Karkonosze pokryte białym puchem. To zupełnie inny świat. Jak w bajce! [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Karkonosze zimą - Schronisko Samotnia, Kościółek Wang, Szrenica, Schronisko na Hali Szrenickiej, w drodze na Śnieżkę.
Karkonosze zimą - Schronisko Samotnia, Kościółek Wang, Szrenica, Schronisko na Hali Szrenickiej, w drodze na Śnieżkę. Fot. Magdalena Olechnowicz
Karkonosze zachwycają o każdej porze roku. Jednak zimą nie dla każdego są dostępne. Warto jednak podjąć wyzwanie. Nieskazitelna biel śniegu, świerki uginające się pod jego ciężarem i te niezapomniane widoki ze szczytu... Wszystkiego nie da się opisać. Piękno gór zimą oddają jednak fotografie.

Karkonosze są pasmem Sudetów z najwyższym szczytem - Śnieżką - białą królową, która majestatycznie wznosi się nad innymi szczytami na poziomie 1602 m n.p.m. i którą łatwo rozpoznać z daleka. Karkonosze kocham od dzieciństwa - trasę na Śnieżkę pokonywałam kilkadziesiąt razy wszystkimi możliwymi szlakami. Najpiękniejszy z nich wiedzie przez Kocioł Łomniczki - jednak zimą odradzam to wejście ze względu na spadające lawiny. Szlak zimą jest zamykany ze względu na bezpieczeństwo.
Zimą najprościej jest wdrapać się czarnym szlakiem, idąc od Karpacza - szlak zaczyna się w pobliżu dolnej stacji kolejki na Kopę. Można też zacząć przy Kościółku Wang i po drodze zajść do urokliwego Schroniska Samotnia i do Strzechy Akademickiej.

Planując dłuższą wyprawę, można przejść całe pasmo Karkonoszy czerwonym szlakiem - zwanym przyjaźni polsko-czeskiej, gdyż wiedzie grzbietem gór, wzdłuż granicy. Możemy zacząć na Przełęczy Okraj - idąc z Kowar, a zakończyć w Szklarskiej Porębie. To jednak bardzo długa wyprawa, podczas której warto zaplanować nocleg w schronisku, których po drodze mijamy wiele.
Zaczynając wędrówkę od Przełęczy Okraj, idziemy przez Skalny Stół na Śnieżkę, a dalej do Schroniska Strzecha Akademicka i Samotnia. Stąd można zejść do Karpacza, zwiedzając po drodze urokliwy Kościółek Wang, a można pójść dalej.
Wybierając ten wariant, warto po drodze zaplanować nocleg w schronisku.

Idąc dalej dochodzimy do Schroniska Odrodzenie - stąd możemy zejść w dół do Przesieki, a możemy udać się w kierunku Szrenicy, mijając po drodze Śnieżne Kotły - miejsce, które zachwyca za każdym razem, kiedy tam jestem. Stąd możemy zejść do Schroniska pod Łabskim Szczytem albo pójść dalej do Szrenicy i Schroniska na Hali Szrenickiej, skąd schodzimy do Szklarskiej Poręby, mijając po drodze Wodospad Kamieńczyk.

Wariant długiej wyprawy proponuję zostawić na letnią porę roku - zwłaszcza turystom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. Na początek warto wybrać się na kilka krótszych wypraw - na przykład do Schroniska Samotnia, którego położenie śmiało może konkurować ze Schroniskiem nad Morskim Okiem, na Szrenicę, czy też na Śnieżkę czarnym szlakiem.
Może się jednak okazać, że wyprawę na Śnieżkę skończymy w Domu Śląskim ze względu na pogodę, która w górach jest nieobliczalna.

Podczas, gdy w Karpaczu świeci słońce, na wysokości górnej stacji kolejki na Kopę, okazuje się, że nic nie widać, gdyż mgła jest taka, że widoczność ograniczona jest do kilkunastu metrów, a wiatr tak gwiżdże, że trudno utrzymać równowagę!
W takiej sytuacji - ze względu na bezpieczeństwo - wypijmy gorącą czekoladę lub grzańca w schronisku i zawróćmy!

Przypomnijmy jednak, że w czasie obostrzeń ze względy na trwającą pandemię, nie można nocować w schroniskach. Czynne są za to bufety, w których serwowane są gorące napoje i posiłki. Udostępnione są także sale, w których zmarznięci turyści mogą się ogrzać.

Dzika plaża i klif w Rowach.

Zobacz także: Wycieczka w polskie góry. Tatry okiem fotoreportera GP24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Karkonosze pokryte białym puchem. To zupełnie inny świat. Jak w bajce! [ZDJĘCIA] - Głos Pomorza

Wróć na i.pl Portal i.pl