Już ponad połowa pracodawców skarży się na deficyt pracowników

Maja Piotrowska AIP
Szymon Starnowski
Już ponad 50% pracodawców deklaruje, że ma trudności rekrutacyjne, a to hamuje ich rozwój. Aż 1/3 firm borykających się z brakami kadrowymi z tego powodu ma problem ze zdobyciem klienta. Z kolei 1 na 8 przedsiębiorstw są zmuszone do rezygnacji z inwestycji lub do ich ograniczenia. Zyskuje pracownik, który może liczyć na większe wynagrodzenie.

Mimo, że polska gospodarka kwitnie, to wciąż boryka się z brakiem kadr
To wynik najnowszego raportu Work Service „Barometr Rynku Pracy VIII”, który w całości zostanie opublikowany 4 września. Ostatnie dane GUS za II kwartał 2017 roku pokazują, że polska gospodarka rozwija się w tempie 3,9% r/r. Kolejnym powodem do zadowolenia jest rosnąca produkcja przemysłowa, która w ciągu roku zwiększyła się o 6,2%. Dobrą koniunkturę zawitała także w budownictwie. Od początku roku zaczęto budowę prawie 125 tys. mieszkań czyli o 23% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Jednak do realizacji pojawiających się kontraktów i zamówień potrzeba coraz więcej rąk do pracy, a od 2013 roku systematycznie maleje liczba dostępnych kandydatów na polskim rynku pracy. To nie tylko efekt spadającego bezrobocia, ale też kurczącej się populacji osób w wieku produkcyjnym i emigracji.

Rekordowy deficyt

Deficyt pracowników coraz wyraźniej daje się we znaki firmom. Już 50,8% z nich deklaruje, że miało w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. To o 15 p.p. więcej niż w roku ubiegłym i jest to rekordowy wynik w historii „Barometru Rynku Pracy” przygotowywanego przez Work Service. Taka sytuacja zaczyna przekładać się na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wśród pracodawców, którzy zetknęli się z niedoborami kandydatów, aż 68,1% deklaruje, że taka sytuacja bezpośrednio wpływa na ich firmę.

Zahamownanie rozwoju firmy

Niedobory pracowników zaczynają uderzać wprost w działalność firm i możemy się spodziewać, że ten problem będzie coraz bardziej widoczny w całej gospodarce. Jak pokazują dane Work Service, już teraz 32,6% firm musi zaniechać zawierania nowych kontraktów, ze względu na braki kadrowe. Z tego samego powodu 12,8% przedsiębiorców decyduje się na ograniczenie albo całkowitą rezygnację z inwestycji, co istotnie hamuje perspektywy do dalszego rozwoju. Dlatego dostępność kapitału ludzkiego staje się dziś wiodącym wyzwaniem dla naszej gospodarki, bo w obecnych warunkach rynkowych kto dysponuje odpowiednimi kadrami ten ma przewagę konkurencyjną – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Nieodbory kadrowe odczuwają usługi i produkcja

Aż 62% dużych firm miało w ostatnim czasie problemy podczas rekrutacji. Deficyty najbardziej odczuwają usługi i produkcja czyli duże gałęzie gospodarki, które znacząco stanowią o jej sile. Co więcej ponad 70% firm z województwa dolnośląskiego i opolskiego zgłasza niedobory kadrowe.

– Przy obecnej koniunkturze gospodarczej widzimy, że popyt na pracowników przekracza podaż. Jednak nasze dane pokazują, jakie zagrożenie długoterminowo czyha na polską gospodarkę. Bez zwiększenia dostępności kandydatów wielu przedsiębiorców może sobie nie poradzić. Już dziś widzimy, że pojawiają się mechanizmy zaradcze, w postaci coraz powszechniejszego pojawiania się umów kodeksowych, częstszego korzystania z usług wyspecjalizowanych agencji zatrudnienia, a także sięgania po kadry zza granicy – dodaje Maciej Witucki.

Rywalizacja o kandydatów powoduje wzrost wynagrodzeń

Problem niedoborów kadrowych najbardziej odbija się na małych firmach. Dla nich nawet jedna osoba mniej to odczuwalna strata. Dlatego właśnie wśród tych pracodawców odsetek tych, którzy nie mogą zawierać nowych kontraktów jest największy i wynosi 35,3%. Z kolei co czwarta mała firma, która miała kłopoty podczas rekrutacji nie może rozwijać działalności na nowych rynkach. Co ciekawe dla 27,8% przedsiębiorstw w Polsce deficyty pracowników oznaczają wyższe koszty personalne.

Beneficjentami problemów rekrutacyjnych firm stają się pracownicy. Nasilająca się rywalizacja o kandydatów przekłada się na wyższe wynagrodzenia, a co za tym idzie rosną również koszty pracy. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrosty wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w okolicach 5% r/r., ale ta dynamika w kolejnych miesiącach może jeszcze przyspieszyć, między innymi ze względu na zapowiedzi rosnącej płacy minimalnej – uważa Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

Duża sieć marketów na sprzedaż?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
x-er

A wystarczyło przez ostatnie lata dbać o pracownika, nie traktować jak śmieć, obciążenie dla budżetu firmy, nie straszyć dziesięcioma chętnymi na jego miejsce itp. Nagminne proponowanie śmieciowych umów doprowadziło do emigracji, co było dawno do przewidzenia. Jednak nie ma co liczyć na wsparcie ze Wschodu, ponieważ Ukraińcy nie podejmą byle jakiej pracy, za jeszcze bardziej byle jaką stawkę, natomiast Białorusini mają spore kłopoty z uzyskaniem wizy pracowniczej. Do tego odpowiednie polskie służby przeczesują firmy w poszukiwaniu pracowników "zatrudnionych" na czarno i odsyłają ich do domu - żaden poważnie myślący cudzoziemiec nie będzie ryzykował zakazu wjazdu do Polski, bo tak jest taniej dla szefa.

Dodaj ogłoszenie