawicieli środowiska, które zdobyło nieco ponad 7 proc. poparcia (w wyborach parlamentarnych), nie słyszałem takich głosów, które przekonywałyby nas do tego, że IPN mógłby zostać zlikwidowany" – stwierdził.

"Jeśli one by się powszechnie rzeczywiście pojawiły, to ci politycy musieliby wziąć pod uwagę, że likwidując IPN, osłabiają nie tylko jakość życia w demokratycznym państwie prawa, ale wpływają także na procesy tożsamościowe. Doprowadzą do tego, że nie będziemy po dekadach odnajdywać i chować ofiar systemów totalitarnych, nie wiadomo, co z procesami lustracyjnymi, a one są wciąż żywe. Takie głosy uznaję za głęboko nieprzygotowane pod względem merytorycznym, a z drugiej strony bardzo szkodliwe dla Polski. IPN wykonywał, wykonuje i będzie wykonywać pracę dla państwa polskiego" – podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
IPN został powołany za czasów rządów Jerzego Buzka w 1999 roku , przeżył tyle różnych partii oraz rządów i nie powinno się go ruszać, ale za to pilnować aby politycy nie pchali do niego swoich brudnych łapsk.
z
zb
Zlikwiduje się ipn, spali akta i już wszyscy TW będą czyści. Cóż, tylko Polska jako jedyny kraj nie przeprowadziła dekomunizacji.
Wróć na i.pl Portal i.pl