Karma dla szczeniaka – żeby nasz pupil był zdrowy i szczęśliwy

Materiał partnera zewnętrznego
Nasza miłość do psów może przejawiać się w wielu aspektach. Możemy zasypywać naszego czworonożnego przyjaciela prezentami, smakołykami, rozpieszczać go do woli, a nawet pozwalać mu, by spał z nami w łóżku. Nade wszystko jednak powinniśmy pamiętać, że zwierzak szczęśliwy, to zwierzak zdrowy. O tę ostatnią kwestię należy dbać od jego najwcześniejszych dni. Jak karmić szczeniaka, by rozwijał się prawidłowo?

Wchodząc do dobrze zaopatrzonego sklepu zoologicznego, stajemy zwykle przed wyborem wielu marek karm dla psów. Jednak w przypadku tego typu zakupów, nie powinniśmy nadmiernie ufać naszej intuicji, która ostatecznie zawsze skłoni nas do wyboru karmy na chybił trafił, kierując się ceną lub ładnym opakowaniem. Dieta naszego szczeniaka powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do jego wzrostu, wagi, rasy oraz stanu zdrowia. Ale nie tylko!

Punkt pierwszy: dobre nawyki

Właściwe przyzwyczajenia żywieniowe powinniśmy wypracowywać u naszego szczeniaka od jego najwcześniejszych dni. Jeżeli pozwolimy sobie na zbytnią samowolkę w dziedzinie karmienia pieska, może to poważnie odbić się na jego zdrowiu, rozwoju, a nawet zachowaniu. Przede wszystkim należy podporządkować się schematom i działać konsekwentnie według rozpiski. Prawdą jest, że jeżeli właściciel sam wyrobi w sobie pewne dobre przyzwyczajenia, psu również będzie łatwiej się im podporządkować. Jak wygląda schemat karmienia szczeniaka? To bardzo proste. Młode pieski mają ogromny apetyt, co związane jest z ich rozwojem. Łatwo paść ofiarą błagalnego spojrzenia szczenięcych oczu, jednak trzeba być silnym i okiełznać swoje dobre serce! Nie wolno karmić zwierzaka, kiedy tylko pojawi się przy stole podczas naszego posiłku. Wiem, że to trudne, jednak rutyna jest w tym przypadku kluczem do zapewnienia psu prawidłowego rozwoju. Tajemnicą sukcesu są regularne odstępy pomiędzy kolejnymi ucztami. Uwaga, szczeniak powinien jadać maksymalnie 4 razy dziennie!

Nie bez znaczenia dla właściwego rozwoju psa są również ilości podawanej mu karmy. Powinny być one umiarkowane i zawsze takie same. W tym miejscu również apeluję do zdrowego rozsądku właścicieli psów. Często zdarza się, że chcemy nagrodzić naszego psiaka, wsypując do miski nieco więcej karmy niż zazwyczaj. Nie jest to dobry ruch. Maluch może w ten sposób przyzwyczaić się do większych porcji, przejeść się lub zostawiać niedojedzone resztki w misce, narażając jedzenie na psucie się. Uważajmy również, by czworonożny malec nie dobierał się do śmietnika! Każdy właściciel psa wie, że domowy kosz to prawdziwy szwedzki stół dla ich podopiecznych. Starajmy się również zachowywać stałe pory karmienia, nie przekraczając granicy, którą jest godzina 18.00. Pamiętajmy też, że dzielenie się swoim obiadem może być również dla psa niebezpieczne. Ludzkie jedzenie może być dla psa nie tylko zbyt ciężkostrawne, ale również toksyczne.

Punkt drugi: szukamy dobrej karmy dla szczeniaka!

Jak już wspominałem, sklepy zoologiczne obfitują dziś w dobrej jakości psie jedzenie. Zanim jednak dokonamy zakupu, sprawdźmy najpierw, co będzie najlepsze dla naszego psiaka. Dobrym źródłem wiedzy są profesjonalne strony dla psiarzy oraz witryny producentów psiej karmy. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u weterynarza, który najlepiej doradzi, jaki rodzaj karmy najodpowiedniejszy będzie dla naszego szczeniaka. Psi przysmak powinien być dopasowany do jego wzrostu, wagi, rasy i stanu zdrowia. Dobrze dobrana karma zapewni zwierzakowi zdrowie, dobre samopoczucie, a przede wszystkim optymalny wzrost. Choć szczeniak potrzebuje średnio o 1/3 składników odżywczych więcej niż dorosły pies, powinny być one podawane w dużo mniejszych porcjach.

Kolejną rzeczą, którą każdy właściciel psa powinien wykuć na blachę, jest lista składników, które nigdy nie powinny znaleźć się w diecie czworonoga. Wśród elementów trujących nieodmienne prym wiedzie czekolada, dalej są rodzynki, sól, cukier, ostra papryka, makadamia, awokado oraz orzechy. Psi żołądek źle reaguje również na por, czosnek, cebulę, surowe jaja, mleko, tłuszcz, surowe mięso i ryby. Nikomu nie powinno przychodzić również do głowy, by podawać swojemu podopiecznemu alkoholu, ciasta drożdżowego, a nawet migdałów, ziemniaków, moreli, wiśni, śliwek czy grzybów. Również pasta do zębów, którą myjemy psie zęby, powinna być specjalną pastą przeznaczona wyłącznie do tego celu.

Punkt trzeci: zaufajmy sprawdzonym markom

Producenci karmy dla szczeniąt starają się zwykle, by jasno informować swoich klientów o tym, jak karmić mają swoje psy. Na stronach internetowych poświęconych konkretnym produktom znajdziemy użyteczne tabele i mnóstwo porad, które pomogą nam w prawidłowym karmieniu czworonoga. Dla psiaków, które mają specjalne potrzeby, związane z alergią lub wrażliwością pokarmową, przygotowano specjalne karmy bogatsze w wartościowe składniki lub pozbawione składników dla nich alergennych. Idealna karma dla szczeniaka powinna być skomponowana z dobrze dobranych składników, o czym świadczy pełna, precyzyjna lista produktów użytych do przygotowania psiego jedzenia.

Punkt czwarty: zdrowy rozsądek

Najwcześniejszy etap życia psa to czas, kiedy odpowiednia dieta jest najważniejsza. Szczeniaki wykazują się ogromnym zapotrzebowaniem energetycznym, o wiele większym od dorosłego psa. Co istotne, karma dla maluchów powinna mieć inny bilans składników odżywczych niż pokarm dla psów dorosłych. Różnica tkwi w ilości białka, tłuszczy, wapnia, fosforu oraz minerałów zawartych w pokarmie. Skąd te różnice? To proste, wynikają one z tempa przyrostu tkanki kostnej oraz mięśniowej szczeniaka. Rozwijający pies wymaga większej ilości elementów niezbędnych do stawania się zdrowym, silnym i szczęśliwym psem. Starajmy się pohamować ciągoty do wzbogacania psich potraw o składniki, które z jakichś przyczyn sami uznamy za dobre. To zawsze okazuje się pułapką. Karma przygotowana przez specjalistów jest odpowiednio zbilansowana i daje nam pewność, że nasz pies przyjmie ją bez niepotrzebnych rewelacji. Zaburzanie proporcji elementów odżywczych może źle wpłynąć nie tylko na samopoczucie naszego czworonoga, ale również zaszkodzić jego rozwojowi. Specjaliści radzą zachować rozsądek, trzymać się dobrych schematów i ufać sprawdzonym produktom, które od lat pomagają rozwijać się milionom psów na całym świecie. Śmiało umawiajmy się również na wizyty u weterynarzy, którzy najlepiej doradzą nam, jakiego rodzaju karmy potrzebuje nasz szczeniak. Bogatsi o tę wiedzę będziemy w stanie serwować maluchowi karmę, która uczyni z niego silnego, zdrowego i szczęśliwego zwierzaka. Nie ufajmy instynktowi, a każdą rewelację znaleziona w Internecie traktujmy z rezerwą, zawsze konfrontując z faktami ze stron producentów lub gabinetu weterynarza.

Dodaj ogłoszenie