Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowa przeprawa na Wiśle. Będzie można przejechać mostem w Kamieniu

sko
Robert Woś
Stało się. W sobotę o godzinie 15 pierwsi kierowcy pojadą nową przeprawą i skrócą sobie trasę jadąc na Mazowsze i świętokrzyskie.

To jedna z najważniejszych inwestycji województwa lubelskiego. Budowa mostu w Kamieniu to nowa przeprawa przez Wisłę, która nie tylko jest połączeniem z Mazowszem, ale także skraca drogę do województwa świętokrzyskiego.
Co więcej most jest tylko częścią większego planu drogowego, który zakładał budowę sieci dróg dojazdowych do niego – zarówno os strony Lubelszczyzny jak i Mazowsza.

Budowa samego mostu kosztowała 215 mln, z czego 85 proc. dała Unia.

W sobotę o godzinie 15 pierwsi kierowcy będą mogli przejechać mostem.

Bez wstęgi
Mimo, że trwa kampania wyborcza, to nie będzie oficjalnego otwarcia mostu ani przecięcia wstęgi. Zdecydował o tym marszałek województwa, Sławomir Sosnowski z PSL.

„W związku z tym, że zaplanowane na 17 października br. oddanie do użytku mostu na Wiśle w miejscowości Kamień, jest przez wiele osób wykorzystywane do zbijania kapitału politycznego i pozyskiwania poparcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski zdecydował o przesunięciu tego wydarzenia na inny termin. Za głęboko niewłaściwe uważa wikłanie tak ważnej i wyczekiwanej zarówno przez mieszkańców regionu, jak i gmin Łaziska i Solec, inwestycji w konteksty polityczne. W założeniu swoim most to coś, co łączy, a nie dzieli. „ – tłumaczy w przesłanym mailu rzeczniczka marszałka, Beata Górka i od razu zastrzega: - „O terminie uroczystego otwarcia mostu zostaną Państwo z odpowiednim wyprzedzeniem poinformowani.”

Wojtas patronem
Przypomnijmy, że do polityczno – mostowych starć doszło niedawno podczas sesji powiatu opolskiego (na jego terenie znajduje się przeprawa).

Tamtejszy PSL zaproponował, żeby patronem mostu został Edward Wojtas, były marszałek województwa, poseł który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Radni niezwiązani z ludowcami zgłosili kandydaturę Piotra Ściegiennego, księdza katolickiego i działacza niepodległościowego, a także m.in. proboszcza w parafiach Lubelszczyzny (Wilkołaz i Chodel).

- Nie zapominajmy, że patron, którego sugeruje starosta opolski, był związany z określoną partią polityczną - tłumaczyła kontrpropozycję bezpartyjna radna Ilona Majak-Gierczak. - Poza tym ta osoba została już doceniona, jej imię nadano jednej z ulic w Lublinie. Poza tym proponowanie takich rozwiązań w okresie przedwyborczym jest dla mnie ewidentną promocją partii PSL - stwierdziła.

Przeciwko propozycji PSL był też PiS. - Decyzję podjęto bez konsultacji społecznych i debaty. Nieprzyzwoite jest robienie z tego wydarzenia elementu kampanii wyborczej PSL – mówił Artur Soboń, radny wojewódzki PiS.

Więcej o otwarciu mostu i jego kulisach w poniedziałkowym „Kurierze Lubelskim”..


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski