Kaczyński pozwany przez członków PO za znieważenie Ślązaków

Redakcja
Dziesięciu członków Platformy Obywatelskiej, pod wodzą Tomasza Tomczykiewicza (na zdj.), złożyło do prokuratury pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu
Dziesięciu członków Platformy Obywatelskiej, pod wodzą Tomasza Tomczykiewicza (na zdj.), złożyło do prokuratury pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu Mikołaj Suchan/Polskapresse
Śląska PO jeszcze w poniedziałek ma złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez polityków PiS, m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o opinię utożsamiającą "śląskość" z "opcją niemiecką". Składanie doniesień nieopartych na faktach jest karalne - odpowiada PiS.

O skierowaniu sprawy do prokuratury działacze śląskiej PO poinformowali w poniedziałek w Katowicach podczas konferencji prasowej, którą zatytułowano: "Dość bezkarności Jarosława Kaczyńskiego".

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu przez PiS "Raporcie o stanie Rzeczypospolitej" można przeczytać m.in., że "niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku, narodowość śląską w spisie powszechnym. Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej".

Hofman: PO wspiera radykalny RAŚ, który w przyszłości może dążyć do nie wiadomo czego

Prezes PiS mówił na sobotniej konferencji prasowej, że w raporcie o stanie państwa jego partia nie wypowiadała się przeciwko śląskości czy kaszubskości, jak zostało to przez niektórych zinterpretowane. "Twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy za zakamuflowaną opcję niemiecką" - mówił Kaczyński. Zastrzegł jednak, że śląskość i kaszubskość PiS całkowicie "akceptuje i ceni".

Jednak w opinii polityków PO, lider PiS mówiąc o Ślązakach popełnił przestępstwo z art. 257 Kodeksu karnego, mówiącego o publicznym znieważeniu grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej. Pod doniesieniem do prokuratury podpisało się 10 polityków PO.

"Nigdy nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce my, Ślązacy, zostaniemy potraktowani jak piąta kolumna" - oświadczył podczas konferencji poseł Tomasz Tomczykiewicz. Słowa Kaczyńskiego uznał, za "niegodne polityka największej partii opozycyjnej, byłego premiera rządu polskiego".

Polityczna burza po raporcie PiS: kaszubskość premiera Tuska

Tomczykiewicz wyraził opinię, że twierdzenie z raportu PiS będzie miało wpływ na przebieg rozpoczynającego się spisu powszechnego. "Być może właśnie taki był cel polityczny PiS i Jarosława Kaczyńskiego. My na takie manipulacje się nie chcemy zgodzić" - podkreślił szef klubu PO. Dodał, że w spisie zadeklarował narodowość polską, ale też przynależność do śląskiej grupy etnicznej. Zaznaczył, że trzeba szanować wyroki sądów, że narodowość śląska prawnie nie istnieje.

Jeden z polityków PO, którzy podpisali się pod wnioskiem do prokuratury poseł Tomasz Głogowski, mówił, że o wypowiedź Kaczyńskiego pytało go kilkadziesiąt osób. "Sformułowanie: +Jak on może tak o nas mówić ?+ były najłagodniejsze. Wiele osób deklarowało (...), że nie miało takich planów, ale teraz bez wątpienia zadeklarują narodowość śląską" - powiedział poseł.

Posłanka Danuta Pietraszewska wyraziła nadzieję, że doniesienie do prokuratury położy kres "historycznej już stygmatyzacji Ślązaków" i pozwoli traktować ich jak prawowitych obywateli Polski. "Ślązacy mają dość. Byli zawsze drugą kategorią dla Niemców, byli drugą kategorią dla Rosjan, którzy po wojnie wywieźli 70 tys. Górnoślązaków po to, aby pracowali na rzecz Związku Radzieckiego" - mówiła. Jak dodała, śląscy politycy PO z całego kraju otrzymują wyrazy sympatii i poparcia. Wyraziła też nadzieję, że cała ta sprawa przyczyni się do lepszego poznania historii Śląska.

"PiS w ohydny sposób dzieli Polaków. Gra na antyniemieckich fobiach, to pierwszy akcent kampanii"

Obecny na konferencji marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz powtórzył, że nie żałuje zaproszenia do współpracy w śląskim Sejmiku trójki radnych Ruchu Autonomii Śląska (szef RAŚ Jerzy Gorzelik jest członkiem zarządu województwa). Ocenił, że układa się ona bardzo dobrze.
Z kolei polityk PO, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski jest sceptyczny, co do reagowania na wypowiedź prezesa PiS o "śląskości" i "opcji niemieckiej" poprzez składanie zawiadomienia do prokuratury. Jego zdaniem, sprawa ta wymiar polityczny i należy ją w podobny sposób rozwiązać.

Niesiołowski uważa, że to wyborcy w jesiennym głosowaniu wystawią Kaczyńskiemu rachunek i - jak ocenił - "to jest najlepszy sąd - sąd wyborców". "Na Śląsku pan Jarosław Kaczyński nie ma już czego szukać, podobnie jak na Kaszubach. Teraz będzie się z tego raczej wycofywał, bo to furię wywołuje na Śląsku i Kaszubach. Będzie mówił, że chodziło mu oczywiście o coś innego, że Ślązaków bardzo kocha, że sam jest Ślązakiem, ubierze się w jakiś kaszubski strój i będzie błaznował, ale nie wydaje mi się, żeby ktoś się na to nabrał" - powiedział w Gdańsku dziennikarzom Niesiołowski.

Kluzik-Rostkowska chce, by Kaczyński przeprosił. "Jestem Ślązaczką i Polką"

W jego opinii, polskie sądy w takich sprawach działają wolno i wyrok może zapaść nawet za 10 lat. "Myślę, że daleko wcześniej, bo już za pół roku Kaczyńskiego w polskiej polityce już nie będzie, albo będzie zmarginalizowany" - dodał.

Natomiast szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odnosząc się do opinii działaczy PO o popełnieniu przez polityków PiS przestępstwa, stwierdził, że "to jest interpretacja pana Tomczykiewicza oderwana od rzeczywistości". Dodał przy tym, że "składanie doniesień, które nie są oparte na faktach, jest karalne". W ocenie szefa klubu PiS, politycy PO "próbują wykorzystać wypowiedź wyrwaną z kontekstu do walki politycznej".

"Zajmowanie prokuratury walką polityczną przez polityków PO uważam za karygodne" - dodał Błaszczak. Stwierdził też, że "koalicja rządząca Śląskiem - koalicja PO i RAŚ - i postulowane pomysły przez RAŚ szkodzą spoistości Polski". Błaszczak podkreślił ponadto, że Sąd Najwyższy wydał orzeczenie kwestionujące narodowość śląską.

Kaczyński: Złe państwo blokuje aktywność młodych ludzi

Wedle zapowiedzi pełnomocnika polityków PO, mec. Jerzego Feliksa, zawiadomienie zostanie złożone jeszcze w poniedziałek w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Według niego, to ta jednostka powinna prowadzić śledztwo. W doniesieniu, poza art. 257, Feliks powołuje się także na art. 258 Kodeksu karnego mówiącego o udziale w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa.

"Zważywszy, iż dokument o nazwie +Raport o stanie Rzeczypospolitej+ został przyjęty uchwałą Rady Politycznej PiS, oraz że zgodnie z art. 17 ust. 1 Statutu Prawa i Sprawiedliwości Rada Polityczna określa kierunek polityki PiS, niewątpliwie przyjęcie dokumentu o takiej treści wyczerpuje znamiona działania w warunkach określonych w art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.

W poprzednim spisie powszechnym, blisko 10 lat temu, narodowość śląską zadeklarowało ok. 173 tys. osób w woj. śląskim i opolskim. Z sondaży w regionalnej prasie oraz ocen np. Ruchu Autonomii Śląska wynika, że w obecnym spisie może to być znacznie większa liczba. Formalnie "śląskość" nie jest traktowana jako narodowość - głównie z tego powodu stowarzyszenie Związek Ludności Narodowości Śląskiej od 15 lat bezskutecznie ubiega się o sądową rejestrację.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ed

trudno być dumnym z tego, że się jest Polakiem!

I
Ireneusz Wojaczek

Jestem i będę Ślązakiem i Polakiem. Moja ślaskość jest w 100% związana z polskością. Śląsk to region, kultura, tradycja, wiedza, wychowanie i może przede wszystkim wychowanie i kultura połączona z tradycją. I może będą osoby, które się będą śmiały właśnie z tej "śląskości" w obszarze wychowania, kultury i tradycji. W tej jednak tradycji i wychowaniu jest coś niesamowitego, coś dającego chęć do życia i jest coś co pozwala się identyfikować z daną grupą. Czuję, że do kogoś należę, że jestem czyjś i że pochodzę z jakiegoś miejsca. Czasami, gdy migrujemy (a ja migrowałem wielokrotnie), to chcemy czuć, że do kogoś należymy. Własnie ta przynależność etnicza powoduje, że jest dobrze, że jestem i będę rozumiany w mojej grupie moich "ziomków". Ślązak - niby nikt. Ślązak - dla mnie wszystko. Nie mam problemów w kontaktach kulturowych, ale wiem, że prawdziwy Ślązak, to jest osoba, która jest może osobą prostolinijną, ale jest osobą szczerą - może do bólu, ale uczciwą i pomocną. Prawdziwy Ślązak, to jest KTOŚ. Życzę wszystkim, aby w swoim życiu poznali prawdziwych Ślązaków, takich jak moja babcia, dziadek i maja mama. Chciałbym po tym całym upolszczeniu być taki jak oni. Teraz nad tym pracuję. Nad moją identyfikacją i przynależnością oraz wartościami, które wynikają w mojego ŚLĄSKIEGO wychowania.
Ciągle się uczę mojej zapomnianej śląskości i wszystkiego tego co się za tym kryje.

Pozdrawiam

Irek

K
K-S

rydzykową sektę!!!

p
polo

Gorzelnik uważa, że Polska to "abstrakcja" i "małpa której dano Śląsk jako zegarek" żeby zepsuła. Tusk uważa, że Polska "to nienormalność". Jeden wynarodowiony zasraniec, drugi pół Niemiec. Takich ludzi popierają dzisiaj "ślązacy" - na szczęście nie wszyscy.
Kto dzisiaj trzyma smycz, kto przytula i głaska rudego pudelka Tuska, wyjaśniać nie trzeba.
PO "smyczy" do kłębka.

p
polo

Wygląda na to, że nikogo mądrzejszego nie udało się już w PO znaleźć.

G
Gary

gratulowac prezesowi PIS, ze popieraja go tacy bezmozgowce. Duzo ich nalapal, coraz ''lepsza ''przyszlosc sie WAM kochani POLACY kroi.

p
polo

zmajstrować po ciemku gumowym wackiem. Inaczej poczęcia tej chodzącej głupoty wytłumaczyć nie można. Pytam!! Na podstawie jakiego paragrafu ten karłowaty osobnik, chce oskarżyć J. Kaczyńskiego? Może ktoś wie?

n
niemiec

Polusy na kolana i przepraszać PEŁO,tuska, tomczykiewicza,kluzik,kutza,gorzelika bo inaczej zrobimy z wami porzadek!!!

C
CO ?

znieważył Ślązaków? Kto ma interes w tym , żeby propagować takie bzdury ? Podobnie propagowano jakoby obrażał najbiedniejszych Polaków. Manipulacja i przeinaczanie w stylu gebbelsowskim. A POlacy łykają te POmatolskie kłamstwa i łykają .

: )

miała być II Japonia,II Irlandia a mamy II USA

p
precz z PEŁO

Szef klubu PEŁO to prominętny członek RŚIU.Ślaskie PEŁO do rozwiązania natychmiast a tego kurdupla na zdjęciu pod sąd za popieranie ruchów syparastycznych.Ta organizacja którą reprezentuje ten "robak" życzy sobie aby Polacy przeprosili niemców!!,pycha i beszczelność niespotykana.Uważam że te łajdaki opuściły przyłbice i poszly na całego.

r
rob48

Pracowałem swego czasu ze Ślązakami i o dziwo nie rozmawiali ze sobą poślasku ale po niemiecku. Czy to są Polacy.

p
polo

czy będzie to wariant jugosłowiański plus czystki etniczne opornych Polaków, czy "pokojowe" odrywanie kolejnych regionów przez sztuczne ruch narodowościowe typu RAŚ.

A
Argument

Nazywam się Argument i z przykrością stwierdzam, że RAŚ to organizacja ekstremistyczna dążąca do separacji Śląska, a członek PO widoczny na fotografii najwyraźniej ją popiera.

j
jaek

Czy nazawanie kogoś Niemcem jest obrażliwe????? Te bydlaki z PO postradały rozum z tej nienawiści do Kaczyńskiego.

Dodaj ogłoszenie