Kandydaci do Senatu z woj. śląskiego: Piecha i Religa to...

  Kandydaci do Senatu z woj. śląskiego: Piecha i Religa to niejedyne niespodzianki

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kandydaci do Senatu z woj. sląskiego: Oto najciekawsze kandydatury
  1/8
  przejdź do galerii

  Kandydaci do Senatu z woj. sląskiego: Oto najciekawsze kandydatury

  Znamy już nazwiska najważniejszych chętnych do reprezentowania regionu w Senacie. We wtorek upłynie termin rejestracji kandydatów.
  Wybory 2015 Oto kandydaci do Senatu

  Trzynastu senatorów wybierzemy jesienią w trzynastu jednomandatowych okręgach rozmieszczonych w województwie śląskim. Największe partie mają już kandydatów do Izby Wyższej, a na listach znajdziemy kilka nowych, znanych nazwisk: Markowski, Religa i… Piecha. We wtorek upływa termin rejestracji kandydatów.

  Po ostatnich wyborach regionalna delegacja w Senacie, najliczniejsza w Polsce (obok Mazowsza), była - poza jednym wyjątkiem - delegacją PO.
  Inauguracja JOW-ów przyniosła Platformie 12 mandatów, ten 13. zdobył stojący na czele własnego komitetu Kazimierz Kutz. Bieżącą kadencję z 2 senatorami w woj. śląskim kończy jednak PiS. Po śmierci Antoniego Motyczki, w Rybniku wybrano Bolesława Piechę (a po wyborach do euro- parlamentu jego miejsce zajęła Izabela Kloc), zaś uzupełniające wybory w Tychach i Mysłowicach, po przeprowadzce Elżbiety Bieńkowskiej do Brukseli, wygrał Czesław Ryszka.

  W Katowicach (okręg nr 80) Kazimierz Kutz nie zdobędzie kolejnego mandatu tylko dlatego, że zakończył polityczną karierę. Wystartuje za to jego konkurent sprzed 4 lat, prof. Jan Wojtyła. W 2011 r. kandydat PiS zdobył prawie 33 tysiące głosów w tym okręgu, co - biorąc pod uwagę wyższe notowania reprezentowanej przez niego partii - wskazuje na kapitał, który zapewnić ma mu miejsce w Senacie. Jego najważniejszym rywalem będzie Andrzej Misiołek z PO, obecny senator, ale z okręgu bytomsko-zabrzańskiego. Misiołek został przeniesiony do Katowic, bo w Zabrzu Platforma miała wystawić prof. Mariana Zembalę. Ale gdy minister zdrowia trafił na listę do Sejmu, Misiołek i tak musiał zostać w Katowicach.  Ciekawą sytuację mamy w okręgu cieszyńsko-żywieckim (nr 79), gdzie szansę na reelekcję ma Tadeusz Kopeć: wybrany 4 lata temu z listy PO, a dziś kandydat PiS. Platforma wystawi przeciwko niemu prof. Karola Węglarzego, byłego posła w PRL i radnego sejmiku. Jednym z niezależnych kandydatów będzie w Cieszynie prof. Ryszard Barcik, rektor Akademii Techniczno--Humanistycznej w Bielsku-Białej. W samym Bielsku (nr 78) natomiast wystartują: obecny senator Rafał Muchacki (PO), radny sejmiku Andrzej Kamiński (PiS) i Ryszard Wójcik (PSL).

  W Sosnowcu i Jaworznie (nr 77) kandydata ma mieć Zjednoczona Lewica. Będzie nim Tomasz Niedziela, radny SLD w sosnowieckim samorządzie. Mandatu broni Bogusław Śmigielski (PO). PiS wystawia Michała Potocznego, zaś PSL Sylwię Kołton. Drugi z okręgów Zagłębia, obejmujący m.in. Dąbrowę Górniczą (nr 76), dziś reprezentowany jest przez Zbigniewa Meresa (PO). 4 lata temu Arkadiusz Grabowski (PiS), obecny radny sejmiku, zdobył od niego 20 tys. głosów mniej. Czy jesienią te proporcje się odwrócą? O Senacie myśli też Rafał Pietrzyk, radny powiatu będzińskiego, kandydat Zjednoczonej Lewicy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo