Karnawał w Rio de Janeiro 2018: Sambodrom został... poświęcony

Na sambodromie w Rio de Janeiro już w ubiegłym tygodniu odbyła się próba generalna przed słynną karnawałową paradą samby. Podczas próby generalnej przeprowadzono m.in. święcenie sambodromu i uczestników parady. Ubrani na biało tancerze za pomocą zielonych gałązek skropili wodą święconą całą trasę pochodu. Za nimi przemaszerowali inni tancerze z różnych szkół samby. Próbie generalnej przyglądała się wielotysięczna publiczność, ale prawdziwe tłumy pojawiły się dopiero 11 i 12 lutego.

CZYTAJ TEŻ | KARNAWAŁ W RIO DE JANEIRO. KSIĘŻNICZKI Z FAWELI NA POLICYJNYM BALU DEBIUTANTEK

W karnawałowej paradzie w Rio de Janeiro wzięły udział tysiące tancerzy i tancerek. Przez sambodrom przejechały ogromne platformy z tancerzami i muzykami, którzy wygrywali rytmy samby. W paradzie wzięło udział siedem z trzynastu brazylijskich szkół samby. Rywalizowały o miano najlepszej, a każda z nich była oceniana przez sędziów w dziesięciu kategoriach, m.in. za kostiumy i grę na bębnach. Spośród nich jury wyłoniło zwycięzców, wyniki ogłoszono ostatniego dnia karnawału.

Katarzyna Stocka "Kashira" znów na sambodromie!

Karnawał w Rio de Janeiro 2018 to kolejna taka impreza z udziałem naszej rodaczki. Katarzyna Stocka, znana też jako Kashira, na sambodromie pojawiła się w tym roku w niesamowitym czarno-złotym kostiumie. Polka wystąpiła jako solistka, reprezentowała szkołę Renascer de Jacarepagua.

"Dziękuje wszystkim, którzy pomogli mi się tam znaleźć, dzięki Wam wystąpiłam tam po raz pierwszy i mogę kontynuować tą wspaniała przygodę. Niedługo do Was wracam" - napisała Kasia Stocka na swoim koncie na Facebooku. A tak o tej niezwykłej przygodzie opowiadała w 2016 roku.

Źródło: TVN 24

Rio de Janeiro 2018 | Karnawał w Rio | "Impreza krów"

Karnawał w Rio de Janeiro 2018 to także okazja dla kobiet, by przypomniały o swoich prawach. W Brazylii przedstawicielki płci pięknej są często ofiarami molestowania seksualnego. Aktywistki zorganizowały imprezę „Mario, dołącz do reszty kobiet”, podczas której występowały same kobiety, a uczestniczki przebrały się za zwierzęta.

ZOBACZ TEŻ | BAL DZIENNIKARZY 2018. WŚRÓD GOŚCI M.IN. LARA GESSLER, EDYTA HERBUŚ I DARIA ŁADOCHA

Porównania do m.in. krów, kur czy piranii są w Brazylii synonimem prostytutki. Takie pogardliwe określenia często padają z ust mężczyzn w stosunku do kobiet w skąpych strojach. Zabawie towarzyszyły feministyczne hasła oraz akcja rozdawania naklejek „Moje piersi, moje zasady”.

POLECAMY: