Jest decyzja Parlamentu Europejskiego ws. przyjęcia Chorwacji do strefy Schengen

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
9 grudnia 2021 r. Rada potwierdziła, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki konieczne do pełnego stosowania przepisów Schengen.
9 grudnia 2021 r. Rada potwierdziła, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki konieczne do pełnego stosowania przepisów Schengen. Fot. Obraz Websi z Pixabay
Parlament Europejski zatwierdził w piątek zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych między strefą Schengen a Chorwacją. PE od dawna opowiada się za rozszerzeniem strefy swobodnego podróżowania Schengen, która obecnie obejmuje 26 państw. Przeciwko sprawozdaniu w tej sprawie opowiedziało się 53 eurodeputowanych.

W sprawozdaniu przyjętym przy 534 głosach za, 53 przeciw i 25 wstrzymujących się, PE wyraża zgodę na przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen. 9 grudnia 2021 r. Rada potwierdziła, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki konieczne do pełnego stosowania przepisów Schengen. Teraz posłowie wzywają Radę do kontynuowania procesu i przyjęcia ostatecznej decyzji o zniesieniu kontroli granicznych.

Chorwacja w strefie Schengen. Plan zarządzania granicami zewnętrznymi UE

Aby zapewnić poszanowanie praw podstawowych na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, posłowie wzywają Chorwację do poinformowania Parlamentu i Rady o tym, w jaki sposób wdrożyła swój plan działania w zakresie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, a zwłaszcza niezależnego mechanizmu monitorowania działania funkcjonariuszy policji.

Rozszerzenie strefy Schengen

Parlament Europejski od dawna opowiada się za rozszerzeniem strefy swobodnego podróżowania Schengen, która obecnie obejmuje 26 państw (wszystkie państwa członkowskie UE z wyjątkiem Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii, a także Norwegię, Islandię, Szwajcarię i Liechtenstein spoza UE).

W 2018 roku eurodeputowani stwierdzili, że Chorwacja powinna zostać przyjęta do Schengen, gdy tylko spełni niezbędne kryteria. 18 października 2022 r. wyrazili również poparcie dla bezzwłocznego przyjęcia Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

Ostateczną decyzję o zniesieniu kontroli wewnętrznych musi podjąć jednomyślnie Rada UE.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 listopada, 23:56, Gość:

Szkoda. 20 lat temu było tanio. W tym roku już tylko podobnie, w wielu przypadkach drożej niż w Polsce. Czas na Czarnogórę.

Czarnogóra to jednak tylko wycinek pięknej Chorwacji. Chorwaci zamieszkują Boke kotorska, i to dzięki nim Czarnogóra odzyskała niepodległość od Serbii. Resztę kraju od Budwy na południe zamieszkują popierający Putina zwolennicy przyłączenia do Serbii .

G
Gość
Szkoda. 20 lat temu było tanio. W tym roku już tylko podobnie, w wielu przypadkach drożej niż w Polsce. Czas na Czarnogórę.
Wróć na i.pl Portal i.pl