Jurek Owsiak: WOŚP będzie działać beze mnie. To jest...

  Jurek Owsiak: WOŚP będzie działać beze mnie. To jest machina!

  Piotr Wróblewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  16.10.2017 warszawawielka orkiestra swiatecznej pomocy wosp bicie rekordu pierwszej pomocynz jerzy owsiakfot. damian kujawa/ polska press

  16.10.2017 warszawa wielka orkiestra swiatecznej pomocy wosp bicie rekordu pierwszej pomocy nz jerzy owsiak fot. damian kujawa/ polska press ©Fot. Damian Kujawa/ Polska Press

  Jurek Owsiak - pomysłodawca i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Przystanku Woodstock ma 64 lata. Nie rozstaje się z czerwonymi okularami, ma mnóstwo pomysłów i wierzy, że orkiestra grać będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. - Machina sama pędzi - mówi pytany o to, czy jak odejdzie na emeryturę, to WOŚP zamilknie.
  16.10.2017 warszawawielka orkiestra swiatecznej pomocy wosp bicie rekordu pierwszej pomocynz jerzy owsiakfot. damian kujawa/ polska press

  16.10.2017 warszawa wielka orkiestra swiatecznej pomocy wosp bicie rekordu pierwszej pomocy nz jerzy owsiak fot. damian kujawa/ polska press ©Fot. Damian Kujawa/ Polska Press

  Bierzesz pod uwagę, że kiedyś odejdziesz z WOŚP na emeryturę?
  ...ale jaki w tym problem będzie?

  Dużo osób utożsamia Orkiestrę z Jurkiem Owsiakiem.
  Tysiąc siedemset sztabów. A my robimy tylko tutaj jeden. Myślisz, że te pozostałe nie powstaną, jak mnie nie będzie? To jest już machina! Oczywiście komuś jest fajnie przyjechać tutaj i przybić ze mną piątkę. Ale ja nie mam takich ambicji, żeby wjechać tu na wózku i do ostatniego tchnienia trzymać nad wszystkim łapę. Zrobiliśmy to z całym zespołem, który ciągle się zmienia, rozrasta i to już należy do ludzi.

  Jestem facetem, który cieszy się, że może wymyślać nowe historie. Od dwóch tygodni chcę zrealizować pomysł zakupu leżanek dla szpitali pediatrycznych. Mamy są często traktowane brutalnie, nie mają się gdzie położyć. Myślę, że pod koniec zimy kupimy sprzęt, rozwiążemy problem. To jest przyjemność. Nie mam w sobie zachcianek, żeby powiedzieć - „póki ja jestem, to się kręci”. Lata mi to gdzieś obok! Machina sama pędzi. Zobacz, że wszyscy nasłuchują, jakie będą Nagrody Nobla. A Alfred Nobel od lat nie żyje. I pewnie nie miał pojęcia, że to się tak rozkręci. Dzisiaj w Polsce urodzi się 1,2 tysiąca dzieci. Prawie wszystkie zostaną przebadane (chodzi o przesiewowe badania słuchu - przyp. red.) przy użyciu naszego sprzętu. Ktoś w tym czasie leży na jednym z naszych 6 tysięcy łóżek na oddziałach geriatrycznych. We wszystkich szkołach w Polsce jest nasz sprzęt do pierwszej pomocy. To jest ogromna siła.

  CZYTAJ TAKŻE: 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Skąd się wzięły słynne złote serduszka WOŚP?

  Wróćmy jednak do roku 1993. Termin pierwszego finału jest - w pewien sposób - przypadkowy. Jak to się stało, że Orkiestra gra zimą, na początku stycznia?
  Zaproponowaliśmy finał - 26 lat temu - po festiwalu w Jarocinie, bo tam odbyła się pierwsza zbiórka. Wcześniej myśleliśmy, że w Jarocinie zakończy się akcja telewizyjnego programu „Róbta co chceta”. (Za pośrednictwem programu zbierano pieniądze na płuco-serce dla Centrum Zdrowia Dziecka - przyp. red.).

  Okazało się, że po Jarocinie wzrósł apetyt. Na festiwalu, który organizowaliśmy razem z Walterem Chełstowskim, pojawiło się 15 tysięcy osób. Ale ile można zebrać wśród takiej publiczności? Nam udało się - w przeliczeniu na dzisiaj - zebrać 20 tys. złotych. Stwierdziliśmy, że skoro ludzie dobrze się przy tym bawią, a sam moment dawania świetnie wygląda - wrzucanie pieniędzy do worków, pośród koncertów, świetna atmosfera - to spróbujemy to zrobić za rok, ale w całej Polsce.

  Poszliście więc do telewizji, która miała wesprzeć imprezę...
  Zaproponowaliśmy współpracę Telewizji Polskiej. W gabinecie był Maciek Domański, szef dwójki, oraz Nina Terentiew, jego zastępczyni. Bardzo nas szanowali za program „Róbta, co chceta”, ale tak się przestraszyli akcji ogólnopolskiej, że wycofując się rakiem, powiedzieli: „Nie, nie - latem są wszystkie wozy transmisyjne zajęte. To gorący okres”. Zapytałem więc - troszkę na przekór: „A jak to wygląda zimą?” Zgłupieli, powiedzieli, że zimą nie ma takiego obłożenia.

  - To robimy zimą - powiedziałem.

  - Kiedy?

  - W Nowy Rok.

  Wychodząc z tego pokoju, Walter Chełstowski uświadomił mi, co powiedziałem. Mieliśmy tylko kilka miesięcy na przygotowania. Pierwszy finał zrobiliśmy więc trochę przypadkowo. Byliśmy przerażeni. Był 3 stycznia 1993 roku, Polska dopiero dochodziła do pionu po sylwestrze. Okazało się, że to wyszło i ma się dobrze do dzisiaj.

  Po latach zagraniczni eksperci od wielkich imprez ciągle pytają nas - jak do tego doszliśmy? Jak znaleźliśmy tak znakomity termin? Tłumaczymy, że to specjalne programy komputerowe, sztab ludzi… A potem się śmiejemy i przyznajemy, że to dzieło przypadku. Łatwo jest zrobić karnawał brazylijski w środku lata, ale zdecydowanie trudniej w środku polskiej zimy.

  W czasie pierwszego finału kobieta przekazała na WOŚP swoją obrączkę po zmarłym mężu. Kilka lat temu ta sama kobieta znowu pojawiła się w studio. Czy takie historie „ciągną” zespół fundacji?
  Historia tych ludzi jest tragiczna. Pokonał ich system, który nie dba o tych, którzy potrzebują pomocy. Córka kobiety, która podarowała nam swoją obrączkę, jest chora, nie może liczyć na to, że system będzie się nią opiekował. Nie może powiedzieć, że 26 lat temu było słabo, ale teraz żyjemy godnie. Co więcej, kolejki do specjalisty jeszcze się wydłużyły! To wszystko jest bardzo smutne. Wielokrotnie podpisywaliśmy się pod tym, żeby opiekunowie dzieci chorych mogli liczyć na państwo. Cały czas śledzimy losy ludzi, którzy zostali pokonani przez system. Fundacja robi wszystko, żeby nigdy nie stanąć przed ludźmi i powiedzieć nie daliśmy rady.

  Jednym z symboli WOŚP jest hymn napisany przez Wojciecha Waglewskiego. Ta piosenka, nieco przypadkowo, stała się bardzo znana. Sporo było przypadkowych decyzji podczas tych 26 lat?
  Potrzebna nam była piosenka do programu. Wybraliśmy ją świadomie, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, że stanie się tak ważna. W tym roku zrobiliśmy jej przeróbkę reggae, barokową, popową, rock’n’rollową, punkową… Wszystkie te przeróbki usłyszymy podczas tegorocznego finału. Dzieło przypadku jest czymś ogromnym. Kiedyś nad tym nie panowaliśmy, braliśmy to z dobrodziejstwem inwentarza: „wow, ale będzie się działo!” Teraz możemy coś przewidzieć, ale ciągle przypadek jest istotny. W zeszłym roku Telewizja Polska oznajmiła, że wycofuje się ze współpracy. Ok - musimy sobie poradzić. Tak samo było w przypadku niektórych spółek skarbu państwa. Jak wycofała się Poczta Polska, stwierdziliśmy, że sami wydrukujemy swoje znaczki. I te znaczki mają jeszcze większy urok. W każdym roku jesteśmy czymś zaskoczeni, ale żaden przypadek nie zatrzymał Orkiestry.

  Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się, nim powstała fundacja. Później konieczne było sformalizowanie wszystkich działań, utworzenie struktur, znalezienie siedziby itp. Czy nie wolałeś tego czasu, gdy wszystko działo się bardziej spontanicznie, bez patrzenia na ręce i całej „papierologii”?
  Nie mieliśmy nawet pół minuty wątpliwości, że po pierwszym finale to musi się sformalizować. Pieniądze trafiły do Centrum Zdrowia Dziecka. To oni rozliczyli imprezę. Chcieliśmy jednak mieć nad nimi kontrolę, wiedzieć, co się dokładnie z nimi dzieje. Wtedy zostały wydane dobrze, ale uważaliśmy, że to my powinniśmy się tym zająć.

  Kiedyś formalnością było zarejestrowanie fundacji i pochylanie się nad przepisami, które pochodziły z lat 30.! Dziś już, na szczęście, zostały zmienione. To, co robiła nasza fundacja, było innowacyjne.

  Zmienialiście się, ale pomagali wam w tym chyba także wolontariusze?
  „Zróbcie jakieś puszki” - mówili, bo ludzie czują się niepewnie, wrzucając pieniądze do czyjegoś pudełka. „Zróbcie identyfikatory” - bo na pierwszym finale nie było identyfikatorów, a jedynie list odbity na ksero. Potem doszło zdjęcie, hologram… Bardzo tego pilnujemy. Dziś sztab, jeśli otrzyma odpowiednie uprawnienia, może sam wydrukować identyfikatory.

  Powoli, przez 26 lat, zmieniało się bardzo dużo. Po roku, odkąd powstała fundacja, postanowiliśmy, że pracujemy od 8 do 16, a soboty są wolne. Przecięliśmy pewien towarzyski system. Ludzie tutaj siedzieli do późnego wieczora. Mówili, że jest fantastyczna atmosfera. W pewnym momencie powiedzieliśmy: „nie, musimy odpocząć”. Przyzwyczailiśmy się do pewnego trybu pracy, za którym idzie chociażby pełna księgowość. Szybko stwierdziliśmy, że musimy twardo stać na gruncie formalnym. Gdy przychodzi kontrola, to nie można im dać pudełka z dokumentami, a profesjonalny segregator. Nigdy nie wyrażaliśmy dezaprobaty. Ludziom, który chcą założyć fundację, mówimy - pamiętaj, żeby był porządek w papierach.


  MMonline

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parachrzescijanie

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mnie to g.... interesuje ile i jak trzyma kase. Faktem jest, że robi dużo dobrego. Lepiej nabijać kieszeń ojcu R. z Torunia? Tego posiory nie widzicie??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  narzekacze

  krecik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Tyle płaczecie że pieniądze trzymane na kontach, że będzie ponad stan żył. A jak wasze dzieci będą miały problemy to pierwsi będziecie chcieli korzystać z sprzętu z serduszkiem, czy się uniesiecie...rozwiń całość

  Tyle płaczecie że pieniądze trzymane na kontach, że będzie ponad stan żył. A jak wasze dzieci będą miały problemy to pierwsi będziecie chcieli korzystać z sprzętu z serduszkiem, czy się uniesiecie dumą i powiecie "TO OD OWSIAKA TO NIE, LEPIEJ NIECH UMRZE"?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie myrdaj Nam Bydgoszczanom w głowach

  dziadek Krecik 90+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Pleciesz bzdury Kreciku. Zebrane pieniądze nigdy nie powinny trafić na konto tego peerelowskiego hochsztaplerskiego jąkały, tylko na oddzielne konto i NIE łun ze WSI po podstawówce winien decydować...rozwiń całość

  Pleciesz bzdury Kreciku. Zebrane pieniądze nigdy nie powinny trafić na konto tego peerelowskiego hochsztaplerskiego jąkały, tylko na oddzielne konto i NIE łun ze WSI po podstawówce winien decydować o wyborze oferenta sprzętu szpitalnego, tylko lekarze.
  Spokojna Twoja czacha Kreciku, gdy to ja, zabiorę się za przyrost naturalny, to do tego nie będzie mi potrzebny Jerzy Owsiak. a już wcale złapanie jego... łorkiestry od święta, gdy to zacznie testosteron buzować.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dmuchane bez orkiestrę

  Dziadek Mróz z Bałwankiem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Powiadasz dziadku Kreciku 90+, że lekarze mają ten sprzęt potrzebny w ich szpitalach profesjonalnie orzekać, a mało to ich tamuj samych w szeregach agentów ze WSI, jak i spolegliwych unym, które...rozwiń całość

  Powiadasz dziadku Kreciku 90+, że lekarze mają ten sprzęt potrzebny w ich szpitalach profesjonalnie orzekać, a mało to ich tamuj samych w szeregach agentów ze WSI, jak i spolegliwych unym, które wybiorą i tak swojom łorkiesrę. Nie należy też zapominać o synalkach ichnich jak i curóchnach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jednym słowem

  taka, to niestety prawda, tego nie da się uniknąć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  konowałów trza też zreformować jak sądownictwo, a w szczególności żółtodziobów rezydentów a nie zmieniać Ministra. Kto to widział, żeby dla kasiory, odchodzić od łoża chorego i sprzeniewierzać się...rozwiń całość

  konowałów trza też zreformować jak sądownictwo, a w szczególności żółtodziobów rezydentów a nie zmieniać Ministra. Kto to widział, żeby dla kasiory, odchodzić od łoża chorego i sprzeniewierzać się Przysiędze Hipokratesa !
  Dać im do przeczytania lekturę szkolną Żeromskiego Dr Judym, którą to komuchy pezetpeerowskie wykreśliły ze szkół, zażądać od nich odszkodowanie 1 mln zł za koszt wykształcenia lekarza, unieważnić im dyplom i dać darmowy bilet tylko w jedną stronę na... Kreml.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pokaż papiery

  Juras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Dlaczego bezpośrednio nie wspiera potrzebujących dzieci tylko trzyma zebraną kasę miesiącami na lokatach i kupuje dopiero po kilku miesiącach sprzęt, który często pochodzi od firm powiązanych z...rozwiń całość

  Dlaczego bezpośrednio nie wspiera potrzebujących dzieci tylko trzyma zebraną kasę miesiącami na lokatach i kupuje dopiero po kilku miesiącach sprzęt, który często pochodzi od firm powiązanych z członkami Fundacji WOŚP? Czy naprawdę pierwszą potrzebą dziecka które może umrzeć bo nie ma pieniędzy na operację ostatniej szansy lub drogie leki jest kupiony po prawie roku od zbiórki sprzęt? Pierwszy finał był uczciwy. Cała kasa poszła do Centrum Zdrowia Dziecka. Później postanowiono założyć Fundację - żeby "mieć kontrolę nad zakupami". Następnie fundacja obrosła spółkami zależnymi powiązanymi z rodziną Owsiaków - Złoty Melon, Mrówka Całą - z których pieniądze w ramach umów na zlecenie pobiera Juras i jego Dzidzia. Sam jako prezes WOŚP podpisuje zlecenia własnym spółkom i sam jako prezes Złotego Melona wypłaca sobie pieniądze za pracę. Do tego wszystkiego nie chce okazać dokumentacji finansowej ww. spółek w ramach dostępu do informacji publicznej. Czy tak działa uczciwy człowiek? Oceńcie sami. W Internecie znajdziecie więcej na ten temat, np. na portalu Kontrowersje. Ja sam wiele lat wrzucałem do puszki. Teraz chciałbym żeby Juras nie ukrywał dokumentacji finansowej i powiedział dokładnie na co jest wydawana kasa. I nie atakował każdego kto o to zapyta...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zlote serduszko z tombaku.

  Baribal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Ubecka menda. Syn zomowca. Jest jak Swiety Mikolaj. Pracuje jeden dzien w roku a na reszte dni ma zlote melony- od frajerow. Jakala, przyglup po ukonczonej niespiesznie podstawowce, ale "kiepele"...rozwiń całość

  Ubecka menda. Syn zomowca. Jest jak Swiety Mikolaj. Pracuje jeden dzien w roku a na reszte dni ma zlote melony- od frajerow. Jakala, przyglup po ukonczonej niespiesznie podstawowce, ale "kiepele" to skurwiel do dojenia frajerow ma.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ostatni raz i... odchodzi na "zasłużoną" emeryturkę.

  ofiara gwałtu po czerwonoarmiejcach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Odbierze należną odprawę i będzie sobie żył jak pączuś w masełku to sQu... bane ze WSI homo sovieticus.
  Więcej PO-zostało nam PO peerelu takich prymitywnych z podstawowym wykształceniem wiochmenów...rozwiń całość

  Odbierze należną odprawę i będzie sobie żył jak pączuś w masełku to sQu... bane ze WSI homo sovieticus.
  Więcej PO-zostało nam PO peerelu takich prymitywnych z podstawowym wykształceniem wiochmenów prowadzących oszukańce przedsiębiorstwa rodzinne nie płacących podatków... którym trza zablokować ich konta bankowe w "rajach podatkowych", aby żyli za najniższą krajową emeryturę 1.300 zł.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kok

  kok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Złoty melon znów dofinansowany będzie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo