Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk: "Jestem...

  Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk: "Jestem sierotą po POPiS-ie? Tak mówił Dutkiewicz, ja mam dużą rodzinę samorządową"

  Paweł Siennicki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk: "Jestem sierotą po POPiS-ie? Tak mówił Dutkiewicz, ja mam dużą rodzinę samorządową"

  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Wielu Polaków jest zawiedzionych światem politycznym. Nie da się jednak funkcjonować na poziomie samorządu wielkomiejskiego bez partii politycznych. One są i trzeba to zaakceptować - mówi Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia.
  Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk: "Jestem sierotą po POPiS-ie? Tak mówił Dutkiewicz, ja mam dużą rodzinę samorządową"

  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Kim Pan jest, Panie Sutryk?
  Wrocławianinem. Dumnym ze swojego miasta, człowiekiem kochającym Wrocław.

  To jest jakaś zasłona dymna? Nie jest Pan politykiem?
  Nie, bo nikt nie uwierzy, że nim jestem. Zresztą to nie jest potrzebne ani mnie, ani ludziom, do których chcę trafić z moim przekazem. Jeśli już ktoś „wyzywa mnie” od polityków - podkreślam ten cudzysłów - to mówię, że jestem politykiem społecznym. Albo jeszcze lepiej - politykiem samorządowym. W tym dobrze się czuję.

  Widzę, że stara się Pan być w tym podobnym do Rafała Dutkiewicza, zresztą jest Pan podobny do niego nawet fizycznie.
  Faktycznie są pewne podobieństwa i to nie tylko fizyczne (śmiech). Z Rafałem Dutkiewiczem łączy nas pasja do Wrocławia, proszę mi wybaczyć, że będę to powtarzał jeszcze nieraz, ale ja naprawdę tak myślę i czuję.

  Dla mnie Rafał Dutkiewicz był pierwszym w Polsce symetrystą, politykiem, który próbował zaistnieć między PiS a Platformą, raz i drugi nawet wyruszał na Warszawę. Dziś w Polsce można wyłamywać się z tego podziału?
  Lubię uporządkowany świat. Dobrze czuję się w samorządzie, ale zdaję sobie sprawę, że wybory samorządowe w dużym mieście są wyborami politycznymi. Bo, w sporym uproszczeniu, prezydenci miast stają się politykami, wychodząc z tego formatu samorządowca. To się przydarzyło Rafałowi Dutkiewiczowi, dwa czy nawet trzy razy, kiedy próbował wesprzeć projekty polityczne o szerszym znaczeniu niż inicjatywy samorządowe. Ale za każdym razem motywacją było dobro miasta. Samorządy, obojętnie Warszawy, Wrocławia czy Gdańska nie funkcjonują w próżni administracyjnej, społecznej. Kiedy boksujemy się z tym otoczeniem, to może zrodzić się oczekiwanie: zróbmy coś więcej.

  Nie jestem sympatykiem PiS. Nie podoba mi się ten marsz, w wyniku którego odbiera się władzę samorządom


  To jakie są Pańskie poglądy? PiS czy Platforma?
  Definiuję się jako człowiek centrum, choć oczywiście zdecydowanie bliżej mi do Platformy. Staram się jednak czerpać z jednej i drugiej strony.

  Co takiego?
  Na przykład określając się jako polityk społeczny, trudno nie mieć socjaldemokratycznej wrażliwości. Uważam, że ludziom trzeba pomagać i to jest funkcja państwa. Trzeba wyrównywać poziomy, musimy być odpowiedzialni za innych. Ale też bliskie są mi wartości wolnorynkowe, jak najmniej państwa we wszystkich obszarach, a jak najwięcej swobody dla obywateli.

  To liberalny socjaldemokrata z Pana.
  W moim samorządowym świecie nie da się zapakować mnie do jednej szufladki, poza tym proszę pamiętać, że wartości, o których wspomniałem, nie są przyporządkowane tylko do partii politycznych, są dużo głębsze, znajdujemy je w sobie. Zna Pan partię polityczną, która reprezentuje 100% Pańskich przekonań i nie wychodzi poza nie?
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łysa menda

  lopi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  taki łysiejący **pek na niczym się nie zna chce rządzić i tyle jak schetyna i jarek z oczu **uj mu patrzy cwaniaczek ityle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzygać mi się chce na tego kandydata "niezależnego"

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Oddam na niego całą mierzwę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszyscy tylko nie sutryk

  japoniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Sutryk to reprezentant ukraińców w Wrocławiu...precz ..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko Sutryk

  swój chłop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Tylko Sutryk daje gwarancje, ze będzie tak jak było. Daje też gwarancje Dutkiewiczowi, że włos z głowy nie spadnie. Nic nie będzie grzebał aż się przedawni. Tylko Sutryk.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Figurant

  Wroclove (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Jako wroclawianin zapytałbym kandydata Sutryka jakie ma doświadczenie w zarządzaniu oprócz siedzenia w mopsie i dzielenia nieswojej kasy. Czy wie jak zlikwidować deficyt budżetu Wrocławia który o...rozwiń całość

  Jako wroclawianin zapytałbym kandydata Sutryka jakie ma doświadczenie w zarządzaniu oprócz siedzenia w mopsie i dzielenia nieswojej kasy. Czy wie jak zlikwidować deficyt budżetu Wrocławia który o ironio sam tworzył? Problemem wszystkich kandydatów Wrocławskich jest to że żaden z nich nie osiągnął nigdy komercyjnego sukcesu i nie rozumie co to oznacza zarabiać. Skoro w Poznaniu rządzi gość co pracował u Kulczyka to ja też takiego Chce we Wrocławiu. Może Leszek Czarnecki mógłby kogoś zaproponować? Bo inaczej czeka nas Dutkiewicz bis, a tego chyba nikt we Wrocławiu nie chce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo...

  kali (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

  Bardzo interesujący wywiad , bez rewolucji , stonowany i przemyślany. Dla mnie na tak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale jajca ! Kolejny "niezależny".

  Tym razem to nawet nie niezależny, ale "polityk społeczny" ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Nowa nowomowa - "polityk społeczny". A za plecami aferał Mieszkowski.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i jeszcze Czarzasty..

  swój chłop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  I jeszcze Czarzasty tam stoi , przegląd samych swoich... nie ma co

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL bis to nie Polska!

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Czyli jest możliwość pogonienia POPiS'u z fotela prezydenta Wrocławia i tak po kolei we wszystkich miastach, gminach i wsiach!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo