1/19
Alergia na pyłki trwa od początku roku, a szczególnie nasila...
fot. schulzie/Getty Images

Co pyli w lutym i marcu? Sprawdź w kalendarzu pylenia 2023. Podajemy, kiedy zaczyna się i kończy pylenie uczulających gatunków traw i drzew

Alergia na pyłki trwa od początku roku, a szczególnie nasila się już w marcu. Zobacz kalendarz pylenia 2023 i sprawdź, kiedy pylą najbardziej alergizujące rośliny!

Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/19
W Polsce najczęściej uczulają pyłki traw, zbóż, drzew i...
fot. galsand2/123RF

Które pyłki najczęściej uczulają w Polsce?

W Polsce najczęściej uczulają pyłki traw, zbóż, drzew i roślin uważanych za chwasty, a także zarodniki grzybów i pleśni. Wywołują objawy alergii oddechowej i krzyżowej.

Pyłki to mikroskopijne zarodniki roślin. Dostają się do organizmu drogą wziewną. Kiedy dotrą do błon śluzowych, uwalniają się z nich cząsteczki, które działają uczulająco.

Objawy alergii na pyłki drzew mogą nasilać także niektóre produkty spożywcze (m.in. sery żółte i pleśniowe, czekolada, kiszonki, wędliny, wędzonki, marynaty, ostre przyprawy, cytrusy, drożdże, truskawki, pomidory, musztarda oraz alkohol).

3/19
W Polsce jako pierwszy w kalendarzu pylenia roślin pojawia...
fot. fotogigi85/123RF

Kiedy pyli leszczyna?

W Polsce jako pierwszy w kalendarzu pylenia roślin pojawia się alergen pochodzący od leszczyny. Według informacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (dane z kwietnia 2022 r.) pyłki leszczyny można obecnie zaobserwować w powietrzu już od połowy stycznia do połowy marca. Najwyższe stężenie pyłków leszczyny notowane jest na przełomie tych miesięcy.

U osób uczulonych często obserwuje się także reakcje alergiczne na pyłki brzozy i olszy. Około 15-20 proc. z nich wykazuje natomiast nadwrażliwość na takie owoce jak jabłka, gruszki i brzoskwinie. Może mieć też alergię na orzechy laskowe lub kiwi. Zwykle dochodzi u nich do alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek.

4/19
Zaraz po brzozie najwięcej reakcji alergicznych wywołują...
fot. WikimediaImages/Pixabay

Kiedy pyli olsza?

Zaraz po brzozie najwięcej reakcji alergicznych wywołują pyłki olszy (inaczej: olchy). Ich stężenie od lat bije rekordy zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach.

Na dodatek roślina ta zaczyna pylić coraz wcześniej, bo już na początku lutego. W połowie tego miesiąca osiąga największe stężenie, które utrzymuje się do końca okresu pylenia, czyli do końca marca.

Reakcje alergiczne, do których dochodzi pod jego wpływem, zwykle występują nagle, mogą być bardzo gwałtowne i nie dają symptomów, które w przypadku innych uczuleń na pyłki rozwijają się dosyć łagodnie i stopniowo. Zwykle towarzyszy im alergiczny nieżyt nosa (katar sienny) i zapalenie spojówek.

Około 10 proc. osób uczulonych na pyłek olszy może wykazywać nadwrażliwość na niektóre owoce (jabłka, brzoskwinie czy gruszki). 95 proc. pacjentów, których uczula pyłek olszy, ma też alergię na pyłek brzozy.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Mocne otwarcie sezonu przy Zygmuntowskich. Motor gromi Stal. Zdjęcia

Mocne otwarcie sezonu przy Zygmuntowskich. Motor gromi Stal. Zdjęcia

Górnik pokonał Raków i wyprzedził go w tabeli! Co za babol Kuciaka

Górnik pokonał Raków i wyprzedził go w tabeli! Co za babol Kuciaka

Archeolodzy odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Archeolodzy odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Zobacz również

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

NOWE
Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Policja otoczyła konsulat Iranu. Mężczyzna groził detonacją bomby! Został zatrzymany

AKTUALIZACJA
Policja otoczyła konsulat Iranu. Mężczyzna groził detonacją bomby! Został zatrzymany