Kapsułowa garderoba - co to znaczy? Zasady tworzenia minimalistycznej garderoby. W co ubierać się do pracy i jak mniej wydawać na ubrania?

Ewa Żebrowska
W czasach, gdy sieciówki produkują mnóstwo ubrań, a w naszej szafie wieszaki uginają się od nadmiaru rzeczy, zaczynamy marzyć o tym, by mieć porządek i szansę na dobranie zestawu ubrań, który będzie uniwersalny. Jak stworzyć kapsułową garderobę, w której znajdą się potrzebne, pasujące do siebie ubrania? Dla kogo jest to najlepsze?

Garderoba kapsułowa to uniwersalne rzeczy, które mamy w swojej szafie oraz sezonowe dodatki, które je uzupełniają. Dzięki temu nasz styl jest spójny, elegancki i ponadczasowy. Dlaczego wciąż kupujemy nowe rzeczy i dajemy się skusić wizji tego, że wciąż czegoś w naszej szafie brakuje? Być może odpowiedzią będzie krótka historia o... zakupach.

Nie-miejsce - definicja

Nie-miejsce to pojęcie antropologiczne. Odnosi się do przestrzeni, w których ludzie szybko się przemieszczają i nie są do niej przywiązani - np. lotniska, centra handlowe, drogi szybkiego ruchu. Charakteryzują się dostępnością dla każdego i swoistą lekkością - na lotnisku czy w centrum handlowym gra przyjemna muzyczka, czas się zatrzymuje, a my przemieszczamy się tam anonimowo, nie nawiązując relacji, będąc częścią zjawiska.

Gdy więc znajdujemy się w centrum handlowym, stajemy się anonimowym uczestnikiem kultu nowoczesności, chociaż nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.
Jak się z tego wyrwać? Kupowanie staje się naturalne. Chociaż mamy już mnóstwo ubrań, to ciężko nam zrezygnować z wybrania się raz na jakiś czas do świątyni nowoczesności, żeby przejrzeć propozycje na nowy sezon. A wyprzedaże? Obok nich mało która kobieta może przejść obojętnie.

Konsumpcjonizm to jedno, a natura to drugie. Nie chodzi już tylko o to, że ubrania szyte są w krajach Trzeciego Świata. Coraz częściej zwracamy też uwagę na to, że ich masowa produkcja wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Chociażby barwienie ubrań zanieczyszcza rzeki i jeziora.

Jak kupować mniej? Jak kupować ubrania dobrej jakości?

To proste! Wystarczy zacząć przeglądać metki. Okaże się szybko, że drogie swetry są w połowie albo nawet większej części... akrylowe. Sklepy wciskają nam pod postacią modnego kroju sweter zrobiony z tego samego materiału, co szorstka wykładzina. Dlatego nie są ciepłe, chociaż mamy wrażenie, że powinny. Oczywiście, że gdybyśmy chcieli mieć modne ubranie dobrej jakości, to musielibyśmy za nie zapłacić co najmniej dwa razy więcej. Pojawia się więc pytanie o sens zakupów. Skoro mamy pełną szafę, to nie powinniśmy mieć problemy ze znalezieniem czegoś do ubrania. Jednak która z nas nie była w tej kryzysowej sytuacji? Z czego to wynika? Gubimy się w ubraniach z wyprzedaży, tych, które mamy, ale nie nosimy i rzeczach, które nosimy bez przerwy, aż są strasznie zniszczone. Bo kto nie ma ulubionych dżinsów czy koszulki, która już z czarnej zrobiła się szara?

Jakie materiały są dobrej jakości?

  • wełna
  • bawełna
  • jedwab
  • wiskoza
  • kaszmir

Materiały złej jakości

  • poliester
  • akryl

Dobrej jakości materiał poznamy po dotyku - jest miękki, delikatny, a skórze pozwala oddychać. Przepuszcza powietrze, ale też ogrzewa ją, gdy tego potrzebuje. Sztuczny materiał? Drażni, nie jest przyjemny, nie przepuszcza powietrza. A to, co go zupełnie dyskwalifikuje, to jakość - pierwsze pranie i do widzenia. Zmieni kolor, rozciągnie się albo zniekształci lub, co gorzej, porobią się na nim drobne kuleczki i będzie się nadawał tylko do zbierania jabłek w ogródku.

Kiedy poliester jest dobry? Gdy wykorzystywany jest w odzieży sportowej.

Kapsułowa garderoba - co to znaczy? Zasady tworzenia minimalistycznej garderoby. W co ubierać się do pracy i jak mniej wydawać na ubrania?

Jak ubierać się do pracy?

Dochodzimy do sedna - na co dzień potrzebujemy uniwersalności. Nawet, jeśli lubimy ubierać się kolorowo i nietuzinkowo, to chcemy, by inni widzieli, że mamy styl. Dobre ubranie to dobre samopoczucie. Spójność naszego stylu to ważna rzecz. Warto mieć w szafie rzeczy ekstrawaganckie, ale podstawę powinna stanowić baza. Jaka to baza? Tu z podpowiedzią przychodzi garderoba kapsułowa.

Garderoba kapsułowa - jak ją skonstruować?

Trzeba zacząć od przeglądu szafy. Co najczęściej nosimy, a czego unikamy? Lepiej oddać, sprzedać, albo wynieść do piwnicy niektóre ubrania niż oszukiwać się, że jeszcze będziemy je nosić.

Uniwersalny zestaw ubrań

Są takie kolory, które nam pasują i te, które zupełnie komponują się z naszą urodą. Czyj styl Was inspiruje? Kto ubiera się Waszym zdaniem bardzo stylowo? Zanim kupimy kolejną czerwoną spódniczkę do szafy, warto się zastanowić nad 3 sprawami.
Materiał, krój, dopasowanie. Jeśli znajdziemy perełkę, która ma dobry materiał, a jest w niskiej cenie, nie ma się co zastawiać. Druga rzecz - czy jest to krój, który lubimy i będziemy nosić? Czy może z myślą, że sprawdzi się na grilla albo działkę.

Nie sprawdzi. Może mamy gdzieś z tyłu głowy, że mama mówiła "przytyjesz trochę i będzie jak ulał", a potem się okazuje, że figura ta sama, ale ten krój po paru miesiącach w ogóle nam się nie podoba, więc ani to oddać komuś ani wyrzucić, bo szkoda.

Nie mam się w co ubrać - jak dobierać ubrania?

Szafa minimalistki
Co powinno znaleźć się w kapsułowej garderobie? Warto przyjrzeć się garderobie Francuzek - wybierają proste kroje i zawsze wyglądają elegancko. Co trzeba mieć w swojej szafie, by tworzyć uniwersalne zestawy do pracy?
Przykładowo:
3 pary butów - tenisówki, szpilki, botki. To podstawowe obuwie, które dopasujemy do każdego zestawu.
3 koszulki w podstawowych kolorach - szarą, białą, czarną, a oprócz tego ulubione t-shirty. Te 3 kolory możemy zestawić ze spódniczkami, dżinsami i szortami, więc mamy proste zestawy na wyjścia bez długiego stania przed szafą
3 sweterki z dobrego materiału
3 bluzki - elegancką, w paski (te zawsze wyglądają stylowo) i prosto
3 uniwersalne sukienki - prosta, w kwiaty i koktajlowa
1 biała, prosta koszula
3 pary dobrych dżinsów - i tak zazwyczaj mamy swoje ulubione pary, w których chodzimy praktycznie cały czas, więc warto mieć je pod ręką
Dodatki: apaszka, biżuteria, okulary przeciwsłoneczne

Szafa minimalistyczna - dla kogo?

Dla każdego, kto chce odpocząć od przymusu bycia na czasie (co w zasadzie jest złudzeniem, bo musielibyśmy pozbywać się rzeczy , które często po paru tygodniach są passé i kogo zakupy męczą. Ileż dni można spędzić na poszukiwaniu idealnej sukienki czy koszuli? Lepiej poczekać, aż na nią trafimy niż kupić coś, co nie do końca nam pasuje. W poszukiwaniu ubrań uniwersalnych warto robić zakupy on-line i odwiedzać second handy. Warto też zaglądać na blogi i Pinterest zanim wyruszymy do sklepu.

To jak z głodem i zakupami - jeśli wyjdziemy na zakupy z pustym żołądkiem, pewnie wrócimy ze sporą ilością niepotrzebnych rzeczy. Tak samo z uzupełnianiem szafy - zróbmy listę rzeczy, których potrzebujemy i uzupełnią garderobę i nie dajmy się opanować szaleństwu kupowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kapsułowa garderoba - co to znaczy? Zasady tworzenia minimalistycznej garderoby. W co ubierać się do pracy i jak mniej wydawać na ubrania? - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl