John Kerry: USA zniosą embargo wobec Kuby, jeśli ta będzie...

  John Kerry: USA zniosą embargo wobec Kuby, jeśli ta będzie działać na rzecz wolności

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Nie ma szans, aby nasz Kongres zniósł embargo, jeśli Kubańczycy nie poczynią odpowiednich kroków w sprawie wolności sumienia – mówił sekretarz stanu USA John Kerry podczas historycznej wizyty na Kubie. USA po ponad 54 latach ponownie otworzyły tu w piątek swoją ambasadę. To symboliczny krok sygnalizujący ocieplenie więzi pomiędzy oboma krajami.
  Jak relacjonuje BBC, uroczystej ceremonii na Kubie przewodniczył sekretarz stanu John Kerry. W czasie prywatnego spotkania z dysydentami w rezydencji amerykańskiego chargé d'affaires w Hawanie Jeffreya DeLaurentisa, podniesiono flagę USA.

  Embargo, które Stany Zjednoczone nałożyły na komunistyczną Kubę w 1962 roku, trzy lata po przejęciu władzy przez Castro, pomimo ocieplenia stosunków między krajami, wciąż obowiązuje.
  Były dyktator Kuby Fidel Castro w opublikowanym w czwartek otwartym liście pisze, że Stany Zjednoczone są winne Kubie milionowe odszkodowanie z uwagi na szkody jakie wyrządziło Hawanie amerykańskie embargo gospodarcze.

  Opisując podniesienie flagi jako „historyczny moment”, Kerry ostrzegł, że USA nie przestaną naciskać na Kubę, aby ta przeprowadziła pewne reformy polityczne.- Mieszkańcy Kuby będą najlepiej służyć prawdziwej demokracji. Ludzie muszą mieć swobodę wyboru swoich przywódców – mówił do setek ludzi zgromadzonych na zewnątrz budynku ambasady.

  Podczas spotkania Kerry przyznał też, że administracja USA zamierza znieść embargo handlowe na wyspie, ale pod pewnymi warunkami. - Nie ma szans, aby Kongres USA powziął taką decyzję, jeśli Kubańczycy nie poczynią odpowiednich kroków w sprawie wolności sumienia – dodał Kerry. Przyznał również, że przeszła polityka USA nie sprzyjała demokracji. - Przyszłość Kuby leży teraz w rękach jej obywateli – dodał polityk. Przedstawiciele władz Kuby cały czas podkreślają, że stosunki z USA zostaną w pełni znormalizowane dopiero po zniesieniu embarga. Kerry i jego kubański odpowiednik, Bruno Rodriguez ogłosili utworzenie wspólnej komisji, w której kontynuowane będą dalsze rozmowy.

  Kuba ponownie otworzyła swoją ambasadę w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu. W kwietniu odbyło się historyczne, pierwsze od 50 lat spotkanie liderów obu krajów. Barack Obama oraz Raul Castro spotkali się prywatnie na szczycie Ameryk w Panamie, zapoczątkowując w ten sposób dialog pomiędzy oba państwami.

  Wizytę Kerry'ego na Kubie skrytykowało kilku czołowych Republikanów, w tym kandydat na prezydenta Jeb Bush. Polityk stwierdził, że Kerry w Hawanie to "prezent urodzinowy dla Fidela Castro - symbol przyzwolenia administracji Obamy dla jego bezwzględnego dziedzictwa".

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo