Język łaciński i kultura antyczna od września w szkołach średnich. "To program przystosowany przede wszystkim dla klas humanistycznych"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Co znalazło się w podstawie programowej przedmiotu język łaciński i kultura antyczna? Nauczycielka z Poznania wyjaśnia, że wiele zagadnień związanych jest z przedmiotami humanistycznymi, natomiast niewielki zakres obejmuje nauki przyrodniczo-matematyczne.
Co znalazło się w podstawie programowej przedmiotu język łaciński i kultura antyczna? Nauczycielka z Poznania wyjaśnia, że wiele zagadnień związanych jest z przedmiotami humanistycznymi, natomiast niewielki zakres obejmuje nauki przyrodniczo-matematyczne. Dariusz Bloch
Łacina i kultura antyczna to przedmiot do wyboru, który będzie realizowanych w liceach i technikach od nowego roku szkolnego. Będą na niego uczęszczali uczniowie klas I i będzie prowadzony na poziomie podstawowym. Co obejmuje podstawa programowa języka łacińskiego i kultury antycznej i czego będzie uczyła się młodzież na nowym przedmiocie? Nauczycielka z Poznani przyznaje, że podstawa programowa obejmuje przede wszystkim nauki humanistyczne.

W czwartek, 16 lipca w Dzienniku Ustaw została opublikowane nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. To uzupełnienie programu nauczania o przedmiot język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

Czytaj tutaj:Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej dla szkół średnich od września 2020 roku. Rozporządzenie Ministerstwa edukacji

Język łaciński i kultura antyczna to przedmiot do wyboru obok muzyki, plastyki i filozofii. Dyrektor szkoły będzie decydował o tym, który z nich będą realizowały klasy pierwsze.

Co obejmuje podstawa programowa języka łacińskiego i kultury antycznej?

Według rozporządzenia program będzie obejmował znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalającą czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie, znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.

Zobacz także: W których zawodach przyda się łacina?

Magdalena Szymańska, nauczycielka języka łacińskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu przyznaje, że podstawa programowa nowego przedmiotu jest bardzo obszerna.

- Zastanawiam się, czy to jest materiał na 30 godzin, które mamy do dyspozycji. W podstawie programowej znalazł się ogromny zakres zagadnień. Będzie do zrealizowania kolosalna ilość wiedzy o kulturze antycznej i o starożytności. Co mnie zaskoczyło - w gramatyce wprowadzono czas teraźniejszy i przeszły, natomiast pominięty został przyszły. Nie rozumiem, dlaczego zrezygnowano z jednego czasu. Być może to sposób na okrojenie gramatyki - mówi nauczycielka.

Zaznacza również, że materiał, który uczniowie będą realizowali, obejmuje w dużej mierze zagadnienia humanistyczne.

- Mam wrażenie jakby było to trochę uzupełnienie języka polskiego. Program jest przystosowany przede wszystkim dla klas humanistycznych. Obejmuje ogrom wiedzy z historii, literatury, demokracji i wiedzy o społeczeństwie. Okrojony został natomiast materiał matematyczno-przyrodniczy, który byłby interesujący dla klas biologicznych. Mówię np. o słownictwie związanym z dziedzinami biologiczno-chemicznymi - tłumaczy Magdalena Szymańska.


Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl